Trwa ładowanie...
13-05-2015 10:18

Wystawa zdjęć Roberta Wolańskiego "Wokół Powder Her Face"

Wystawa zdjęć Roberta Wolańskiego "Wokół Powder Her Face"Źródło: materiał prasowy
d84ipci
d84ipci

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej została otwarta wyjątkowa wystawa zdjęć Roberta Wolańskiego. Ekspozycja została przygotowana we współpracy z markami Sony i Shiseido z okazji premiery opery Powder Her Face w adaptacji jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiej sceny operowej – Mariusza Trelińskiego.

Spektakl ten jest jednym z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych w tym roku. Powder Her Face to wyjątkowa opera, na którą składają się niesamowita muzyka, międzynarodowa obsada, kontrowersyjny scenariusz, który nie stroni od ostrych zwrotów akcji i mocnych akcentów, a także niestandardowy układ sceny i widowni.

W pracę nad operą zaangażowani byli najwybitniejsi twórcy. Reżyserem jest Mariusz Treliński, którego wkład w rozwój sztuki w Polsce jest nieoceniony, autorem scenografii – Boris Kudlička. Orkiestrę poprowadził wybitny dyrygent Alejo Pérez, a choreografię i inscenizację przygotował Tomasz Wygoda. Kostiumy zaprojektował Marek Adamski, a peruki Łukasz Pycior. W rolach głównych zostali obsadzeni światowej sławy aktorzy zagraniczni, między innymi Allison Cook, Leonardo Capalbo, Peter Coleman-Wright czy Kerstin Avemo.

Wystawa zdjęć Roberta Wolańskiego jest oficjalnym wydarzeniem towarzyszącym spektaklowi. 36 zdjęć prezentowanych w Salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej przedstawia kulisy pracy największej sceny teatralnej w Europie oraz portrety artystów grających w Powder Her Face. Każdy z nich odgrywa kilka postaci, co sprawia, że zdjęcia są wyjątkowo różnorodne. Każdy kadr przedstawia inne stroje, fryzury, emocje i charakter poszczególnych postaci. Dzięki dużemu formatowi wydruków, po zakończeniu opery widz może nadal pozostać w klimacie przedstawienia. W przygotowanie aktorów do sesji zdjęciowej byli zaangażowani wszyscy twórcy opery. Stylizację makijażu z wykorzystaniem kosmetyków partnera wystawy – marki Shiseido – wykonała Marianna Yurkiewicz.

d84ipci

W mojej dotychczasowej karierze nigdy nie widziałem, aby w jakiejkolwiek operze na świecie premierze towarzyszyła tego typu wystawa. Jest ona wydarzeniem bez precedensu, które w wyjątkowy sposób rozwija samo przedstawienie o dodatkową, unikalną wartość – powiedział Waldemar Dąbrowski, dyrektor generalny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Wszystkie zdjęcia wykonane zostały z użyciem aparatów Sony z serii α i Cyber-shot – α7R, α7 II i α7S oraz RX100 III i RX1R. Robert Wolański wykorzystał w swojej pracy także różnorodne obiektywy. W zależności od sytuacji, dostępnego światła, zamierzonego efektu mógł dobierać różne właściwości optyczne poszczególnych produktów. W pracy z artystami, przygotowując poszczególne portrety, najczęściej wybierał obiektywy Sonnar T* FE 55 mm F1,8 ZA oraz Distagon T* FE 35 mm F1,4 ZA w zestawie z aparatem Sony α7R z pełnoklatkową matrycą 36,4-megapixela. Jedno ze zdjęć portretowych zostało wykonane kompaktowym aparatem RX1R. W przypadku tego aparatu, fotograf mógł wykorzystać matrycę pełnoklatkową oraz stałoogniskowy obiektyw 35mm i pomimo niewielkich rozmiarów aparatu przygotować profesjonalne zdjęcie.

Powder Her Face w adaptacji Mariusza Trelińskiego to wydarzenie o skali międzynarodowej. Cieszę się, że mogłem stać się jego częścią. Jest mi miło tym bardziej, że moje zdjęcia jako oficjalny element promujący operę będą towarzyszyć twórcom spektaklu w podróży do Belgii – powiedział Robert Wolański. Po raz kolejny, aparaty Sony sprawdziły się we wszystkich warunkach w których pracowałem. Zarówno w studio z aktorami, jak i na scenie w czasie prób.

W pracy przy zdjęciach zakulisowych, fotograf dobierał sprzęt ze względu na zmieniające się szybko warunki oraz efekt jaki chciał osiągnąć na zdjęciu. Oprócz typowych obiektywów z zoomem Vario-Tessar T* FE 16–35 mm F4 ZA OSS oraz FE 24–240 mm F3,5–6,3 OSS pracował także z wykorzystaniem aparatów Sony α7 II oraz Sony α7S, który jest dedykowany do pracy w trudnych warunkach oświetleniowych. Nadzwyczajna czułość tego aparatu (zakres czułości ISO: od 50 do 409 600) pozwala zmieniać wizje w piękne obrazy nawet w gęstym mroku, co idealnie widać na zdjęciu. Aby nie ingerować w prywatność pracujących na scenie aktorów czy tancerzy, Robert Wolański używał także niewielkiego RX100 III – zarówno posługując się opcją zoomu jak i podchodząc blisko fotografowanych. Przetwornik obrazu CMOS Exmor R typu 1,0" o efektywnej rozdzielczości 20,1 megapiksela zastosowany w aparacie, zapewnia idealne odwzorowanie szczegółów i dynamiki kolorów zdjęcia.

d84ipci

Najwyższej jakości profesjonalne wydruki w dużym formacie (100 x 150 cm) przygotowała firma ProfiLab.

Po zakończeniu sezonu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej zdjęcia pojadą wraz z obsadą między innymi do Belgii.

Wystawa zdjęć Roberta Wolańskiego jest dostępna dla wszystkich widzów odwiedzających Teatr Wielki w czasie przedstawień oraz godzinę po każdym spektaklu aż do 30 czerwca 2015 roku.

Daty spektakli: 14 maja, 16 maja, 19 maja 2015

d84ipci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d84ipci