Trwa ładowanie...
Discovery Channel
tatuaż
05-03-2009 11:47

Wywiad z artystą tatuażu - Juniorem

Wywiad z artystą tatuażu - JunioremŹródło: Discovery Channel
d23yppn
d23yppn

na zdjęciu: Ami James z "Miami Ink"

Lubisz sztukę tatuażu? Intryguje Cię? Chcesz mieć tatuaż ale nie wiesz jaki i gdzie? A może oglądasz serial o artystach tatuażu z Miami - "Miami Ink" i sztuka tatuażu nie jest ci obca? Zapraszamy cię na rozmowę z Sebastianem „Juniorem”, najbardziej rozpoznawanym i utytułowanym polskim tatuażystą z warszawskiego studia "Junior Ink". On na pewno przybliży rodzime realia tego świata...

ZOBACZ OZDOBIONE CIAŁA >>

1) Czym się kierujesz, doradzając komuś wzór tatuażu? Jego wyglądem, osobowością? Robisz jakąś diagnozę?

Najczęściej to sami klienci ukierunkowują mnie w wymyślaniu. Przychodzą z gotowymi projektami lub wspólnie na podstawie różnych haseł tworzymy pomysł, który przeradzają się w projekt. Czasem sam coś sugeruję, lub modyfikuję propozycje klientów w oparciu o moje doświadczenia. Uwzględniam także własne inspiracje klientów zaczerpnięte z prasy i telewizji, jak np. z programu „Miami Ink – studio tatuażu.”

2) Jakie wzory / motywy robisz najchętniej?

Trudno powiedzieć, jaki motyw jest najpopularniejszy, gdyż dla większości klientów przygotowuję indywidualne, autorski projekty.

d23yppn

3) Czy problemy/ sytuacje, z którymi się stykają bohaterowie Miami Ink – studio tatuażu są Ci bliskie, czy masz podobne problemy, sytuacje?

Tak, problemy, są podobne w każdym studiu. Największym wyzwaniem są klienci zdecydowani, konkretnie ukształtowani i świadomi, posiadający dużą wiedzę na temat tatuażu, dlatego że takie osoby oczekują od tatuażu zdecydowanie więcej.

na zdjęciu: Ami James z "Miami Ink"

5) Czy zdarza ci się odmówić wykonania tatuażu? Jeśli tak, to z jakich powodów?

Tak, oczywiście. Powody odmowy mogą być najróżniejsze, najczęściej to niedojrzałe pomysły, które młody człowiek chce realizować w nieprzemyślany sposób. Dzisiaj ten problem już nie istnieje, ale kiedyś było dość powszechne umieszczanie wzoru w widocznym miejscu, który w wyobrażeniu młodych ludzi miałby ich chronić przed służbą w wojsku. Odmawiam również kopiowania tatuaży innych artystów – plagiaty nie wchodzą w grę.

6) Jaki był najbardziej nietypowy tatuaż lub miejsce, w którym go zrobiłeś?

Dla tatuażysty z wieloletnim doświadczeniem nie istnieją nietypowe wzory tak, jak nie istnieją nietypowe miejsca by je zrobić.

d23yppn

8) Gdzie szukasz inspiracji do wzorów? Czy np. taki program jak Miami Ink – studio tatuażu, emitowany na kanale Discovery Channel, może być formą inspiracji, bądź wymiany doświadczeń i pomysłów?

Inspiracje można znaleźć wszędzie, trzeba tylko uważnie patrzeć. Miami Ink – studio tatuażu może być inspiracją dla młodych ludzi, którzy poszukują pomysłów na wyrażenie siebie. Dla artystów tatuażu najlepszymi miejscami do wymiany doświadczeń i szukania inspiracji oraz nowości są konwencje tatuażu. Należy tu jednak dodać, że na konwencjach bywa zaledwie mały procent twórców tatuażu. Dlatego programy poświęcone tematyce tatuażu, m.in. Miami Ink-studio tatuażu, mogą być, często jedyną konfrontacją z tatuażem w wydaniu profesjonalnym.

na zdjęciu: Ami James z "Miami Ink"

d23yppn

9) Jakie wzory są najczęściej wybierane przez kobiety, jakie przez mężczyzn?

W dzisiejszych czasach podział na to, co kobiece i to, co męski zaczyna powoli zanikać w niektórych sferach życia. Jeśli chodzi o tatuaż to ciężko w ogóle mówić, że jeden motyw jest typowo męski a drugi typowo damski. Nie ma takiej reguły.

10) Jakie są nowe trendy w sztuce tatuażu?

Często jest tak, że nazwisko danego twórcy tatuażu jest powiązane z danym stylem i to oni właśnie oni nadają kierunki, w których później zmierzają kolejni artyści. Trendem chyba można nazwać Miami Ink-studio tatuażu i fakt, że coraz więcej ludzi robi tatuaże analogiczne do tatuaży gwiazd i tym, co zobaczą w telewizji.

12) Czy jesteś w stanie rozpoznać na ulicy u ludzi tatuaże, które wyszły spod Twojej igły?

Oczywiście nie wszystkie, gdyż robię tatuaże już ponad 12 lat a ludzie się zmieniają. Myślę, że większość, oczywiście tych autorskich, bym rozpoznał.

d23yppn

13) Twój najmłodszy/najstarszy klient?

Staram się żeby nie byli to zbyt młodzi ludzie. Uważam, że 18 lat to stanowczo za mało, ale często stoimy przed dylematem: czy ulec kaprysowi takiego młodego człowieka czy tez pozwolić żeby wytatuował go ktoś, kto nie ma pojęcia o profesjonalnym tatuowaniu i może tylko zaszkodzić takiej młodej osobie?

na zdjęciu: Ami James z "Miami Ink"

14) Czy bywają trudni klienci, jaki to jest trudny klient dla Ciebie, jak sobie z nimi radzisz?

Każdy klient to inne wyzwanie, każdy wymaga indywidualnego podejścia, jeżeli będziemy się tego trzymać nic nie będzie trudne. Nie można przecież szukać tylko najłatwiejszych rozwiązań.

d23yppn

Junior

Słowo o Juniorze:

Pierwszy tatuaż zrobił sobie w 1996 i wtedy też postanowił, że sam zacznie robić tatuaże. Pierwszy salonem był pokój w mieszkaniu rodziców. W 1997 rozpoczął pracę w znanym warszawskim studiu "Art-Studio" na ulicy Dereniowej. Równocześnie z pracą rozpoczął naukę w studium plastycznym w Warszawie. Były to dla Juniora dwa, ciężkie lata jednoczesnego kształcenia się, pracy i zdobywania doświadczenia.

W 1999 roku Junior skończył edukację i poświęcił się w całości tatuowaniu. Spędzał całe dnie, a czasem nawet i noce w studiu. Znajomość z Bazylem, który tatuował w studiu w Wiedniu i na wielu zagranicznych konwencjach, była dla Juniora przełomowa; wiele się nauczył i sam ruszyła poza granice kraju, aby dalej zdobywać doświadczenie. Wejście w świat kolorowego tatuażu zawdzięcza Valdiemu.

d23yppn

na zdjęciu: Ami James z "Miami Ink"

Praca w wielu krajach europejskich, w Japonii i Brazylii pozwoliła Juniorowi na wymianę doświadczeń z artystami z całego świata. Junior zdobył ponad sto prestiżowych nagród na światowych konwencjach tatuażu, brał udział w pracach jury, był także współorganizatorem międzynarodowej konwencji Tattooshow 2002 w Warszawie i Tattooshow 2003 w Katowicach. W 2005 roku Junior wraz z serdecznym przyjacielem Suchym otworzył własne studio w Warszawie.

d23yppn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23yppn