CiekawostkiWywiad z artystą tatuażu - Juniorem

Wywiad z artystą tatuażu - Juniorem

na zdjęciu: Ami James z "Miami Ink"

Wywiad z artystą tatuażu - Juniorem
Źródło zdjęć: © Discovery Channel

05.03.2009 | aktual.: 05.03.2009 15:30

Lubisz sztukę tatuażu? Intryguje Cię? Chcesz mieć tatuaż ale nie wiesz jaki i gdzie? A może oglądasz serial o artystach tatuażu z Miami - "Miami Ink" i sztuka tatuażu nie jest ci obca? Zapraszamy cię na rozmowę z Sebastianem „Juniorem”, najbardziej rozpoznawanym i utytułowanym polskim tatuażystą z warszawskiego studia "Junior Ink". On na pewno przybliży rodzime realia tego świata...

1) Czym się kierujesz, doradzając komuś wzór tatuażu? Jego wyglądem, osobowością? Robisz jakąś diagnozę?

Najczęściej to sami klienci ukierunkowują mnie w wymyślaniu. Przychodzą z gotowymi projektami lub wspólnie na podstawie różnych haseł tworzymy pomysł, który przeradzają się w projekt. Czasem sam coś sugeruję, lub modyfikuję propozycje klientów w oparciu o moje doświadczenia. Uwzględniam także własne inspiracje klientów zaczerpnięte z prasy i telewizji, jak np. z programu „Miami Ink – studio tatuażu.”

2) Jakie wzory / motywy robisz najchętniej?

Trudno powiedzieć, jaki motyw jest najpopularniejszy, gdyż dla większości klientów przygotowuję indywidualne, autorski projekty.

3) Czy problemy/ sytuacje, z którymi się stykają bohaterowie Miami Ink – studio tatuażu są Ci bliskie, czy masz podobne problemy, sytuacje?

Tak, problemy, są podobne w każdym studiu. Największym wyzwaniem są klienci zdecydowani, konkretnie ukształtowani i świadomi, posiadający dużą wiedzę na temat tatuażu, dlatego że takie osoby oczekują od tatuażu zdecydowanie więcej.

na zdjęciu: Ami James z "Miami Ink"

5) Czy zdarza ci się odmówić wykonania tatuażu? Jeśli tak, to z jakich powodów?

Tak, oczywiście. Powody odmowy mogą być najróżniejsze, najczęściej to niedojrzałe pomysły, które młody człowiek chce realizować w nieprzemyślany sposób. Dzisiaj ten problem już nie istnieje, ale kiedyś było dość powszechne umieszczanie wzoru w widocznym miejscu, który w wyobrażeniu młodych ludzi miałby ich chronić przed służbą w wojsku. Odmawiam również kopiowania tatuaży innych artystów – plagiaty nie wchodzą w grę.

6) Jaki był najbardziej nietypowy tatuaż lub miejsce, w którym go zrobiłeś?

Dla tatuażysty z wieloletnim doświadczeniem nie istnieją nietypowe wzory tak, jak nie istnieją nietypowe miejsca by je zrobić.

8) Gdzie szukasz inspiracji do wzorów? Czy np. taki program jak Miami Ink – studio tatuażu, emitowany na kanale Discovery Channel, może być formą inspiracji, bądź wymiany doświadczeń i pomysłów?

Inspiracje można znaleźć wszędzie, trzeba tylko uważnie patrzeć. Miami Ink – studio tatuażu może być inspiracją dla młodych ludzi, którzy poszukują pomysłów na wyrażenie siebie. Dla artystów tatuażu najlepszymi miejscami do wymiany doświadczeń i szukania inspiracji oraz nowości są konwencje tatuażu. Należy tu jednak dodać, że na konwencjach bywa zaledwie mały procent twórców tatuażu. Dlatego programy poświęcone tematyce tatuażu, m.in. Miami Ink-studio tatuażu, mogą być, często jedyną konfrontacją z tatuażem w wydaniu profesjonalnym.

na zdjęciu: Ami James z "Miami Ink"

9) Jakie wzory są najczęściej wybierane przez kobiety, jakie przez mężczyzn?

W dzisiejszych czasach podział na to, co kobiece i to, co męski zaczyna powoli zanikać w niektórych sferach życia. Jeśli chodzi o tatuaż to ciężko w ogóle mówić, że jeden motyw jest typowo męski a drugi typowo damski. Nie ma takiej reguły.

10) Jakie są nowe trendy w sztuce tatuażu?

Często jest tak, że nazwisko danego twórcy tatuażu jest powiązane z danym stylem i to oni właśnie oni nadają kierunki, w których później zmierzają kolejni artyści. Trendem chyba można nazwać Miami Ink-studio tatuażu i fakt, że coraz więcej ludzi robi tatuaże analogiczne do tatuaży gwiazd i tym, co zobaczą w telewizji.

12) Czy jesteś w stanie rozpoznać na ulicy u ludzi tatuaże, które wyszły spod Twojej igły?

Oczywiście nie wszystkie, gdyż robię tatuaże już ponad 12 lat a ludzie się zmieniają. Myślę, że większość, oczywiście tych autorskich, bym rozpoznał.

13) Twój najmłodszy/najstarszy klient?

Staram się żeby nie byli to zbyt młodzi ludzie. Uważam, że 18 lat to stanowczo za mało, ale często stoimy przed dylematem: czy ulec kaprysowi takiego młodego człowieka czy tez pozwolić żeby wytatuował go ktoś, kto nie ma pojęcia o profesjonalnym tatuowaniu i może tylko zaszkodzić takiej młodej osobie?

na zdjęciu: Ami James z "Miami Ink"

14) Czy bywają trudni klienci, jaki to jest trudny klient dla Ciebie, jak sobie z nimi radzisz?

Każdy klient to inne wyzwanie, każdy wymaga indywidualnego podejścia, jeżeli będziemy się tego trzymać nic nie będzie trudne. Nie można przecież szukać tylko najłatwiejszych rozwiązań.

Junior

Słowo o Juniorze:

Pierwszy tatuaż zrobił sobie w 1996 i wtedy też postanowił, że sam zacznie robić tatuaże. Pierwszy salonem był pokój w mieszkaniu rodziców. W 1997 rozpoczął pracę w znanym warszawskim studiu "Art-Studio" na ulicy Dereniowej. Równocześnie z pracą rozpoczął naukę w studium plastycznym w Warszawie. Były to dla Juniora dwa, ciężkie lata jednoczesnego kształcenia się, pracy i zdobywania doświadczenia.

W 1999 roku Junior skończył edukację i poświęcił się w całości tatuowaniu. Spędzał całe dnie, a czasem nawet i noce w studiu. Znajomość z Bazylem, który tatuował w studiu w Wiedniu i na wielu zagranicznych konwencjach, była dla Juniora przełomowa; wiele się nauczył i sam ruszyła poza granice kraju, aby dalej zdobywać doświadczenie. Wejście w świat kolorowego tatuażu zawdzięcza Valdiemu.

na zdjęciu: Ami James z "Miami Ink"

Praca w wielu krajach europejskich, w Japonii i Brazylii pozwoliła Juniorowi na wymianę doświadczeń z artystami z całego świata. Junior zdobył ponad sto prestiżowych nagród na światowych konwencjach tatuażu, brał udział w pracach jury, był także współorganizatorem międzynarodowej konwencji Tattooshow 2002 w Warszawie i Tattooshow 2003 w Katowicach. W 2005 roku Junior wraz z serdecznym przyjacielem Suchym otworzył własne studio w Warszawie.

Źródło artykułu:Discovery Channel
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)