Trwa ładowanie...
Forma

Wywiad z Członkiem Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzym Michalakiem

Share
Wywiad z Członkiem Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzym Michalakiem
Źródło: materiał prasowy
dfwvpc4

W niedzielę 24 maja w stolicy Dolnego Śląska odbył się największy bieg ekstremalny w Polsce. W Men Expert Survival Race pobiegło ponad 2000 uczestników. Co sprawia, że ten właśnie region przyciąga takie inicjatywy?

Na Dolnym Śląsku odbywają się najróżniejsze wydarzenia kulturalne, edukacyjne, sportowe. Nie ma tygodnia ani weekendu, w którym nie byłoby się coś wartego uwagi. Takie wydarzenie jak Men Expert Survival Race wymaga odpowiedniego miejsca, terenu zróżnicowanego, o ciekawym ukształtowaniu, stawiającego zawodnikom już na starcie wysokie wymagania. Bieg odbył się we Wrocławiu, ale właściwie można by wskazać wiele innych lokalizacji na Dolnym Śląsku, które są równie ciekawe, a na pewno trudniejsze do pokonania w trakcie zawodów: w Kotlinie Kłodzkiej, u podnóża Sudetów, czy w okolicach Wałbrzycha.

Tak wysoka liczba uczestników świadczy o dużej aktywności sportowej mieszkańców regionu. W jaki sposób Samorząd Województwa promuje zdrowy styl życia?

Zależy nam na tym, aby Dolnoślązacy uprawiali sport. Cieszą nas sukcesy zawodowców, ale przede wszystkim chcemy, żeby jak najwięcej mieszkańców Dolnego Śląska było aktywnych fizycznie - dla siebie, dla swojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego systematycznie wspieramy budowę i modernizację infrastruktury sportowej – dofinansowujemy budowę stadionów, boisk lekkoatletycznych, hal i sal gimnastycznych. Przymierzamy się obecnie do wdrożenia programu budowy basenów przyszkolnych. Wspieramy realizację programów sportu powszechnego dla dzieci w szkołach podstawowych. Od początku roku uczestniczy w nich ponad 26 tysięcy dolnośląskich dzieci. Dofinansowujemy sport szkolny, wiejski, studencki. Wspieramy stowarzyszenia organizujące zajęcia sportowe i zawody dedykowane osobom niepełnosprawnym.

dfwvpc4

Wspieramy także organizacje imprez sportowych różnego szczebla – zawody rangi mistrzostw świata, Europy, ale także imprezy otwarte, dla osób w różnym wieku i zróżnicowanej sprawności fizycznej, które chcą sprawdzić się w rywalizacji sportowej, a jednocześnie spędzić czas z rodziną, poznać nowych ludzi czy po prostu wyjść z domu. Chcemy, aby amatorów sportu powszechnego było jak najwięcej.

Wydawałoby się, że biegi ekstremalne to zjawisko dość niszowe. Dlaczego Samorząd Województwa zdecydował się wesprzeć tę imprezę?

Biegi od kilku lat przeżywają wielki boom. Biegaczy można spotkać wszędzie – rano idąc do pracy, na szlaku w górach, w lesie, w uzdrowiskach, w dużych miastach i małych miejscowościach. Biegi ekstremalne stawiają przed biegaczami dodatkowe wyzwania i przeszkody. Wydaje się więc, że przyciągają nie amatorów biegania, ale również ludzi poszukujących nowych wrażeń, szukających emocji, chcących pokonywać kolejne granice. Miejski bieg z przeszkodami to nowatorskie podejście do biegania, ciekawa i atrakcyjna forma ruchu, a jednocześnie wyzwanie dla startujących.
Chcemy być postrzegani jako nowoczesny region, wspierać takie inicjatywy, a nie tylko znane od lat zawody i dyscypliny. Dodatkowo zawody organizuje dolnośląska firma, więc tym chętniej angażujemy się w takie przedsięwzięcia.
Men Expert Survival Race to największa taka impreza w Polsce i na Dolnym Śląsku, przyciąga zawodników z całego kraju, a nawet z zagranicy, więc przy okazji takich imprez promujemy Dolny Śląsk – region aktywny, ciekawy, przyciągający tajemniczością i różnorodnością.

W jaki sposób imprezy tego typu wpływają na region?

Ta impreza to nie tylko zawody sportowe. To wyzwanie, które zawodnicy rzucają sami sobie, stawiają sobie ambitne cele i pokonują swoje słabości. Co więcej, aby pokonać niektóre przeszkody muszą współpracować z innymi zawodnikami. Pokonanie samego siebie, walka ze słabościami, współdziałanie – to nie są wartości przypisywane wyłącznie sportowi – to uniwersalne postawy, które warto wspierać.

dfwvpc4

Organizacja dużych imprez sportowych, udział wolontariuszy, realizowane przy okazji akcje szkoleniowe, a w tym przypadku również cel charytatywny, który przyświecał organizatorom, rozwijają wśród mieszkańców postawy prospołeczne, budujemy więc społeczeństwo obywatelskie: aktywne, wrażliwe i odpowiedzialne.

Jak wspomniałem na początku – jesteśmy regionem otwartym na inicjatywy. Wydarzenia takie jak zawody w biegach ekstremalnych pokazują jedno – Dolny Śląsk jest miejscem, w którym można zrealizować każdy projekt, jeżeli się ma na niego dobry pomysł, a swoim entuzjazmem i zaangażowaniem uda się przekonać innych o słuszności jego realizacji.

dfwvpc4

Podziel się opinią

Share
dfwvpc4
dfwvpc4