Trwa ładowanie...
20-05-2013 16:42

Wzbogać swój trening! Ćwicz na świeżym powietrzu!

Wzbogać swój trening! Ćwicz na świeżym powietrzu!Źródło: 123RF
d27udy9
d27udy9

Ćwiczenia na świeżym powietrzu cieszą się coraz większą popularnością, wiąże się to nie tylko z rosnącą za oknem temperaturą. Trening poza ścianami siłowni działa korzystnie nie tylko na naszą kondycję, ale także na układ nerwowy i immunologiczny.

Większość z nas spędza 8 godzin w czterech ścianach biura, po co więc zamykać się i dusić przez kolejną godzinę lub dwie w siłowni? Najpopularniejszymi formami o ruchu na świeżym powietrzu jest bieganie, jazda na rowerze lub rolkach, nordic walking, co do tego nikt nie ma żadnych wątpliwości. Jednak dobrze jest do tego dodać kilka ćwiczeń ogólnorozwojowych. To nic trudnego!

Wykorzystać można każdy element wkomponowany w przestrzeń miejską: ławkę, murek czy nawet drzewo. Pora pomyśleć o powrocie do "ścieżek zdrowia"! Podajemy wam przykłady ćwiczeń i ich wpływ na poszczególne partie mięśni.

Pompki

Pompki to najpopularniejsze ćwiczenie na rozbudowanie górnej partii mięśni. Dlaczego? Ponieważ jest najskuteczniejsze! Różne warianty pompek wprawiają w ruch inne części mięśni. Jeśli boisz się zabrudzić ręce, możesz wozić ze sobą koc lub kawałek materiału czy pianki z tworzywa sztucznego (wycięty np. z karimaty) albo rękawiczki.

d27udy9

Biceps i klatka

Połóż dłonie na siedzeniu ławki, rozstawiając je na szerokość barków. Oprzyj na nich ciężar swojego ciała, które z podłożem powinno tworzyć kąt 45 stopni. Standard to 3 serie po 15 powtórzeń. Wyciskaj ciężar swojego ciała szybko, a opuszczaj się powoli. Z czasem możesz zwiększać ilość powtórzeń i serii.

Triceps i plecy

Triceps to mięsień szczególnie znienawidzony przez kobiety (kiedy nie jest wyćwiczony, tworzy tzw. "skrzydełka") i trudny do wyrzeźbienia. Pomocne w pracy nad jego wyglądem mogą okazać się pompki tyłem. Przy okazji poprawimy też nieco siłę naszych pleców. Usiądź na brzegu ławki, wyprostuj i wysuń nogi, tak, żebyś mógł, opierając się na piętach i dłoniach, wykonać pompki. Podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu, zacznij od 3 serii po 15 powtórzeń.

Kardio

Dobrym ćwiczeniem, które angażuje wiele mięśni jednocześnie, są skoki przez ławkę - oczywiście taką bez oparcia. Równie dobrze sprawdzi się niezbyt wysoki murek. Opierając się na rękach, po prostu przeskakuj z jednej strony przeszkody na drugą.

Jako uzupełnienie treningu polecam 5 powtórzeń po 40 sekund - z zachowaniem 20-sekundowych przerw pomiędzy nimi. To naprawdę przyśpiesza pracę serca!

d27udy9

Rozciąganie - na zakończenia treningu

1. Stając plecami do drzewa wykonaj obrót samego tułowia. Postaraj się, by dłonie dotknęły drzewa, powróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie, obracając się w drugą stronę. Zrób trzy serie po 10 powtórzeń na każdą stronę.

2. Po treningu biegowym, powinno się rozciągnąć mięśnie nóg. Standardowe ćwiczenia możemy urozmaicić, wykorzystując podwyższenia, takie jak np. murki, barierki, oparcia ławek itp. Unieś nogę i oprzyj możliwie najwyżej, by, mniej więcej, tworzyła kąt 90o z podłożem. W tej pozycji rozciągamy się przez próbę dotknięcia głową do kolana. Kierując się do nogi na podwyższeniu, rozciągasz dolną część mięśnia czworogłowego uda, zaś schodząc do wyprostowanej nogi, na której stoisz, pracujesz z górną częścią wspomnianego mięśnia.

3. Pora na łydki. Potrzebujesz oparcia dla dłoni - może to być np. drzewo. Jedna noga robi wykrok w przód, druga wyprostowana zostaje z tyłu. Staraj się dotknąć piętą podłoża, pilnując, by kolano drugiej nogi nie przekroczyło linii stopy.

DM/Ijuh, facet.wp.pl

d27udy9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27udy9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj