Trwa ładowanie...
12-05-2015 14:31

Z cyklu: "Cała prawda o ludzkim ciele" - czy picie skraca życie?

Share
Z cyklu: "Cała prawda o ludzkim ciele" - czy picie skraca życie?Źródło: BBC
dfuegin

Dbałość o zdrowie, sprawność fizyczną i urodę stało się ważnym elementem i wyznacznikiem stylu życia. Polacy coraz częściej zastanawiają się na tym, czy dobrze się odżywiają i jak funkcjonuje ich organizm. BBC Earth pomoże im zgłębić widzę na temat ludzkiego organizmu w cyklu programów pod wspólnym tytułem "Cała prawda o ludzkim ciele".

Dzięki programom z tej serii Polacy dowiedzą się, jak funkcjonuje ludzki organizm, co pomaga mu zachować sprawność, a co przyspiesza proces starzenia się. O największych zagrożeniach dla ludzkiego zdrowia, ale też o dobrodziejstwach współczesnej nauki opowiemy w maju na antenie BBC Earth.

Czy picie skraca życie?

Co jest lepsze kilka kieliszków wina do obiadu czy trwający całą noc mocno zakrapiany clubbing? Jak bardzo picie alkoholu odbija się na naszym zdrowiu i jakie znaczenie ma to, jak wiele i jakiego rodzaju trunki spożywamy? Odpowiedzi na te pytania udzielą lekarze-bliźniacy, Chris i Xand van Tulleken.

dfuegin

Chociaż alkohol to używka znana od wieków, wiedza naukowa zgromadzona na jego temat jest zaskakująco fragmentaryczna i pełna sprzeczności. Czy spożywanie alkoholu w małych dawkach każdego dnia może być dobre dla zdrowia? Czy picie na umór od czasu do czasu jest gorsze niż regularne spożywanie niewielkich ilości alkoholu?

Chris i Xand van Tulleken analizują najnowsze osiągnięcia nauki i poddają się testom, aby sprawdzić, w jaki sposób alkohol wpływa na ludzi. Wiele osób uważa, że umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla zdrowia. Chris pije trzy jednostki dziennie przez cały miesiąc, chociaż w zasadzie mało kto tak robi. Zazwyczaj spożywamy niewielkie ilości alkoholu w tygodniu, a znacznie większe w weekend. Dlatego właśnie Xand stosuje ekstremalny reżim alkoholowy, tzn. przyjmuje 21 jednostek na raz w soboty wieczorem, a potem nie pije przez resztę tygodnia. Jak poradzi sobie Xand? I jaki wpływ na zdrowie braci będą miały te dwa modele picia alkoholu?

Podczas eksperymentu bliźniacy docierają do niepodważalnych faktów naukowych dotyczących sposobów picia alkoholu. Czy czerwone wino rzeczywiście dobrze wpływa na pracę serca? Czy picie alkoholu każdego dnia ma lepszy wpływ na serce niż całkowita abstynencja? I co tak naprawdę powoduje kaca? Program prezentuje najnowsze i najbardziej zaskakujące dane na temat złego samopoczucia po wypiciu alkoholu. Pod koniec eksperymentu bliźniacy zostają poddani serii testów. Wyniki są zaskakujące, ale zgodne z najnowszymi teoriami naukowymi.

Premiera: wtorek 12 maja, godz. 22:00

dfuegin
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfuegin
dfuegin