Trwa ładowanie...
12-03-2014 09:36

Z-Flex - ikona skateboarding’u

Z-Flex - ikona skateboarding’uŹródło: materiały prasowe/longboardshop.pl
d3o8ii6
d3o8ii6

W 1975 w Del Mar w Kalifornii odbyły się - jedne z wielu w tym czasie - zawody skateboarding’owe. Na tych zawodach pojawiła się pochodząca z Santa Monica (konkretnie z Dogtown) ekipa Zephyr Team. To co pokazała ekipa Zephyr było czymś zupełnie innym niż dotychczasowe wydanie skateboardnig’u - żadnego stania na rękach, żadnych gimnastycznych wygibasów - zamiast tego szybka, mocna, agresywna jazda inspirowana surfingiem i ulicą. Od tego momentu skateboarding nigdy nie był już taki jak wcześniej.

Sklep surfingowy Zephyr Surfboard Production był integralną częścią lokalnej sceny surfingowej w Santa Monica, która z czasem stała się kolebką skateboarding’u jaki znamy w obecnym wydaniu. Sklep z początku wyłącznie surfingowy zaczął rozwijać się również jako skate shop, wraz ze zmianami jaki następowały w świecie skateboarding’u - najważniejszym wydarzeniem w tamtym okresie było wynalezienie uretanowych kółek do deskorolki.

W pewnym momencie Kent Sherwood właściciel sklepu z włóknem szklanych

d3o8ii6

został poproszony przez właścicieli Zephyr Surfboard Production (Jeff Ho, Skip Engblom oraz Craig Stecyk) o stworzenie specjalnej deski skatebarding’owyej - Zephyr skateboard. Deska miała być z początku tylko alternatywą dla surfingu w czasie kiedy nie było fal, jednak bardzo szybko stała się główną zajawką dla lokalnych surferów. Jeżdżąc po betonowych nasypach znajdujących się przy lokalnych szkołach, chłopaki z Zephyr Team (znani później jako Z-Boys) starali się naśladować styl surfer’ów pływających na dużych falach, tworząc unikalny styl który szybko stał się fenomenem i zupełnie nowym podejściem do skateboarding’u. Fenomen ten rozwijał się jeszcze bardziej wraz z rekordową suszą panującą w tym czasie w Kalifornii - susza spowodowała iż wiele basenów przy okolicznych domach stało pustych, co było idealną szansą dla chłopaków z Z-Boys na przeniesienie swoich surferskich doświadczeń i zajawki do betonowych basenów. Z-Boys szybko zaczęli nielegalnie opanowywać lokalne baseny, jeżdżąc i demolując je tak długo
jak tylko mogli - czyli do czasu pojawienia się policji. Do dziś ta buntownicza, antyestabliszmentowa, nasycona ‘nielegalem’ postawa widoczna jest w skateboarding’u.

Główną twarzą Z-Boys był Jay Adams, uważany za jednego z najlepszych skater’ów w historii, głównie dzięki jego unikalnemu stylowi, agresywnej jeździe w basenach i na ulicy. W 1976 roku Kent Sherwood - przybrany ojciec Jay Adams’a - otworzył firmę EZ-RYDER w której znaleźli się: Jay Adams, Tony Alva oraz Jim Muir. 6 miesięcy później firma zmieniła nazwę na Z-Flex.

To właśnie Z-Flex stał się głównym miejscem innowacji i rozwoju sprzętu skateboarding’owego. Z-Flex opracował nową formułę uretanowych kółek zaprojektowanych specjalnie do ulicznej jazdy, również Z-Flex był pierwszą firmą która wprowadziła concave do swoich desek, co - tak samo jak formuła uretanowych kółek - stało się standardem w skateboarding’u po dziś dzień.

Z-Flex jest obecnie jedną z najdłużej działających firm w branż. Obecnie oferuje najwyższej jakości deski produkowane przez legendarnego Paul’a Schmidt w PS Stix. Dodatkowo poza deskami skateboarding’owymi Z-Flex produkuje bardzo popularne ostatnio cruiser’y oraz longboardy.

Deski i akcesoria Z-Flex możecie znaleźć w Warszawie i Krakowie w sklepach longboardshop.pl

d3o8ii6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o8ii6