Trwa ładowanie...
13-09-2015 14:01

Z piętnem wojny odciśniętym na twarzach

Z piętnem wojny odciśniętym na twarzachŹródło: Alvaro Ybarra Zavala / Reportaż Getty Images
d4hj49q
d4hj49q

Fotografia Alvaro Ybarra Zavaly, przedstawiająca portret dwóch kolumbijskich żołnierek, została wybrana jednym z 10 ikonicznych zdjęć symbolizujących minioną dekadę. Seria została przygotowana przez Canon Europe we współpracy z Getty Images.

Alvaro Ybarra Zavala zrobił to zdjęcie w ramach zlecenia dla czasopisma "TIME", którego celem było udokumentowanie kolumbijskiej wojny domowej. Dwie partyzantki FARC z Bloque Movil Arturo Ruiz – specjalnego oddziału rewolucyjnych sił zbrojnych Kolumbii, rzekomo odpowiedzialnego za branie zakładników - pozują do portretu w jednym z obozów FARC. Rozgłos, jaki zyskało to zdjęcie po pierwotnej publikacji w czasopiśmie TIME i późniejszych publikacjach w innych mediach, pozwolił przypomnieć światu o tym 50-letnim, niemal zapomnianym konflikcie i umożliwił Alvaro dalsze dokumentowanie tej ważnej części historii społeczeństwa Kolumbii.

(fot. Alvaro Ybarra Zavala / Reportaż Getty Images)

d4hj49q

Alvaro tak je opisywał: - Niewiele osób wie, co działo się poza kadrem. Od sześciu miesięcy pracowałem nad zdjęciami i poznawałem mobilny oddział Arturo Ruiza należący do armii FARC-EP, a tego dnia stała za mną ponad połowa partyzantów tego oddziału, bawiących się niczym dzieci i cieszących się, że mogą brać udział w tej zaimprowizowanej sesji portretowej. Zdawało się, że wszyscy na chwilę zapomnieli o wojnie. W tym zakątku kolumbijskiej dżungli zapanowała radosna atmosfera. Wokół słychać było powtarzane w kółko dowcipy. Jednak obiektyw aparatu rejestrował inną rzeczywistość. Surowe rysy pięknych twarzy Judith i Isy są prawdziwym świadectwem trudów ich życia spowodowanych przez kolumbijską wojnę domową. Ani dowcipy, ani komplementy kolegów z oddziału nie mogą ukryć - nawet na sekundę - śladów, jakie wojna pozostawiła na ich pięknych twarzach.

Będziemy wam cyklicznie przedstawiać zdjęcia zaprezentowane w serii przygotowanej przez Canon Europe i Getty Images, a także przybliżać kryjące się za nimi historie. Jednocześnie przypominamy o rozpoczętym przez Canona konkursie fotograficznym, w którym udział może wziąć każdy. Przed uczestnikami postawiono tylko jedno zadanie: zrobić zdjęcie, które opowiada jakąś historię. Więcej informacji o konkursie znajdziemy na oficjalnej stronie Canona - pod tym adresem.

d4hj49q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hj49q