CiekawostkiZabójczy bezdech. Masz go?

Zabójczy bezdech. Masz go?

Męskim okiem

* Naukowcy z USA opracowali system monitorowania tętna, bicia serca, oddechu i ruchów sennych, którego czujniki montowane są w materacu na łóżko. System ten pozwala wykryć m.in. bezdech senny.*

Zabójczy bezdech. Masz go?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Naukowcy pracujący dla amerykańskiej firmy technologicznej Bam Labs skonstruowali system do monitorowania tętna, oddechu i ruchów sennych z czujnikami nie wymagającymi jakiegokolwiek kontaktu z badanym. Są one bowiem wszywane w materac.

Jak zapewnia prezes zarządu i szef technologiczny Bam Labs, system, nazwany Touch-free Life Care (TLC), jest prosty w użyciu - wymaga tylko włączenia po położeniu się użytkownika do łóżka. Wszystkie dane są przekazywane bezprzewodowo jako usługi webowe poprzez internet i specjalną aplikację dostępną spod przeglądarki WWW.

Twórcy TLC chcą go zaproponować domom opieki i szpitalom w USA. Badacze, którzy skonstruowali TLC, na przyszły rok zapowiadają produkt dla indywidualnego użytkownika, który może pomóc zarówno w opiece nad osobą obłożnie chorą, jak i małym dzieckiem przebywającym w domu. Pierwsze testy TLC były bowiem udane - okazało się, że urządzenie jest w stanie wykryć bezdech senny, który dotąd wymagał specjalistycznych badań w klinikach snu.

Na bezdech senny jest również inny sposób. Bowiem mężczyźni z tą przypadłością, którzy dzielą łóżko z żoną, częściej stosują skuteczną metodę ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP). A po ludzku? Bezdech senny jest zaburzeniem oddychania, które objawia się okresowym zatrzymaniem oddechu w czasie snu. Może powodować znaczne niedotlenienie organizmu. Od dawna znany jest związek bezdechu sennego z chorobami serca.

Rozróżnia się dwie podstawowe przyczyny występowania bezdechu - zablokowanie górnych dróg oddechowych (tzw. bezdech zaporowy) oraz zmniejszoną aktywność nerwowego ośrodka oddechowego i zaburzenia w przekazywaniu sygnałów z mózgu do mięśni oddechowych bezdech pochodzenia centralnego). Przejawami bezdechu są m. in. ciężkie chrapanie, senność w ciągu dnia i brak koncentracji. Krótkie przebudzenia zdarzają się w nocy nawet po kilkaset razy.

Skutecznym sposobem na bezdech jest metoda CPAP (od ang. continuous positive airway pressure), polegająca na wpompowywaniu powietrza w drogi oddechowe z pomocą maski nakładanej na twarz.

Jak wykazała dr Rosalind Cartwright z Rush University Medical Center w Chicago, niezależnie od nasilenia problemów z bezdechem, mężowie częściej stosowali terapię, jeśli żona dzieliła z nimi łoże. Chrapanie i nagłe ruchy wykonywane przez współmałżonka przeszkadzają obojgu, toteż partner we własnym interesie pilnuje stosowania CPAP.

(PAP), mow

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)