SeksZachowania seksualne narkomanów

Zachowania seksualne narkomanów

Badania Godwod-Sikorskiej pokazały, że uzależnieni od substancji odurzających mają dobry zasób wiedzy na temat zagrożenia zakażeniem HIV i sposobów ustrzeżenia się od niego. Wśród badanych 1.5% nie podjęło jeszcze aktywności seksualnej. W całej grupie przeważała orientacji heteroseksualna (ponad 97%), ponad 2% badanych przyznawało się do biseksualizmu, a około 1.5% homoseksualizmu.

Zachowania seksualne narkomanów
Źródło zdjęć: © 123RF

29.01.2014 | aktual.: 29.01.2014 15:31

W okresie ostatnich 6 miesięcy przed aktualną hospitalizacją 55% miało jednego partnera seksualnego, ponad 20% utrzymywało kontakty seksualne z 2 do 15 partnerów seksualnych, a około ¼ badanych nie miała w ogóle kontaktów seksualnych. Tylko 14.1% badanych używało prezerwatywy w czasie stosunków seksualnych, 73.1% nie używało jej w ogóle, a pozostali używali je sporadycznie.

Przyczyną nieużywani kondomów nie było ograniczenie dostępności, jakkolwiek niektórzy twierdzili, że są one zbyt drogie w stosunku do ich możliwości finansowych. Przeważająca większość twierdziła, że prezerwatywy stanowią poważną przeszkodę w osiąganiu satysfakcji seksualnej, a niektórzy podkreślali, że wręcz uniemożliwia ona odbycie stosunku seksualnego.

Wiele osób twierdziło, że w okresie abstynencji narkotykowej obserwuje u siebie zmniejszone zainteresowanie seksem i obniżoną potencję seksualną, nawet do 1-2 stosunków seksualnych w ciągu roku. 50% badanych twierdziło, że ma stałych partnerów seksualnych, to jest dłużej, niż przez ostatnie 2 miesiąc. Wśród tych partnerów 45% stanowiły osoby również uzależnione od narkotyków stosowanych dożylnie. Badani byli dobrze zorientowani w rozpowszechnieniu HIV/AIDS w swoim środowisku uzależnionych: 86% miało znajomych lub przyjaciół wśród osób HIV dodatnich, 24% wśród chorych na AIDS, natomiast 28% wśród zmarłych, w związku z AIDS.

Pomimo tych danych aż 20% badanych miało stosunki seksualne z partnerami, o których wiedzieli, że są HIV dodatni. Tylko 30% z tych badanych używało w takich okolicznościach kondomy. Pozostali badani, niezależnie od tego, czy sami byli HIV+, czy też nie, prezerwatyw nie używali. Obie płcie były tak samo niechętne do używania prezerwatyw. Badania te dowodzą, że mimo dostatecznej wiedzy na temat dróg zakażenia wirusem HIV, skutków zakażenia oraz sposobów zapobiegania w życiu seksualnym, badani w niewielkim stopniu redukowali swoje ryzykowne zachowania seksualne.

W przekonaniu pacjentów sfera życia seksualnego stanowiła mniejsze zagrożenie zakażeniem HIV niż używanie środków odurzających w zastrzykach. Złożyły się na to dwie przyczyny: obniżenie potencji w okresach dłuższego i częstszego przyjmowania dużych ilości narkotyków oraz zwyczajowa w polskich warunkach niechęć do stosowania prezerwatyw i niski poziom kultury w sferze życia seksualnego.

Dr Wiesław Ślósarz

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)