Trwa 艂adowanie...
29-01-2014 14:25

Zachowania seksualne narkoman贸w

Zachowania seksualne narkoman贸w殴r贸d艂o: 123RF
d3g1eg4
d3g1eg4

Badania Godwod-Sikorskiej pokaza艂y, 偶e uzale偶nieni od substancji odurzaj膮cych maj膮 dobry zas贸b wiedzy na temat zagro偶enia zaka偶eniem HIV i sposob贸w ustrze偶enia si臋 od niego. W艣r贸d badanych 1.5% nie podj臋艂o jeszcze aktywno艣ci seksualnej. W ca艂ej grupie przewa偶a艂a orientacji heteroseksualna (ponad 97%), ponad 2% badanych przyznawa艂o si臋 do biseksualizmu, a oko艂o 1.5% homoseksualizmu.

W okresie ostatnich 6 miesi臋cy przed aktualn膮 hospitalizacj膮 55% mia艂o jednego partnera seksualnego, ponad 20% utrzymywa艂o kontakty seksualne z 2 do 15 partner贸w seksualnych, a oko艂o 录 badanych nie mia艂a w og贸le kontakt贸w seksualnych. Tylko 14.1% badanych u偶ywa艂o prezerwatywy w czasie stosunk贸w seksualnych, 73.1% nie u偶ywa艂o jej w og贸le, a pozostali u偶ywali je sporadycznie.

Przyczyn膮 nieu偶ywani kondom贸w nie by艂o ograniczenie dost臋pno艣ci, jakkolwiek niekt贸rzy twierdzili, 偶e s膮 one zbyt drogie w stosunku do ich mo偶liwo艣ci finansowych. Przewa偶aj膮ca wi臋kszo艣膰 twierdzi艂a, 偶e prezerwatywy stanowi膮 powa偶n膮 przeszkod臋 w osi膮ganiu satysfakcji seksualnej, a niekt贸rzy podkre艣lali, 偶e wr臋cz uniemo偶liwia ona odbycie stosunku seksualnego.

Wiele os贸b twierdzi艂o, 偶e w okresie abstynencji narkotykowej obserwuje u siebie zmniejszone zainteresowanie seksem i obni偶on膮 potencj臋 seksualn膮, nawet do 1-2 stosunk贸w seksualnych w ci膮gu roku. 50% badanych twierdzi艂o, 偶e ma sta艂ych partner贸w seksualnych, to jest d艂u偶ej, ni偶 przez ostatnie 2 miesi膮c. W艣r贸d tych partner贸w 45% stanowi艂y osoby r贸wnie偶 uzale偶nione od narkotyk贸w stosowanych do偶ylnie. Badani byli dobrze zorientowani w rozpowszechnieniu HIV/AIDS w swoim 艣rodowisku uzale偶nionych: 86% mia艂o znajomych lub przyjaci贸艂 w艣r贸d os贸b HIV dodatnich, 24% w艣r贸d chorych na AIDS, natomiast 28% w艣r贸d zmar艂ych, w zwi膮zku z AIDS.

d3g1eg4

Pomimo tych danych a偶 20% badanych mia艂o stosunki seksualne z partnerami, o kt贸rych wiedzieli, 偶e s膮 HIV dodatni. Tylko 30% z tych badanych u偶ywa艂o w takich okoliczno艣ciach kondomy. Pozostali badani, niezale偶nie od tego, czy sami byli HIV+, czy te偶 nie, prezerwatyw nie u偶ywali. Obie p艂cie by艂y tak samo niech臋tne do u偶ywania prezerwatyw. Badania te dowodz膮, 偶e mimo dostatecznej wiedzy na temat dr贸g zaka偶enia wirusem HIV, skutk贸w zaka偶enia oraz sposob贸w zapobiegania w 偶yciu seksualnym, badani w niewielkim stopniu redukowali swoje ryzykowne zachowania seksualne.

W przekonaniu pacjent贸w sfera 偶ycia seksualnego stanowi艂a mniejsze zagro偶enie zaka偶eniem HIV ni偶 u偶ywanie 艣rodk贸w odurzaj膮cych w zastrzykach. Z艂o偶y艂y si臋 na to dwie przyczyny: obni偶enie potencji w okresach d艂u偶szego i cz臋stszego przyjmowania du偶ych ilo艣ci narkotyk贸w oraz zwyczajowa w polskich warunkach niech臋膰 do stosowania prezerwatyw i niski poziom kultury w sferze 偶ycia seksualnego.

Dr Wies艂aw 艢l贸sarz

d3g1eg4
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d3g1eg4