Ciekawostki
14-05-2007 (11:30)

Zaciągnij się do Legii Cudzoziemskiej

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zaciągnij się do Legii Cudzoziemskiej
(AP)

Jeśli chcesz zerwać z przeszłością i rozpocząć nowe, ciekawsze życie - koniecznie musisz zaciągnąć się do Legii Cudzoziemskiej. Najczęstszymi rekrutami są osoby, które nie chcą dalej egzystować w swoim otoczeniu. Pragną wyrwać się spod kajdan władzy i nabrać nowej tożsamości. To tak jakby rozpocząć zupełnie nowe życie, życie od zera – wymazując ciążące znaki przeszłości.

Legioniści to bardzo specyficzni i niezwykli ludzie. U początków powołania do życia tego oddziału, jego członkami byli emerytowani żołnierze z wojska francuskich. Legia cudzoziemska (fr. La Légion Étrangère) to elitarna, zawodowa jednostka bojowa, której bazy rozmieszczone są na terenie Francji. Swoje działania militarne prowadzi na ternie całego świata. Specyfiką Legii było to, że w jej legionach mogli służyć tylko i wyłącznie obywatele, którzy nie posiadają francuskiego paszportu. Życie jednak pokazuje inaczej, ponieważ większość kadry oficerskiej stanowili ( i w dalszym ciągu tak jest) rodowi Francuzi. W pewnym okresie naginano przepisy i do formacji wstępowali także mieszkańcy tego państwa. Przy podpisywaniu dokumentów, nadawano obywatelstwo Belgii lub Luksemburga.

Legia na chwilę obecną jest dość rozbudowanym oddziałem. Prawie 8 tys. żołnierzy w czynnej służbie wojskowej. Całość jest podzielona na 10 pułków. Najbardziej znaną, a zarazem elitarną grupą są spadochroniarze. Jest to regiment o najbardziej zaostrzonej dyscyplinie, w stanie ciągłej gotowości bojowej. Przeprowadzili oni wiele akcji, które zakończyły się sukcesem.

Ubierając mundur Legii jesteś zmuszony do zmiany tożsamości. Lata temu, ta procedura była nazywaną "drugą szansą" dla osób, które tego potrzebowały. Do dziś dnia, stara procedura jest przestrzegana we wszystkich przypadkach, w równym stopniu, bez względu na rzeczywistą potrzebę poszczególnych kandydatów.

Jeśli ktokolwiek chce powrócić do swoich wcześniejszych danych, oczywiście może to zrobić, ale nastąpi to dopiero po roku służby, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań. Dodatkowym atutem tej specyficznej jednostki jest to, że każdy żołnierz może ubiegać się o obywatelstwo po trzech latach służby. Istnieje nieporównywalnie większa szansa, że jego wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, niż w przypadku zwykłego, szarego człowieka.

Legionista może być karany za drobne wykroczenia, mieć mały tatuaż i może wyznawać dowolną religię. Są jednak i zakazy takie jak: ekstremistyczne przekonania religijne, czysto materialna motywacja do służby, samookaleczenia i duże tatuaże. Te i jeszcze kilka innych rzeczy eliminuje kandydata z podjęcia służby.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

**Przed inwazją na Iran?**

**Elitarne jednostki antyterrorystyczne**

**Czynnik strachu. Czołgi, które niszczyły i zabijały**

**TOP 10 karabinów, które niosły śmierć**

**Żelazne morskie potwory**
Aby zostać jednak żołnierzem Legii trzeba spełnić szereg procedur, które często są zbyt wygórowane do przejścia. Na początku selekcji zaczyna się od testów psychotechnicznych: testy logiczne bez konieczności znajomości naukowych. Następnie dokładna wizyta lekarska, testy sportowe, rozmowa motywacyjna oraz testy osobowości (dodatek do testów psychotechnicznych). Jak przejdzie się pomyślnie wszystkie etapy, kandydat staje przed komisją werbunkową, która wyraża ostateczną akceptacje. Od tego momentu każdy mężczyzna może czuć się żołnierzem Legii. Trzeba tylko dopełnić formalności i podpisać kontrakt na 5 lat.

Jakie trzeba spełniać warunki?

- należy być mężczyzną w wieku od 17 – 40 lat.
- dokument potwierdzający tożsamość
- niezależnie od stanu cywilnego zostajesz przyjęty jako kawaler
- musisz być zdolny fizycznie do służby w każdym miejscu na świecie
- odpowiednia motywacja do służby wojskowej

Przykładowe zarobki

- 1043 €/ miesiąc utrzymanie darmowe (kwota w pierwszym roku służby, netto)
- darmowe utrzymanie
- dodatki za służbę desantową, wyjazdy morskie, zakwaterowanie zamorskie, dodatki kompensacyjne ( +- 1200 €)

Kodeks Honorowy Legionisty

Artykuł 1
Legionisto jesteś ochotnikiem służącym Francji z honorem i wiernością.

Artykuł 2
Każdy legionista jest twoim bratem broni jaka by nie była jego narodowość, rasa czy religia. Wyrażasz to solidarnością, która łączy członków jednej rodziny.

Artykuł 3
Strzegący z szacunkiem tradycji, związany z twoją kadrą dowodzenia, dyscyplina i koleżeństwo są twoją siłą, odwaga i lojalność twoimi cnotami.

Artykuł 4
Dumny z twojego stanu legionisty, wykazujesz to twoim mundurem zawsze eleganckim, twoim zachowaniem zawsze dostojnym, lecz skromnym, twoimi koszarami zawsze czystymi.

Artykuł 5
Elitarny żołnierzu, szkolisz się z surowością, czyścisz twoją broń jakby to był twój największy skarb, stale masz troskę o twoją formę fizyczną.

Artykuł 6
Otrzymane zadanie jest świętym, wykonujesz je do końca przestrzegając regulaminów wojskowych i konwencji międzynarodowych, a jeżeli trzeba to i za cenę własnego życia.

Artykuł 7
Na polu walki działasz bez pasji i nienawiści, szanujesz pokonanych wrogów, nigdy nie opuszczasz zabitych lub swoich rannych, ani Twojej broni.

Praca w Legii jest niewątpliwą przygodą dla każdego faceta. Jest to survival z tym, że nadzwyczaj realny. Chodziły różne plotki o takich oddziałach. Jedno jest pewne, trzeba być niezłym kozakiem, aby zdecydować się na pięć lat ciężkiej harówy. Czy pieniądze warte są tylu wyrzeczeń? Czy 6 tysięcy PLN to wystarczający pieniądz, aby każdego dnia ryzykować swoim życiem? Na te i podobne pytania znają odpowiedź tylko osoby, które doświadczyły tego na własnej skórze. Pozostali, niestety mogą tylko spekulować...

ZOBACZ RÓWNIEŻ

**Przed inwazją na Iran?**

**Elitarne jednostki antyterrorystyczne**

**Czynnik strachu. Czołgi, które niszczyły i zabijały**

**TOP 10 karabinów, które niosły śmierć**

**Żelazne morskie potwory**

Polub WP Facet
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.