Coraz więcej mężczyzn ma obsesję na punkcie własnego wyglądu
Kobiety lubią zadbanych mężczyzn, ale zazwyczaj nie lubią, gdy ci zbyt drobiazgowo podchodzą do kwestii związanych z powierzchownością, godzinami modelując fryzurę, nakładając kolejne warstwy kremów czy dobierając odpowiednią stylizację. Choć przedstawicielki płci pięknej uważają, że jest to mało męskie, kolejne badania nie pozostawiają wątpliwości - panowie coraz więcej czasu poświęcają na takie zabiegi oraz na wybór ubioru, w którym pokażą się na mieście czy w pracy. Jednocześnie mamy do czynienia z pewnym paradoksem. Mimo coraz większej dbałości o własny wygląd, coraz więcej facetów przyznaje, że nie jest zadowolonych z tego, co widzi w lustrze.
Za gruby, za chudy, za brzydki
Naukowcy z Uniwersytetu Chapmana w Stanach Zjednoczonych podzielili się właśnie wynikami swoich badań, w których analizowali zarówno podejście mężczyzn do kwestii własnego wyglądu, jak i ocenę swojej atrakcyjności. Okazało się, że coraz więcej panów ma problem z zaakceptowaniem niedostatków lub defektów urody.
W ankietach, w których wzięło udział w sumie 116 356 mężczyzn, od 20 do 40 procent badanych wyraziło niezadowolenie z różnych aspektów własnej powierzchowności. Wśród rzeczy, które najczęściej nie dawały im spokoju, znajdowały się: waga (zbyt duża lub zbyt niska), niedobór masy mięśniowej oraz ogólne niezadowolenie z własnego wyglądu.
Jak cię widzą, tak cię piszą
Większość panów uważa, że każda skaza na ich zewnętrznym wizerunku ma olbrzymi wpływ na to, jak są odbierani przez innych. 61 procent badanych przyznało, że w różnych codziennych sytuacjach odczuwa takie obciążenie, a 39 procent regularnie zastanawia się, czy dobrze wygląda.
- Większość mężczyzn czuje, że jest oceniana na podstawie swojego wyglądu i jednocześnie przyznaje, że porównuje swój wygląd do wizerunku innych mężczyzn podczas spotkań towarzyskich - powiedział dr David Frederick z Uniwersytetu Chapmana.
Kompleksy pozbawiają nas radości życia
Podobne problemy rzutują nie tylko na zdrowie psychiczne mężczyzn, mogąc w skrajnych przypadkach prowadzić do depresji. Mają też olbrzymi wpływ na życie seksualne i niekiedy całkowicie je rujnują. Wielu z tych, którzy nie potrafią zaakceptować swojego ciała, odczuwa w czasie zbliżenia duży dyskomfort. Bywają też sytuacje, w których panowie w ogóle rezygnują z życia intymnego.
Naukowcy ustalili, że 10 procent mężczyzn mających problem z wagą unika seksu. 16 procent ankietowanych przyznało się, że ze względu na swój wygląd nigdy nie zdecydowałoby się na pokazanie na plaży czy basenie jedynie w kąpielówkach. Co trzeci badany stwierdził, że jego mięśnie pozostawiają wiele do życzenia, a co piąty wyznał, że jest całkowicie niezadowolony z tego, jak wygląda.
Dieta, tabletki, operacja
Wielu badanych przyznało, że na różne sposoby próbuje zmienić to, co im się nie podoba we własnym wizerunku. Aż 29 procent z nich było w ciągu minionego roku na diecie odchudzającej, a 5 procent sięgnęło po tabletki, które miały pomóc w zrzuceniu nadprogramowych kilogramów. 55 procent podejmowało się różnych ćwiczeń, by odzyskać prawidłową wagę i poprawić kondycję fizyczną.
Wielu mężczyzn nie wyklucza nawet najbardziej radykalnych rozwiązań, pragnąc coś zmienić. 23 procent facetów rozważa poddanie się operacji plastycznej, a 1 procent z nich przeszło taki zabieg w ciągu ostatniego roku. Wszystkie powyższe liczby dotyczą mężczyzn heteroseksualnych. W przypadku osób homoseksualnych odsetek panów z kompleksami, którym własny wygląd spędza sen z powiek, jest jeszcze wyższy.
Facet jak z żurnala
Zdaniem ekspertów, duży wpływ na to, że granice pomiędzy mężczyznami a kobietami zacierają się, kiedy chodzi o przywiązywanie dużej wagi do aparycji, mają media. W telewizji, internecie czy na okładach czasopism coraz częściej pojawiają się zdjęcia wysportowanych i świetnie ubranych mężczyzn. Jak zauważa prof. Rick Gardner z Uniwersytetu Kolorado, coraz trudniej w kinie czy w telewizji o normalnie wyglądających facetów. Ci, którzy mają problemy z nadwagą, jeśli już pojawiają się na małym czy dużym ekranie, to najczęściej w rolach szwarccharakterów.
Wyniki badań przeprowadzone przez badaczy z Uniwersytetu Chapmana zostały opublikowane w dzienniku "Psychology of Men & Masculinity". Naukowcy przedstawili swoje wnioski po przestudiowaniu odpowiedzi pochodzących od mężczyzn w wieku od 35 do 50 lat.