Kontrowersyjni nobliści
Lech Wałęsa nie jest jedynym Polakiem i laureatem tego prestiżowego wyróżnienia, który wzbudza tak wiele kontrowersji. Mnóstwo krytycznych wypowiedzi pojawia się wciąż o Wisławie Szymborskiej i pierwszym etapie jej działalności poetyckiej. Przypomnijmy, że laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1996 r. pisała wiersze na cześć Lenina oraz Stalina. Była też jedną z sygnatariuszek Rezolucji Literatów Polskich w Krakowie. Dokument ten był wyrazem poparcia dla władz komunistycznych w kwestii zatrzymania i osądzenia czterech księży kurii krakowskiej oraz trzech osób świeckich, oskarżonych o rzekomą działalność szpiegowską na rzecz imperialistycznych Stanów Zjednoczonych. W oparciu o spreparowane zarzuty trzy osoby zostały skazane na karę śmierci, potem zamieniono na dożywotnie więzienie. Utwory Szymborskiej z początkowego okresu twórczości oraz poparcie, które w młodości wyrażała dla minionego ustroju, wypominane jest jej do dziś.
Wałęsa oraz Szymborska, jako laureaci Nobla, krytykowani są za błędy z przeszłości. Tymczasem w przypadku Marii Skłodowskiej-Curie oraz Czesława Miłosza pojawiają się często wątpliwości, czy można ich uznać za polskich laureatów Nagrody Nobla. Polska naukowiec często brana jest za Francuzkę i właśnie we Francji zrobiła karierę. Czesław Miłosz mówił zaś o sobie często jako o Litwinie. Dodatkowo także, mówiąc eufemistycznie, niezbyt przychylnie wypowiadał się o Polsce i Polakach.
Z drugiej strony jest wielu laureatów Nagrody Nobla, którzy nie mają za sobą kontrowersyjnej przeszłości; sami uważali się za Polaków, ale nie uczy się o nich w polskich szkołach. Oto kilka przykładów.