Trwa ładowanie...
11-08-2015 12:04

Zastrzyk, który sprawi, że uzależniony zapomni o głodzie!

Zastrzyk, który sprawi, że uzależniony zapomni o głodzie!Źródło: East News
d465412
d465412

Dobre wspomnienia nie zawsze są dobre, a zaniki pamięci czasami mogą być prawdziwym błogosławieństwem - szczególnie w przypadku osób uzależnionych, które ciągną za sobą bagaż doświadczeń związany z zażywaniem niebezpiecznych, ale szalenie atrakcyjnych używek.

Specjaliści zajmujący się terapią uzależnień są zgodni - dobra motywacja do wyjścia z nałogu oraz nawet długotrwała abstynencja to czasami za mało, by pacjent pozostał "czysty" do końca swych dni. Jedną z częstszych przyczyn załamania jest powracające wspomnienie narkotykowego "haju" i pozytywnych wrażeń wywoływanych przez niebezpieczne substancje. Paradoksalnie to właśnie za sprawą tych dobrych wspomnień osoba uzależniona jest w stanie przekreślić lata terapii i abstynencji oraz przestaje myśleć racjonalnie. I sięga po działkę.

Amerykańscy naukowcy z The Scripps Research Institute prowadzą badania nad środkiem, który ma blokować pozytywne wspomnienia związane z narkotykami - uzależniony ma docelowo nie pamiętać euforii czy rozluźnienia, których doświadczał po zażyciu substancji psychoaktywnych. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że wystarczy już pojedynczy zastrzyk, by spowodować pożądane "zaniki pamięci".

W toku prac uczeni bazowali na wcześniejszych ustaleniach z 2013 roku. Wówczas odkryto, że pewien rodzaj białka działa jak "selektywna gumka do ścierania", wymazując jedynie wspomnienia związane z pozytywnymi wrażeniami po zażyciu narkotyków. Problem był jeden, ale za to zasadniczy - skutki uboczne związane z zażyciem "pigułki zapomnienia" były na tyle poważne, że mogły zakończyć się nawet śmiercią pacjenta.

d465412

Podczas najnowszych badań uczonych udało się jednak skomponować środek, który zachował skuteczność, ale jest przy tym bezpieczny: - Jest szansa, że jeśli połączymy go z tradycyjną terapią i abstynencją, ryzyko powrotu do nałogu wśród użytkowników metamfetaminy zostanie zredukowane już po pojedynczym przyjęciu leku - stwierdziła profesor Courtney Miller.

Na szybkie wejście "pigułki zapomnienia" na rynek nie ma jednak co liczyć. Preparat czeka jeszcze wiele badań i testów klinicznych, a następnie długa procedura dopuszczająca go do obrotu.

d465412
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d465412