Trwa ładowanie...
31-12-2010 12:51

Zawody, w których nie ma miejsca dla kobiet

Share
Zawody, w których nie ma miejsca dla kobietŹródło: Jupiterimages
d2ylipj

XXI wiek to okres równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Dużo się mówi też o feministkach, czyli o kobietach, które za wszelką cenę chcą udowodnić społeczeństwu, że kobieta potrafi doskonale zastąpić mężczyznę w jego roli. To ruch społeczny opierający się na przekonaniu o dyskryminacji kobiet ze względu na ich płeć. Głównym zadaniem jest dążenie do ewoluowania obecnie występujących relacji pomiędzy płciami, które w ich rozumieniu zniewalają jednostkę.

Historia wykształciła funkcjonujący model, w którym to facet nosi spodnie, a kobieta spódnicę. Każdy ma przypisane swoje role, które musi odegrać w życiu ale nie wszystkim to najwyraźniej odpowiada. Istnieją kobiety, które za wszelką cenę chcą udowodnić, że ich głównym zadaniem nie jest tylko gotowanie i sprzątanie…ale coś bardziej „męskiego”.

Kobiety chcąc udowodnić swoja siłę i chęć zastąpienia mężczyzny w jego roli, próbują wykonywać takie zawody jak mechanik, pilot czy kierowca autobusu. Przedstawiamy zatem 5 zawodów, w których kobieta nie odnajdzie się w żaden sposób.

1. Budowlaniec

To ciężka praca, której nie mogą wykonywać kobiety chociażby nawet z tego względu, że widok kobiety z kielnią w ręku i ubłoconych gumofilcach może być przerażający. Na budowie potrzeba silnych chłopów, którzy jak trzeba wniosą pustaki na drugie piętro, rozrobią w betoniarce beton oraz wykują w ścianie dziurę.

d2ylipj

2. Górnik

Miłe panie z daleka od tego zawodu. To, że św. Barbara jest patronką górników nie upoważnia was do zjazdu na ziemię w poszukiwaniu węgla. Choć można być niemalże pewnym, że znajdą się takie entuzjastki, które zechcą wskoczyć w czarny strój to trzeba liczyć, że władze kopalni nigdy na to nie zezwolą.

3. Spawacz, monter – praca w przemyśle stoczniowym

Spawanie na wysokościach lub w ciasnych, klaustrofobicznych korytarzach na statku nie jest niczym przyjemnym nawet dla facetów. Montowanie, zespalanie ciężkich elementy w często bardzo niebezpiecznych miejscach jest równie nieprzyjemne. Niestety ale dość często zdarzają się wypadki nawet śmiertelne. Wystarczy chwila nieuwagi, żeby spaść z rusztowania czy kadłuba oblodzonego statku.

4. Drwal – praca w lesie

Jak kojarzy się nam zawód drwal? Dobrze zbudowany facet, który posiada wrodzoną krzepę, silny jak tur i bardzo wytrzymały. I w rzeczy samej tak jest! W obecnych czasach drwalom pomaga wyspecjalizowany sprzęt, jednak w dalszym ciągu siekiera jest głównym narzędziem.

5. Kominiarz

Jak na kominiarza przystało - nawet wypada, żeby był umorusany i odziany w czarne dzianko z kulą i szczotą na plecach. Wdrapywanie się na dach i częsta zabawa z sadzami nie jest przeznaczona dla kobiet.

Przedstawiliśmy zaledwie 5 zawodów, które nie są dla kobiet ale jest ich zdecydowanie więcej. Na przykład poławiacze krabów to najniebezpieczniejszy zawód świata, ale są w nim mężczyźni, którzy ryzykują swoje życie, żeby utrzymać swoje rodziny. I niech tak zostanie, że facet musi zapewnić rodzinie byt, bezpieczeństwo, a kobieta utrzymywać ogień w domowym ognisku.

d2ylipj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ylipj
d2ylipj