CiekawostkiZbrodnia zakodowana w genach

Zbrodnia zakodowana w genach

Twój ojciec lub brat popełnił przestępstwo o charakterze seksualnym? Prawdopodobieństwo, że i ty wkroczysz na ścieżkę zbrodni jest zwiększone - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie oraz szwedzkiego Karolinska Institute. Powodem nie są jednak czynniki społeczne, środowiskowe czy sposób wychowania, ale geny.

Zbrodnia zakodowana w genach
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Zwolennicy teorii o "dziedziczności" zbrodni mają kolejny argument. Zespół brytyjskich oraz szwedzkich uczonych przeanalizował dane dotyczące 21 566 mężczyzn skazanych za przestępstwa na tle seksualnym w latach 1973-2009 w Szwecji. Szczególną uwagę naukowcy poświęcili więzom krwi między skazanymi: krótko mówiąc, szukali ojców, synów i braci, którzy popełnili przestępstwa o tym samym charakterze.

Okazało się, że 2,5 procent braci i ojców skazanych mężczyzn również dopuściło się gwałtu lub czynu o charakterze pedofilskim. Dla porównania wskaźnik ten wynosi 0,5 procent dla ogółu populacji. Synowie przestępców są średnio 3,5 razy bardziej narażeni na to, że powtórzą błędy swoich ojców.

Naukowcy podkreślają, że nie ma żadnych dowodów na to, że istnieje konkretny "gen zbrodni". Chodzi raczej o całe zestawy genów, które mają wpływ na takie cechy, jak kontrolowanie impulsów, inteligencję, popęd seksualny oraz skłonność do ryzykownych zachowań. Uczeni ustalili, że za przestępstwa na tle seksualnym geny odpowiadają w około 30-50 procentach, jednak nie w jednakowym stopniu dla wszystkich rodzajów przestępstw - mają większy udział w zachowaniach o charakterze pedofilskim, niż w gwałtach popełnianych na osobach dorosłych.

Czynniki środowiskowe w tej sytuacji schodzą na dalszy plan - naukowcy porównali dwie różne sytuacje: przyrodnich braci, którzy mieli wspólną matkę i wychowywali się w tym samy domu, oraz braci mających wspólnego ojca i wychowujących się oddzielnie. Teoretycznie, jeśli czynniki społeczne i wychowanie miałyby decydujący wpływ na skłonność do zbrodni, wyższy wskaźnik przestępczości seksualnej powinien występować w pierwszym przypadku. W obu przypadkach wynosi on jednak tyle samo.

"Rzecz jasna nie dziedziczymy automatycznie pewnych zachowań. Nikt tak po prostu nie wyrasta na gwałciciela" - zastrzega jeden z autorów badań.

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)