Trwa 艂adowanie...
15-04-2015 12:20

Zbrodnia zakodowana w genach

Zbrodnia zakodowana w genach殴r贸d艂o: Shutterstock.com
d3ps54j
d3ps54j

Tw贸j ojciec lub brat pope艂ni艂 przest臋pstwo o charakterze seksualnym? Prawdopodobie艅stwo, 偶e i ty wkroczysz na 艣cie偶k臋 zbrodni jest zwi臋kszone - twierdz膮 naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie oraz szwedzkiego Karolinska Institute. Powodem nie s膮 jednak czynniki spo艂eczne, 艣rodowiskowe czy spos贸b wychowania, ale geny.

Zwolennicy teorii o "dziedziczno艣ci" zbrodni maj膮 kolejny argument. Zesp贸艂 brytyjskich oraz szwedzkich uczonych przeanalizowa艂 dane dotycz膮ce 21 566 m臋偶czyzn skazanych za przest臋pstwa na tle seksualnym w latach 1973-2009 w Szwecji. Szczeg贸ln膮 uwag臋 naukowcy po艣wi臋cili wi臋zom krwi mi臋dzy skazanymi: kr贸tko m贸wi膮c, szukali ojc贸w, syn贸w i braci, kt贸rzy pope艂nili przest臋pstwa o tym samym charakterze.

Okaza艂o si臋, 偶e 2,5 procent braci i ojc贸w skazanych m臋偶czyzn r贸wnie偶 dopu艣ci艂o si臋 gwa艂tu lub czynu o charakterze pedofilskim. Dla por贸wnania wska藕nik ten wynosi 0,5 procent dla og贸艂u populacji. Synowie przest臋pc贸w s膮 艣rednio 3,5 razy bardziej nara偶eni na to, 偶e powt贸rz膮 b艂臋dy swoich ojc贸w.

Naukowcy podkre艣laj膮, 偶e nie ma 偶adnych dowod贸w na to, 偶e istnieje konkretny "gen zbrodni". Chodzi raczej o ca艂e zestawy gen贸w, kt贸re maj膮 wp艂yw na takie cechy, jak kontrolowanie impuls贸w, inteligencj臋, pop臋d seksualny oraz sk艂onno艣膰 do ryzykownych zachowa艅. Uczeni ustalili, 偶e za przest臋pstwa na tle seksualnym geny odpowiadaj膮 w oko艂o 30-50 procentach, jednak nie w jednakowym stopniu dla wszystkich rodzaj贸w przest臋pstw - maj膮 wi臋kszy udzia艂 w zachowaniach o charakterze pedofilskim, ni偶 w gwa艂tach pope艂nianych na osobach doros艂ych.

d3ps54j

Czynniki 艣rodowiskowe w tej sytuacji schodz膮 na dalszy plan - naukowcy por贸wnali dwie r贸偶ne sytuacje: przyrodnich braci, kt贸rzy mieli wsp贸ln膮 matk臋 i wychowywali si臋 w tym samy domu, oraz braci maj膮cych wsp贸lnego ojca i wychowuj膮cych si臋 oddzielnie. Teoretycznie, je艣li czynniki spo艂eczne i wychowanie mia艂yby decyduj膮cy wp艂yw na sk艂onno艣膰 do zbrodni, wy偶szy wska藕nik przest臋pczo艣ci seksualnej powinien wyst臋powa膰 w pierwszym przypadku. W obu przypadkach wynosi on jednak tyle samo.

"Rzecz jasna nie dziedziczymy automatycznie pewnych zachowa艅. Nikt tak po prostu nie wyrasta na gwa艂ciciela" - zastrzega jeden z autor贸w bada艅.

d3ps54j
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d3ps54j

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie tre艣ci dost臋pnych w niniejszym serwisie - bez wzgl臋du na ich charakter i spos贸b wyra偶enia (w szczeg贸lno艣ci lecz nie wy艂膮cznie: s艂owne, s艂owno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz form臋 (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Sp贸艂ka Akcyjna z siedzib膮 w Warszawie, b臋d膮cej w艂a艣cicielem niniejszego serwisu, bez wzgl臋du na spos贸b ich eksploracji i wykorzystan膮 metod臋 (manualn膮 lub zautomatyzowan膮 technik臋, w tym z u偶yciem program贸w uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powy偶sze zastrze偶enie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu u艂atwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunk贸w umownych lub dozwolonego u偶ytku okre艣lonego przez w艂a艣ciwe przepisy prawa.Szczeg贸艂owa tre艣膰 dotycz膮ca niniejszego zastrze偶enia znajduje si臋tutaj