CiekawostkiZdjęcia, które na stałe zapisały się w historii fotografii

Zdjęcia, które na stałe zapisały się w historii fotografii

Zdjęcia, które na stałe zapisały się w historii fotografii

15.10.2015 | aktual.: 07.04.2017 11:55

Nagrodzone Pulitzerem fotografie, które otworzyły ludziom oczy

Szokują, budzą grozę i wzruszają. Otwierają ludziom oczy na problemy, o których wcześniej nie mieli pojęcia. Mają moc zmieniania świata i naszego sposobu myślenia. Oto kilka przykładów najważniejszych zdjęć, które na zawsze zapisały się na kartach historii.

Najważniejsze fotografie prasowe każdego roku wyróżniane są prestiżową nagrodą Pulitzera - nazwanej tak od nazwiska jej fundatora, amerykańskiego dziennikarza Josepha Pulitzera. Po raz pierwszy przyznano ją w 1917 roku. Za wybitne osiągnięcia nagradza się także twórców z dziedziny dziennikarstwa, literatury i muzyki.

Zdjęcie widoczne obok, autorstwa Maxa Desfora, zostało wykonane w 1950 roku. Pracujący dla agencji Associated Press fotograf towarzyszył pododdziałom frontowym podczas wojny koreańskiej. Był grudzień, początek mroźnej zimy. Woda w w rzece Taedong zamarzła, dzięki czemu uciekający przez chińskim wojskiem Koreańczycy mogli się przez nią przeprawiać na własnych nogach lub w małych łodziach. Tysiące ludzi usiłowało się także przedostać na drugi brzeg Pjongjangu, czołgając się po rozbitych filarach zniszczonego mostu. To właśnie ten moment uchwycił fotograf, a jego zdjęcie szybko obiegło świat.

1 / 6

One otworzyły ludziom oczy

Obraz
© tumblr.com

W 1960 nagroda Pulitzera trafiła w ręce Andrew Lopeza, który stworzył słynną już dziś serię czterech zdjęć uwieczniających ostatnie chwile życia kaprala Jose Rodrigueza. Walczył on w oddziałach Fulgencio Batisty, będącego najpierw kubańskim prezydentem, a następnie samozwańczym władcą i dyktatorem tego kraju. Jego reżim obalił dopiero ruch oporu kierowany przez Fidela Castro, zmuszając Batistę do pospiesznego opuszczenia Kuby.

Na zdjęciu obok widać, jak kapral Rodriguez otrzymuje ostatnie namaszczenie od księdza. Zaraz po tym został rozstrzelany przez oddział Castro.

**[

ZOBACZ TEŻ: 12 MOCNYCH ZDJĘĆ, KTÓRE PRZERAŻAJĄ DO DZIŚ ]( http://facet.wp.pl/te-zdjecia-przerazaja-do-dzis-6002210675750017g )**

2 / 6

One otworzyły ludziom oczy

Obraz
© tumblr.com

Większość nagrodzonych Pulitzerem zdjęć przedstawia poruszające sceny z frontów wojen, ludzkie dramaty, katastrofy i ogrom cierpienia. Ale nie wszystkie. Co jakiś czas jurorzy wybierają zdjęcie o znacznie lżejszym kalibrze, dające nam radość i nadzieję.

I tak właśnie zdarzyło się w 1958 roku, kiedy wyróżnienie to trafiło w ręce Williama C. Bealla z "Washington Daily News". Na zdjęciu udało mu się uchwycić moment, w którym podczas waszyngtońskiej parady policjant tłumaczy dwuletniemu chłopcu, dlaczego ten nie powinien przebiegać przez ulicę.

**[

ZDJĘCIE BRENTA STIRTONA PRZESZŁO DO HISTORII. DLACZEGO? ]( http://facet.wp.pl/zdjecie-brenta-stirtona-przeszlo-do-historii-dlaczego-6002204951954049a )* *[

ZOBACZ TEŻ: CHŁOPIEC ZE SŁYNNEGO ZDJĘCIA OTRZYMAŁ POMOC ]( http://facet.wp.pl/chlopiec-ze-slynnego-zdjecia-otrzymal-pomoc-6002206567720065a )**

3 / 6

One otworzyły ludziom oczy

Obraz
© tumblr.com

Frank E. "Pappy" Noel zdobył nagrodę Pulitzera w 1943 roku - był drugim w historii laureatem tego wyróżnienia.

Fotografię tę wykonał podczas II wojny światowej w Singapurze. Noel relacjonował przebieg działań wojsk brytyjskich, kiedy we frachtowiec, którym płynął, uderzyła torpeda wystrzelona przez Japończyków. Statek zatonął, a Noel znalazł się na pokładzie łodzi ratunkowej z 27 innymi rozbitkami. Dryfując po Oceanie Indyjskim, natrafili na łódź, na której skończyły się zapasy wody. Mimo że Noel był chory na malarię, wykonał zdjęcie, na którym widać mężczyznę, który dokładnie w tej sekundzie dowiedział się, że i na drugiej łodzi skończyła się woda...

4 / 6

One otworzyły ludziom oczy

Obraz
© tumblr.com

Fotograf Bill Crouch rozpoczął swoją karierę w prasie w 1941 roku, następnie zaciągnął się do marynarki wojennej. Po wojnie wrócił do pracy. Pewnego dnia całkiem prywatnie wybrał się na pokaz powietrzny organizowany na lotnisku międzynarodowym Oakland. Udało mu się uchwycić moment, w którym dwa szybujące w powietrzu samoloty prawie się ze sobą zderzyły. To dzięki tej fotografii, rozpowszechnionej w 1950 roku na cały świat przez agencję Associated Press, zdobył nagrodę Pulitzera.

**[

ZOBACZ TEŻ: 12 MOCNYCH ZDJĘĆ, KTÓRE PRZERAŻAJĄ DO DZIŚ ]( http://facet.wp.pl/te-zdjecia-przerazaja-do-dzis-6002210675750017g )**

5 / 6

One otworzyły ludziom oczy

Obraz
© tumblr.com

W 1962 roku w Wenezueli doszło do krótkotrwałego buntu wojskowego przeciwko prezydentowi Betancourtowi. W trakcie walk zginęło ok. 400 osób. Gazeta "La Republica" wysłała na miejsce Hectora Rondona Loverę, jednego z najodważniejszych fotoreporterów w redakcji. Kiedy przyjechał do miasta Puerto Cabello, trafił w sam środek walk. Leżąc na ziemi i chroniąc się przed ostrzałem, zdołał wykonać to zdjęcie, za które otrzymał nagrodę Pulitzera.

Fotografia przedstawia kapelana Luisa Manuela Padillę, podtrzymującego w ramionach żołnierza postrzelonego przez snajpera. Na innych (mniej już znanych zdjęciach z tej serii) widać księdza przebiegającego wśród świszczących kul i udzielającego rannym ostatniego namaszczenia.

**[

ZDJĘCIE BRENTA STIRTONA PRZESZŁO DO HISTORII. DLACZEGO? ]( http://facet.wp.pl/zdjecie-brenta-stirtona-przeszlo-do-historii-dlaczego-6002204951954049a )**

6 / 6

One otworzyły ludziom oczy

Obraz
© tumblr.com

Kolejne zdjęcie należy do jednych z najsłynniejszych na świecie. Przedstawia moment zabójstwa człowieka podejrzanego o zamordowanie prezydenta Kennedy'ego - Lee Harveya Oswalda. Strzały w jego stronę oddaje amerykański gangster powiązany z mafią - Jack Ruby.

Zdarzenie miało miejsce dwa dni po zamachu na prezydenta. Do końca nigdy nie zostało wyjaśnione, w jaki sposób Ruby'emu udało się przedostać w pobliże Oswalda pilnowanego przez licznych policjantów. Dyskusyjny jest również motyw zabójstwa. Ruby chciał rzekomo oszczędzić wdowie po prezydencie bólu spowodowanego procesem...

Prawdy być może nigdy nie poznamy, ale jedno jest pewne - fotografowi Robertowi H. Jacksonowi udało się uchwycić niepowtarzalny moment. Jego wstrząsające zdjęcie dało mu w 1964 roku nagrodę Pulitzera.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)