Trwa ładowanie...
06-09-2015 11:14

Zdjęcie Brenta Stirtona przeszło do historii. Dlaczego?

Zdjęcie Brenta Stirtona przeszło do historii. Dlaczego?Źródło: Brent Stirton / Reportaż Getty Images
d272cuf
d272cuf

Fotografia Brenta Stirtona, przedstawiająca okaleczonego nosorożca w otoczeniu uzbrojonych strażników, została wybrana jednym 10 z ikonicznych zdjęć symbolizujących minioną dekadę. Seria została przygotowana przez Canon Europe we współpracy z Getty Images.

Na zdjęciu widzimy jednego z ostatnich nosorożców białych północnych, stale strzeżonego przez uzbrojonych strażników. Działając na zlecenie National Geographic, Brent zrobił to zdjęcie w ramach szerzej zakrojonego śledztwa dotyczącego wykorzystania zwierząt na czarnym rynku lekarstw. Po opublikowaniu tej pracy w międzynarodowych edycjach czasopisma cała historia została rozpowszechniona w wielu innych międzynarodowych mediach, w tym w "The Sunday" "Times Magazine", "The Guardian", czasopiśmie "GEO", "Paris Match", "Newsweek", czasopiśmie "VIEW", BBC, "The New York Times", "Der Spiegel" i "XL Semanal". Zdjęcie było publikowane w kolejnych mediach i serwisach społecznościowych dzięki nagrodzie World Press Photo in 2012. Emocjonalny i ujmujący charakter tej historii, która opisuje kruchość egzystencji nosorożca, sprawił, że dotarła ona do milionów odbiorców na całym świecie.

(fot. Brent Stirton / Reportaż Getty Images)

d272cuf

Brent tak o nim opowiadał: - Zrobiłem to zdjęcie w 2011 r., tuż po tym, jak kwestia rogu nosorożca ujrzała światło dzienne. Wcześniej zrobiłem wiele zdjęć przedstawiających zwierzęce zwłoki i zwierzęta cierpiące po brutalnym odcięciu rogu przez kłusowników i pozostawione na śmierć. Jednak po raz pierwszy widziałem ludzkie współczucie okazane nosorożcowi. Urzekła mnie relacja łącząca tych Afrykańczyków ze zwierzęciem. Zdjęcie zrobiłem w Kenii, w miejscu zwanym Ol Pejeta, w którym żyją trzy z sześciu pozostałych przy życiu nosorożców białych północnych. Ten staruszek jest ostatnim samcem tego gatunku. Wyobraźcie sobie, że jesteście ostatnim przedstawicielem czegokolwiek na naszej planecie... To dopiero samotność.

- Fala wymierania gatunków przybiera na sile. Wspaniałe zwierzęta, takie jak ten nosorożec, odejdą w zapomnienie - a wszystko dlatego, że ludzie są zbyt głupi i aroganccy, aby zrozumieć, że na świecie potrzebna jest równowaga. Są wśród nas jeszcze wspaniali ludzie, którzy poświęcają swoje życie dzikiej przyrodzie. Na tym zdjęciu widać, jaka więź może połączyć ludzi i zwierzęta, gdy obowiązuje zasada wzajemnego szacunku. Zdjęcie stało się popularne, co udowodniło mi, że miliony ludzi nadal troszczą się o środowisko naturalne. Czasu jest coraz mniej - ostrzegał fotograf.

Będziemy wam cyklicznie przedstawiać zdjęcia zaprezentowane w serii przygotowanej przez Canon Europe i Getty Images, a także przybliżać kryjące się za nimi historie. Jednocześnie przypominamy o rozpoczętym przez Canona konkursie fotograficznym, w którym udział może wziąć każdy. Przed uczestnikami postawiono tylko jedno zadanie: zrobić zdjęcie, które opowiada jakąś historię. Więcej informacji o konkursie znajdziemy na oficjalnej stronie Canona - pod tym adresem.

d272cuf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d272cuf