Trwa 艂adowanie...
14-11-2013 14:34

Zdrowy sen - r贸b to jak przodkowie

Zdrowy sen - r贸b to jak przodkowie殴r贸d艂o: 123RF
dbngdey
dbngdey

Wi臋kszo艣膰 ludzi marzy, by przespa膰 ciurkiem osiem, dziewi臋膰 godzin. Zw艂aszcza w dni robocze, kiedy ze snu wyrywa nas bladym 艣witem d藕wi臋k budzika. Ma艂o kto zdaje sobie jednak spraw臋, 偶e przez ca艂e tysi膮clecia nasi przodkowie spali znacznie kr贸cej, ale za to cz臋艣ciej.

Spanie ciurkiem to pomys艂 stosunkowo nowy. Jeszcze kilkaset lat temu ludzie k艂adli si臋 do 艂贸偶ek zaraz po zmroku, by po czterech, g贸ra pi臋ciu godzinach zbudzi膰 si臋 i zn贸w wykazywa膰 pe艂n膮 aktywno艣膰. Potem za艣 zasypiali ponownie. Dawne kroniki i zapiski nazywaj膮 te drzemki pierwszym i drugim snem i opisuj膮 je jako co艣 zupe艂nie naturalnego.

Zmiana sennych przyzwyczaje艅 nadesz艂a dopiero wraz z upowszechnieniem elektryczno艣ci. Wyposa偶eni w lampy zacz臋li艣my wyd艂u偶a膰 dzienn膮 aktywno艣膰, spychaj膮c p贸j艣cie do 艂贸偶ka coraz dalej, gdzie艣 w okolice p贸艂nocy. A w rezultacie zm臋czony organizm przesta艂 dzieli膰 sen na dwie po艂贸wki.

Spanie "ciurkiem" jest wi臋c efektem cywilizacyjnym, a nie ewolucyjnym. Co wi臋cej - okazuje si臋, 偶e kr贸tki sen wci膮偶 mamy zakodowany g艂臋boko w genach. Potwierdzaj膮 to liczne eksperymenty naukowe. Wystarczy odizolowa膰 cz艂owieka od czynnik贸w zewn臋trznych, a jego zegar snu i aktywno艣ci powr贸ci do dawnego trybu.

dbngdey

Jedno z takich do艣wiadcze艅 przeprowadzi艂 na pocz膮tku lat 90. psychiatra Thomas Wehr. Zamkn膮艂 on grup臋 ochotnik贸w w swoim laboratorium i obserwowa艂 ich zachowanie. Pocz膮tkowo uczestnicy eksperymentu przesypali noc "ciurkiem", ale ju偶 po kilku tygodniach przestawili si臋 na dwie czterogodzinne drzemki przedzielone godzin膮, lub dwiema godzinami aktywno艣ci.

Czy zatem warto wr贸ci膰 do dawnych sennych przyzwyczaje艅? Argument贸w "ZA" jest przynajmniej kilka. Po pierwsze naukowcy dawno ju偶 dowiedli, 偶e zbyt d艂ugi sen zwi臋ksza ryzyko choroby wie艅cowej, cukrzycy i oty艂o艣ci, a nawet przedwczesnego zgonu. Po drugie - wygl膮da na to, 偶e przesypiaj膮c noc - zwyczajnie marnujemy okazj臋.

Na co? Ha! Ot贸偶 dawne kroniki i zapiski wspominaj膮, 偶e miedzy pierwszym a drugim snem mo偶na pracowa膰. Ale nocna pobudka to wedle naszych przodk贸w przede wszystkim idealny czas na mi艂osne amory. Zamiast wi臋c spa膰 snem sprawiedliwego, lepiej si臋 obudzi膰. I pobudzi膰.

(menonwaves)/PFi, facet.wp.pl

dbngdey
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
dbngdey