Trwa ładowanie...
07-05-2015 12:40

Zespół stresu pourazowego przyspiesza proces starzenia

Zespół stresu pourazowego przyspiesza proces starzeniaŹródło: AFP
davrny0
davrny0

Osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego mogą być bardziej narażone na wcześniejsze starzenie się - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, o których informuje "American Journal of Geriatric Psychiatry".

Zespół stresu pourazowego (ang. post-traumatic stress disorder, PTSD)
związany jest z wieloma zaburzeniami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja, bezsenność, agresja, zaburzenia łaknienia czy uzależnienia. Okazuje się, że do listy tej należy dopisać także przedwczesne starzenie się - zauważają naukowcy.

Wcześniejsze badania wykazały, że przedwczesne starzenie się może być rezultatem zaburzeń natury psychicznej jak schizofrenia czy zaburzenia dwubiegunowe. By sprawdzić, czy w podobny sposób działa zespół stresu pourazowego, naukowcy przeanalizowali 64 dotychczasowe badania obejmujące okres ostatnich 15 lat.

Z analizy wynika, że zespół stresu pourazowego jest związany m.in. z mniejszą długością telomerów w leukocytach. Telomery to zakończenia chromosomów, które skracają się wraz z wiekiem, a ich długość może pomóc prognozować wystąpienie chorób związanych ze starzeniem się organizmu. Ponadto PTSD związany był z podwyższoną obecnością markerów stanu zapalnego - białka C-reaktywnego i kachektyny (TNF-alfa), a także z wcześniej występującymi chorobami związanymi z wiekiem (jak demencja, choroby układu sercowo-naczyniowego czy cukrzyca) oraz z wcześniejszą umieralnością.

Naukowcy zamierzają kontynuować badania, by ustalić, jakie mechanizmy prowadzą do zmian w organizmach pacjentów z PTSD.

davrny0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
davrny0