AlkoholeZmieniasz auto? Uniknij podwójnego ubezpieczenia!

Zmieniasz auto? Uniknij podwójnego ubezpieczenia!

Stajesz przed decyzją zakupu kolejnego używanego auta? Pamiętaj, że jeszcze przed złożeniem podpisu na umowie kupna-sprzedaży powinieneś zbadać szereg aspektów związanych z jego przebiegiem, historią użytkowania, stanem technicznym lub zapłatą podatku od wzbogacenia. Nie zapominaj też o ubezpieczeniu!

Zmieniasz auto? Uniknij podwójnego ubezpieczenia!
Źródło zdjęć: © mat. pras./ Rankomat.pl

Możesz pomyśleć o pakiecie ubezpieczeń komunikacyjnych OC, AC, assistance oraz NNW. To duży komfort i opcja optymalna z twojego punktu widzenia, zapewniająca pełną ochronę. Jeśli jednak twój budżet domowy nie pozwala na to, pomyśl o wykupieniu przynajmniej drobnych dodatków do OC. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw tego typu oczekiwaniom swoich klientów i oferują odrębnie np. poszczególne składowe asssistance na dogodnych finansowo warunkach (ubezpieczenie opon, szyb itp.).

OC jest obowiązkowe!

Od ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC nie masz jednak ucieczki. Jego posiadanie jest obowiązkiem wynikającym z przepisów polskiego prawa. Mowa jest tutaj o ustawie z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Nie masz zupełnie wpływu na zakres ochrony proponowany w ramach OC - jest on regulowany prawem - ale na jego koszt masz już znaczący wpływ. Możesz sprawdzić dostępne na rynku oferty dzięki porównywarce ubezpieczeń OC i Autocasco rankomat.pl i wybrać tę najkorzystniejszą cenowo.

Pamiętaj, że za brak ważnego ubezpieczenia OC - niezależnie od tego, czy obecnie jeździsz autem, czy też stoi ono na parkingu - poniesiesz spore sankcje. Brak dopełnienia tego ustawowego obowiązku może bowiem skutkować nie tylko nałożeniem kary finansowej - w przypadku, gdy spowodujesz wypadek lub kolizję, będziesz zmuszony zwrócić wszystkie koszty związane z likwidacją szkody u poszkodowanego (zarówno na pojeździe, jak i na osobie). Odszkodowanie wypłaci poszkodowanym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a następnie zażąda od ciebie zwrotu pieniędzy.

Wykorzystaj polisę poprzednika

Pamiętaj, że bezpośrednio po zakupie auta możesz wykupić własną polisę, ale masz też prawo jeździć na OC swojego poprzednika. I możesz to robić aż do momentu, w którym umowa ubezpieczeniowa wygaśnie. Taka umowa - wraz z upływem terminu, na który została zawarta - nie przedłuży się jednak automatycznie. Musisz wówczas pamiętać o wykupieniu nowej polisy. Co ważne, jeśli korzystasz z OC poprzedniego właściciela, ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki. Jeśli więc masz wątpliwości, czy twoje zniżki za bezszkodową jazdę są wystarczające, pomyśl o wypowiedzeniu tej umowy i wykupieniu własnej polisy, która niekiedy może okazać się znacznie korzystniejsza cenowo.

Problem podwójnego ubezpieczenia

Skoro już wiesz, jakie masz uprawnienia do korzystania polisy poprzedniego właściciela pojazdu, to powinieneś też znać reguły działania OC w dalszych okresach użytkowania pojazdu. Zgodnie z powołaną wyżej ustawą, obowiązuje tutaj zasada ciągłości ubezpieczenia. To ubezpieczyciel jest zobowiązany wysłać ci dokument potwierdzający zawarcie nowej umowy ubezpieczenia. Powinien też wskazać nową wysokość składki ubezpieczeniowej. Nie musisz jednak decydować się na warunki zaproponowane przez dotychczasowego ubezpieczyciela. Jeżeli znalazłeś lepszą ofertę - wypowiedz dotychczasową umowę OC. W ten sposób unikniesz tzw. podwójnego ubezpieczenia. Musisz to zrobić jednak na jeden dzień przed końcem okresu obowiązywania poprzedniej polisy.

Co ważne, nawet jeśli zapomniałeś o terminach i problem podwójnego ubezpieczenia jednak cię dotyczy, także nie jest to jeszcze sytuacja bez wyjścia. Jeśli bowiem masz zawarte dwie umowy OC, to tę, która przedłużyła się automatycznie możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie. Zapłacisz tylko za wykorzystany okres ubezpieczeniowy.

Materiał powstał przy współpracy z Rankomat.pl.

Źródło artykułu:WP Facet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)