Trwa ładowanie...

ZNP rozpoczął ogólnopolską akcję protestacyjną

Share
ZNP rozpoczął ogólnopolską akcję protestacyjną
Źródło: AFP
d4p9hvn

Pod hasłem "Dość Tego" Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął w poniedziałek ogólnopolską akcje protestacyjną. Związkowcy z ZNP sprzeciwiają się planowanym zmianom w prawie oświatowym i Karcie Nauczyciela.

- W całej Polsce ruszyła akcja oflagowywania szkół i placówek oświatowych. Wywieszane są flagi związkowe. Rozpoczęła się kampania informacyjna i przygotowania do sobotniej ogólnopolskiej manifestacji w Warszawie - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa ZNP Magdalena Kaszulanis.

Prezes okręgu łódzkiego ZNP Marek Ćwiek podkreślił podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami, że związkowcy protestują przeciwko zmianom polegającym na obniżeniu jakości edukacji, na ograniczeniu autonomii nauczycieli, na przekazywaniu samorządowych placówek oświatowych do prowadzenia innym podmiotom.

d4p9hvn

- Chcemy dotrzeć do środowiska oświatowego z informacjami, co w tych zmianach nam się nie podoba, jakiego typu są to zmiany i jak będą one szkodzić naszej oświacie - mówił dziennikarzom Ćwiek.

Według niego główne punkty zapalne dotyczą nowelizacji ustawy o systemie oświaty i proponowanych zmian w Karcie Nauczyciela. Związkowcy z ZNP protestują przeciwko możliwości przekazywania szkół i placówek oświatowych do prowadzenia innym podmiotom, jak również związkom komunalnym, a także przeciwko propozycji możliwości zatrudniania pracowników w szkołach, ale nie na podstawie Karty Nauczyciela.

- Jeśli chodzi o Kartę Nauczyciela, najbardziej niepokoją nas zmiany dotyczące komisji dyscyplinarnych, nowego awansu zawodowego, nowego naliczania wysokości wynagrodzeń, jak również zmian dotyczących urlopów wypoczynkowych i dla poratowania zdrowia - dodał Ćwiek.

Jego zdaniem niepokojące jest to, że standardy oświatowe coraz bardziej idą w kierunku hasła "byle jak, byle gdzie, byle taniej". W jego ocenie, zmiany idą w stronę nadania coraz większych uprawnień dla samorządów, które i tak nie mają środków na prowadzenie oświaty.

d4p9hvn

- Pewne zmiany są do zaakceptowania, ale uważamy, że powinno to odbywać się poprzez rozmowy, poprzez dialog, a nie poprzez jednostronne narzucanie określonych rozwiązań, które muszą być przez nas przyjęte - dodał.

ZNP zapowiada na 23 listopada ogólnopolską manifestację pracowników oświaty w Warszawie. Związkowcy przejdą pod Sejm, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Liczą, że weźmie w niej udział ok. 20 tys. pracowników oświaty.

25 i 26 listopada zbierze się natomiast Zarząd Główny ZNP, który podejmie decyzję o dalszych krokach.

- Nie wykluczamy oczywiście rozpoczęcia pogotowia strajkowego i wejścia w spór zbiorowy z rządem - dodał prezes łódzkiego ZNP.

W regionie łódzkim do ZNP należy ok. 18 tys. pracowników oświaty. Na manifestację do stolicy ma pojechać co najmniej 2 tys. z nich. (PAP)

Ijuh

d4p9hvn

Podziel się opinią

Share
d4p9hvn
d4p9hvn