Trwa ładowanie...
d40k7n2
Ciekawostki

Zombie - najważniejsza jest profilaktyka

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zombie - najważniejsza jest profilaktyka
(AFP)
d40k7n2

Męskim okiem

Co robić w przypadku nagłej apokalipsy w postaci ataku żywych trupów? Czy nasz kraj jest na to przygotowany? Raczej nie. Tymczasem jedna z agencji rządu federalnego Stanów Zjednoczonych oficjalnie ostrzega przed taką możliwością.

Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention, czyli Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób, to placówka wchodząca w skład amerykańskiego departamentu zdrowia. Na oficjalnej stronie tej instytucji pojawił się niedawno całkiem poważny tekst zatytułowany "Gotowość 101: Apokalipsa Zombie". Artykuł zawiera praktyczne rady, według których należy postępować właśnie w przypadku ataku zombie.

d40k7n2

Pierwsza i podstawowa zasada brzmi - za wszelką cenę wydostań się z miasta. Zaplanuj wcześniej trasę ucieczki. I to w kilku wariantach, bo zapewne część ulic będzie po ataku zatarasowana.

Zapytany o komentarz w sprawie artykułu rzecznik prasowy Centrum przyznał, że na pomysł stworzenia artykułu o zombie wpadli pracownicy placówki. Okazuje się bowiem, że temat żywych trupów interesuje znacznie więcej użytkowników Internetu, niż inne opracowania - na przykład te, dotyczące zachowania się podczas katastrof naturalnych. Stąd idea, by jak najwięcej uniwersalnych porad związanych z bezpieczeństwem w sytuacjach kryzysowych wpleść właśnie w artykuł o zombie, który na pewno zostanie przeczytany. Dla przykładu weźmy choćby przywołaną już wcześniej zasadę - znajomość dróg ewakuacji ze zniszczonego miasta jest równie przydatna w przypadku trzęsienia ziemi, huraganu czy powodzi.

- Chodziło nam o to, by uświadomić ludziom, że powinni być przygotowani na każdą okoliczność. Czytając artykuł o zombie być może wielu z nich po raz pierwszy w życiu zastanowiło się jaką drogą wyjechaliby z miasta. Tymczasem taka wiedza może być bardzo przydatna - tłumaczy przedstawiciel CDCP.

A swoją drogą - wiecie skąd pochodzą zombie? Żywe trupy to jeden z elementów haitańskiej religii voodoo. Mieszkańcy Haiti wierzyli w istnienie.

d40k7n2

Idea "zombie" narodziła się w Afryce i na Haiti jako element religii voodoo. W wierzeniach Haitańczyków i mieszkańców Angoli występuje bóstwo zwane "Nzambie", które jest w stanie tchnąć życie na powrót w ciało. Z tym że zombie to żywy trup - zwłoki poruszające się, ale pozbawione jakiejkolwiek świadomości.

Ideę zombie szybko przejęła kultura masowa - takie filmy jak "Noc żywych trupów" i kolejne z tego cyklu spowodowały, że zombie stały się pewnego rodzaju ikoną. Dziś - wymyślone czy nie - straszą ludzi na całym świecie. Być może więc mimo wszystko warto zastanowić się nad drogami ewakuacji. O t tak - na wszelki wypadek. Wszak profilaktyka jest najważniejsza.

(menonwaves)

d40k7n2

Podziel się opinią

Share

d40k7n2

d40k7n2