Facet - maszynka do robienia kasy
Jakie to uczucie jeśli jesteś traktowany jak bankomat? Kiedy przynosisz pieniądze na koniec miesiąca, to zdobywasz życzliwość i szacunek swojej rodziny, jeżeli nie, to nikt się do ciebie nie odzywa...
Powszechnie wiadomo, że podstawą społecznej stabilizacji Japonii jest rodzina, choć dziś coraz częściej pogoń za wykształceniem i dobrą pracą rozdziela jej członków. Najpowszechniejszy model to wciąż rodzina wielkomiejska, która nadal wydaje się być z jednej strony patriarchalna (oficjalnie ojciec jest głową domu), a drugiej matriarchalna (kobieta zajmuje się finansami i wychowaniem dzieci).
14.01.2008 | aktual.: 14.01.2008 16:46
Jak było dawniej?
W przedwojennej Japonii było powszechnym zwyczajem, że młody mężczyzna żenił się w momencie, gdy jego rodzice uznali, iż osiągnął odpowiedni ku temu wiek. Uczestniczyli również aktywnie w wyborze kandydatki na pannę młodą, upewniając się czy będzie dobrą żoną, matką i synową, sprawdzając nawet (co praktykuje się również i dzisiaj) metrykę – czy w rodzinie przyszłej żony ich syna nie było żadnych czarnych owiec i innych niechlubnych przypadków. Rzadko kiedy brano pod uwagę uczucia samych zainteresowanych – rodzice przekonywali, że para prędzej czy później poczuje się zespolona co najmniej w przyjacielskim stopniu. Żona, którą przez całe życie uczono, że kobieta najwyższe spełnienie uzyskuje z małżeństwie, zrywała ze swoim domem i przyjmowała zwyczaje i praktyki rodziny męża.
Jak jest obecnie?
Dziś taki model związku nie jest powszechny, jednak wciąż stanowi on wzór dobrego małżeństwa zarówno w miastach, jak i na wsiach. W wielu nowoczesnych rodzinach mąż nadal zajmuje najwyższą pozycję w hierarchii, głównie za względu na status żywiciela. W ogóle mężczyzna i kobieta w Japonii to dwie oddzielne planety. Zadanie mężczyzny ogranicza się właściwie do robienia kariery i przynoszenia pieniędzy. Co dalej się z nimi dzieje, nie interesuje go tak długo, jak długo rodzina jest stabilna finansowo. Wspólne życie polega na tym, aby nie wchodzić sobie w drogę.
Zobacz również
* Błędy popełniane przez mężczyznę... Błędy popełniane przez mężczyznę...*
* Najstarszy zawód świata - początki Najstarszy zawód świata - początki*
Kryzys ekonomiczny w Japonii sprawił, ze kobiety zaczęły inaczej patrzeć na swoich mężów. Jeśli nie przynoszą do domu wysokiej pensji, stają się zbędni. Tracą walor finansowy, a nie zyskują żadnych innych zalet. Tymczasem coraz więcej ofert pracy skierowanych jest obecnie do kobiet. Wzrost zamożności i ambicji stopniowo zmieniają dawne status quo.
Od początku lat 90. XX wieku drastycznie wzrosła też liczba rozwodów. Przyczyn tej tendencji upatruje się w przywiązywaniu większej wagi do realizacji własnych aspiracji kosztem czasu poświęconego rodzinie. Niektóre żony wnoszą o rozwód, gdy ich mężowie przechodzą na emeryturę, gdyż wówczas połowa odprawy małżonka może zostać przyznana kobiecie.
Problem mężczyzn po przejściu na emeryturę polega też na tym, że kończą się wtedy kontakty zawodowe, a w domowym zaciszu zaczynają się czuć bardzo samotnie. Okazuje się bowiem, że z żoną właściwie niewiele ich łączy. W przypadku kobiet towarzyskie znajomości dalej trwają. Istnieją tak zwane damskie sitwy – grupy, w których kobiety się spotykają. Niektóre z nich służą temu, aby zapłakać nad własnym losem, inne – aby się dobrze zabawić i o wszystkim zapomnieć.
W języku japońskim od dawna istnieją też powiedzenia stawiające mężów w bardzo niekorzystnym świetle, np. „mąż karaluch” – zachowuje się jak szkodnik albo „worek śmieci” – rano wystawiasz na zewnątrz, wieczorem znowu masz w domu. Powodzeniem cieszą się powiedzenia w stylu: „Najlepszy mąż jest zdrowy i nieobecny”. Wynika to z tego, że w kulturze japońskiej istnieje społeczne przyzwolenie na dobrotliwe naśmiewanie się z drugiego człowieka w sytuacji „grupowej”.
Panuje opinia, że Japonki wszyscy wykorzystują – najpierw rodzice, potem mąż, a na koniec dzieci. Ale to nieprawda. Mają przecież własny rozum. Śmieją się za plecami tych, którym wydaje się, że jest inaczej.
Zobacz również
* Błędy popełniane przez mężczyznę... Błędy popełniane przez mężczyznę...*
* Najstarszy zawód świata - początki Najstarszy zawód świata - początki*