DziewczynyKwatery Hitlera w Polsce

Kwatery Hitlera w Polsce

Kwatery Hitlera w Polsce

04.06.2007 | aktual.: 07.04.2017 13:14

None

Miejsce to znane jest w świecie, głownie z najgłośniejszego zamachu na życie Hitlera z 20 lipca 1944 roku. W baraku narad, płk von Schtaufeberg podłożył bombę, która jednak nie zdołała zabić fuhrera. Zamach był wynikiem spisku w armii, a jego nie powodzenie oznaczało śmierć dla wielu tysięcy ludzi, spiskowców, tych którzy ich popierali. Budowę Wilczego Szańca rozpoczęto, w 1940 roku przed planowana inwazją na Sowietów.

Cały kompleks, ukończono w 1942 roku. Na początku miała to być kwatera „tymczasowa” w związku z planowanym szybkim pokonaniem Rosjan. Jednak z biegiem czasu stało się jasne, że wojna będzie długa, a kwaterę należy umocnić.

1 / 5

Kwatery Hitlera w Polsce

Obraz

Kwatera leżała na obszarze 250 ha, w jej skład wchodziło 80 budynków w tym 50 bunkrów. Przez Wolfsschanze przebiegała linia kolejowa, oraz droga. W jej skład wchodziło lotnisko polowe, była tam elektrownia, koszary SS, warsztaty naprawcze, strażnica kolejowa, wartownie, kino, kotłownie czy schrony przeciwlotnicze.

Strefa nr I była otwarta tylko dla członków sztabu OKW i najwyższych dostojników Rzeszy. Załogę stanowiło ponad dwa tysiące sto osób, głównie żołnierze przybocznego batalionu zmechanizowanego fuhrera. Dodatkowo kwatery bronić miały jednostki powietrzno desantowe, oraz punkty nasłuchu.

2 / 5

Kwatery Hitlera w Polsce

Obraz

Kolejnym miejscem na terenie RP w którym przebywał Hitler jest obiekt w Stępinie i Strzyżowie ok. 45 km na południe od Rzeszowa. Jest to kompleks ogromnych schronów kolejowych , w których przetrzymywano pociąg jakim podróżował Hitler. Kompleks został zbudowany w latach 1940-41. Żelbetonowy schron kolejowy w miejscowości Stępinia składa się z głównego schronu k o długości 393 metrów i zespołu kilku mniejszych betonowych schronów obsługi. Wewnątrz bunkra były tory kolejowe oraz peron .

3 / 5

Kwatery Hitlera w Polsce

Obraz
4 / 5

Kwatery Hitlera w Polsce

Obraz
5 / 5

Kwatery Hitlera w Polsce

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)