Piękna biżuteria dla faceta. Jakie spinki do mankietów wybrać?
Spinki do mankietów stanowią wyjątkowe zwieńczenie wizytowego stroju męskiego. Zakłada się je nie tylko na wieczór, ale także na co dzień do niezobowiązujących stylizacji utrzymanych w eleganckim tonie. Jakie modele warto wybrać?
06.09.2018 | aktual.: 19.09.2018 12:17
Jak nosić spinki do mankietów?
Spinki do mankietów używane są przede wszystkim do koszul, które nie zawierają guzików przy nadgarstkach. Takie modele są uznawane za najbardziej eleganckie i nadają się na uroczyste okazje, a więc na ślub, wesele, sylwestra, studniówkę itp. Świetnie sprawdzają się również koszule z mankietami francuskimi. Mankiet francuski jest podwójny i nieco dłuższy od standardowych. Spinki powinny być dobrze widoczne, zatem przy doborze koszuli do garnituru powinno się zawsze zwracać uwagę, czy mankiet lekko wystaje poza obręb marynarki (ok. 1,5 cm, do 2 cm).
W ofercie znajdziemy zarówno klasyczne spinki do mankietów o prostej formie, z delikatnymi zdobieniami lub w kolorach innych niż złoto czy srebro, jak i spinki o oryginalnych kształtach. Te pierwsze powinny być noszone tak naprawdę jedynie na ważne okazje, te drugie będą pasowały tylko na mniej formalne wyjścia do koszul i sportowych marynarek. Warto pamiętać o tych zasadach, by nie narazić się na śmieszność.
Wybór odpowiedniego modelu w obrębie wyżej wymienionych rodzajów spinek nie jest jednak uwarunkowany sztywnymi zasadami. Niemniej panowie, którzy cenią harmonię, klasyczną elegancję oraz dbają o niuanse, mogą dobierać je względem koloru klamry paska do spodni czy spinek do krawata.
Jakie spinki znajdziemy na rynku?
Klasyczne spinki do mankietów mają najczęściej kształt prostokąta lub okręgu. Mogą być złote, srebrne lub wypełnione stonowanym, ciemnym kolorem, np. granatowym, brązowym. Na niektórych znajdują się również wyżłobione zdobienia o nieregularnej strukturze lub drobne kamienie, które dodają nutki nonszalancji. Fantazyjne spinki mogą mieć mnóstwo form, które często subtelnie informują otoczenie o osobistych preferencjach mężczyzny, np. modele w kształcie wyścigowego samochodu mogą nosić fani motoryzacji, a egzemplarze w formie piłki nożnej czy rakiet tenisowych – fani tychże sportów.