None
Separacja szeroko rozumiana może być orzeczona wyrokiem sadu lub notarialnie. Jeśli wybierzemy tę drugą opcje należy pamiętać, że pomimo osobnego życia, małżonkowie są nadal zobowiązani do wzajemnej pomocy oraz ponoszą odpowiedzialność finansowa za zaciągnięte kredyty dla dobra rodziny. Dodatkowo dziedziczą po sobie na wypadek śmierci i mogą powrócić do siebie bez ponownego zawierania ślubu.
Kiedy jesteśmy zdecydowani na definitywne rozstanie, warto poinformować o tym dziecko. Najlepiej gdyby byli przy tym oboje rodziców. Jeśli nie będzie to możliwe, ważne by rodzic po rozmowie miał czas na to by pobyć z nim. Rozmowa powinna mieć krótki charakter. Ma być informacją dla dziecka, a nie rozczulaniem się i wylewaniem sowich cierpień.
Zobacz również
Rozwód czy separacja?
Ważne żeby zagwarantować dziecku, że w dalszym ciągu nasze zaangażowanie w jego rozwój nie ulegnie zmianie. W ten sposób unikniemy poczucia winy potomka.
Trzeba stworzyć taką możliwość, aby niejako same poradziło sobie z tą informacją. Nie oczekujcie płaczu lub krzyku. Jeśli w waszym związku nie układało się od jakiegoś czasu dziecko być może przeczuwało, że rozstanie nastąpi i nie jest to dla niego wielkim szokiem.
Zobacz również
Rozwód czy separacja?
Należy również odróżnić kryzys od nagminnych problemów pojawiających się w małżeństwie.
Problemy partnerskie pojawiają się w każdym związku. Są wyzwaniami, jakie stawia życie, byśmy byli silniejsi, byśmy potrafili zrozumieć istotę wspólnego życia. Nie warto poddawać się przy pierwszym niepowodzeniu. Nie ma ludzi idealnych, więc postarajmy się akceptować wady partnera lub rozmawiać o tym, co nam przeszkadza. Jednak wymagania należy postawić również wobec siebie. Związek nie polega na tym, by wzajemnie stawiać oczekiwania. Partner nie jest po to by spełniać nasze marzenia i zachcianki, lecz byśmy mogli razem je realizować. Wiele związków zawartych jest na rozsądku. Kobiety mówią - on będzie dobrym ojcem dla moich dzieci. Jest to ważne, ale nie najważniejsze. Nie będzie dobrym ojcem, jeśli nie będzie dobrym mężem. Relacje, jakie wytwarzają małżonkowie na początku związku, mogą zaważyć na dalszym ich życiu oraz przyszłości ich dzieci. Gdy rodzice będą potrafili poradzić sobie z problemami, dziecko również w przyszłości będzie starało się szukać rozwiązań a nie ucieczki.
Zobacz również
Rozwód czy separacja?
Dlatego też nie należy unikać problemów. Przekonanie, że odkładanie na bok jakiś problemów, spowoduje, że jakoś się wszystko ułoży, tak naprawdę świadczy, że od nich uciekamy. Problemy te często stają się większe i coraz trudniejsze. Cierpią na tym przede wszystkim dzieci. Choć są małe to potrafią wiele zrozumieć a szczególnie, gdy dzieje się coś złego w ich rodzinie.
Chcąc pozbawić rodziców, choć na chwile myśli o kłopotach wymyślają choroby, aby ci mogli zająć się, czym innym lub normalnie porozmawiać.
Zobacz również
Rozwód czy separacja?
Z rozstaniami wiąże się wiele nieprzyjemnych chwil, warto zaoszczędzić cierpienia sobie oraz bliskim.
Jeśli czujesz, że w Twoim związku pojawił się kryzys, spróbuj porozmawiać z partnerem. Istnieje wiele poradni małżeńskich, nawet przyjaciele mogą służyć radą. Gdy i to nie pomoże, spróbujcie wybrać się na wakacje, spędzajcie więcej czasu razem, słuchajcie się nawzajem a plany o rozwodzie czy separacji niech pojawiają się tylko w filmach…