One były naprawdę ostre. Waliły na odlew. Nie miały litości. Umiały takie rzeczy, których ciężko oczekiwać od kobiet, które spotykasz na co dzień
One były naprawdę ostre. Waliły na odlew. Nie miały litości. Umiały takie rzeczy, których ciężko oczekiwać od kobiet, które spotykasz na co dzień. Były naprawdę wyjątkowe.
Żaden facet nie może myśleć o nich bez drżenia serca i nóg. Mowa o kobietach-wojownikach, poznaj najwybitniejsze z nich!
To bardzo ciekawy kawałek historii...
*ZOBACZ TAKŻE: Najwięksi wodzowie Walka o krzyż! *
8. Nakano Takeko
Chylimy czoła przed tą panią! Nakano Tekeko żyła w XIX wieku i była kobietą-samurajem - jedną z kilku kobiet, którym udało się przebić przez maskulinizację profesji wojownika i wygrać z ustalonym porządkiem społecznym.
Japonka była przeszkolona we wszystkich sztukach walki, jakie prawdziwy samuraj powinien znać. Walczyła w japońskiej wojnie domowej. Podczas jednej z walk kula trafiła ją w klatkę piersiową. Czując, że umiera, poleciła współtowarzyszom, żeby odcięli jej głowę i spalili ciało, by nie dać satysfakcji wrogowi.
*ZOBACZ TAKŻE: Najwięksi wodzowie Walka o krzyż! *
7. Augustina de Aragon
Gorąca Hiszpanka wykazała się hartem ducha i ciała podczas wojny francusko-hiszpańskiej w XIX w. Mimo, że była zwyczajną mieszkanką Saragossy, wsławiła się mężnym oporem, jaki stawiła francuskim wojskom, które szturmowały miasto.
Nawet schwytanie jej przez Francuzów nie złamało w niej ducha - uciekła z niewoli, a w nagrodę za zasługi, została oficerem w oddziałach hiszpańskich. Osiągnęła rangę kapitana.
Po wojnie prowadziła życie przyzwoitej matrony, a mieszkańcy jej miasta jeszcze długo mogli cieszyć wzrok staruszką podzwaniającą orderami na piersiach.
*ZOBACZ TAKŻE: Najwięksi wodzowie Walka o krzyż! *
6. Amina Sukhera
Kobieta walcząca z imieniem muzułmańskiego Boga na ustach! Szesnastowieczna islamska księżniczka wojowała na terenach dzisiejszej Nigerii, zagarniając ziemię dla swojego rodu. To się nazywa poświęcenie dla rodziny.
*ZOBACZ TAKŻE: Najwięksi wodzowie Walka o krzyż! *
5. Małgorzata Andegaweńska
Królowa angielska, która poprowadziła do boju zbrojne oddziały podczas Wojny Dwóch Róż. A wszystko dlatego, że jej mąż Henryk VI zakwestionował, że dziecko urodzone przez królową jest jego synem.
Królowa nie załamywała rąk, a postanowiła zbrojnie działać. Konflikt ciągnął się przez długie lata, Małgorzata nie tylko straciła w nim syna (który zdążył już dorosnąć do bitwy - miał 17 lat), ale również została uwięziona w Tower, dopóki nie została wykupiona przez Francuzów.
*ZOBACZ TAKŻE: Najwięksi wodzowie Walka o krzyż! *
4. Grainne Ni Mhaille - Grace O'Malley
To prawdziwa gwiazda wśród wojowniczych kobiet. Tajemnicza Irlandka żyła w XVI wieku, urodziła się w arystokratycznej rodzinie, a wybrała drogę... królowej piratów! Wraz ze swoimi bandami zwalczała konkurencyjne klany na morzu, a przy okazji porządnie dawała w kość Anglikom.
I podobno nie odznaczała się litościwym traktowaniem jeńców - kazała im wylewać na głowy stopione żelazo.
*ZOBACZ TAKŻE: Najwięksi wodzowie Walka o krzyż! *
3. Gaitana
A teraz trochę egzotyki - Ameryka Południowa. Gaitana zbrojnie przeciwstawiała się hiszpańskim kolonizatorom na terenie dzisiejszej Kolumbii. Kiedy Hiszpanie zażądali wysokiego okupu za pozostawienie plemienia Gaitany w spokoju i spotkali się z odmową, zakopali żywcem jej syna.
Nie przewidzieli jednak, do czego zdolna jest skrzywdzona matka wiedziona chęcią zemsty - wokół Gaitany zgromadziło się kilka plemion, które wspólnie rozpoczęły krwawą walkę z najeźdźcą. Jak zwykle w sytuacjach, gdy konieczna jest zwiększona mobilizacja i jedność, znalazł się zdrajca, który uprzedził Hiszpanów o planowanych posunięciach.
Gaitana i jej ludzie zostali rozgromieni, jednak pamięć o wojowniczej księżniczce przetrwała. Ma ona swój pomnik w mieście Neiva w Kolumbii.
*ZOBACZ TAKŻE: Najwięksi wodzowie Walka o krzyż! *
2. Joanna d'Arc
Oczywiście nie mogło jej w tym zestawieniu zabraknąć. Dziewica Orleańska długo prowadziła do walki oddziały francuskie, dzięki niezwykłej charyzmie, organizacji i strategii, której o dziwo nie brakowało tej chłopskiej dziewczynie.
Niezwykłe wizje mistyczne, których doświadczała, zwiększały szacunek współtowarzyszy broni i powodowały panikę wśród wyższego dowództwa Anglików, którzy postanowili pozbyć się kłopotliwej kobiety-żołnierza. Poprzez spisek i zaaranżowany proces spalono ją na stosie. Dzisiaj Joanna d'Arc to bohaterka narodowa Francji i święta Kościoła katolickiego.
*ZOBACZ TAKŻE: Najwięksi wodzowie Walka o krzyż! *
1. Emilia Plater
Polska Joanna d'Arc szerzej znana jest dzięki Adamowi Mickiewiczowi, który stworzył jej legendę. A budować ją miał na czym. Prawdziwa amazonka ubrana w męski strój, z pistoletami u boku.
"Kobieta-bohater" brała udział w walkach powstania listopadowego na Wileńszczyźnie, otrzymała honorowy stopień kapitana i zmarła z wyczerpania i gorączki wkrótce po kapitulacji jej oddziałów.
Była otoczona powszechnym szacunkiem i czcią, choć niektórzy nie szczędzili złośliwych uwag o tym, do czego może służyć kobieta w zbrojnym oddziale. Jej grób istnieje do dziś.
*ZOBACZ TAKŻE: Najwięksi wodzowie Walka o krzyż! *