10 najlepszych sprzętów do ćwiczenia w domu
30.10.2012 | aktual.: 27.12.2016 15:00
Jeśli nie lubisz siłowni, możesz ćwiczyć w domu. Wybierz sprzęt dla siebie i zbuduj sylwetkę atlety!
Jeśli nie lubisz siłowni - tłoku, zapachu potu, atakującej z głośników sieczki i spojrzeń facetów "zaawansowanych w treningu", czyli takich, którzy wyglądają jakby 10 lat nosili telewizory - trenuj w domu. W swoim m2 również możesz zbudować formę życia. Pod warunkiem, że będziesz używał sprzętu, który naprawdę się przydaje. Oto 10 najlepszych urządzeń.
1. TRX
Urządzenie proste, a przez to niemal doskonałe. TRX to linki, dwa uchwyty i kilka karabińczyków. Korzystają z niego gwiazdy Hollywood oraz amerykańscy komandosi. Z jego pomocą trenują też bokserscy mistrzowie świata. O co tyle krzyku? O trening z wykorzystaniem masy własnego ciała i sił grawitacji - o trening "w zawieszeniu". Możesz go wykonać wszędzie, wystarczy zamocować urządzenie na czymkolwiek, co wytrzyma ciężar twojego ciała (może to być drążek albo drzwi). Gama ćwiczeń, które możesz z jego pomocą wykonać, jest olbrzymia. Ćwiczenie możesz zmienić w mniej niż piętnaście sekund - wydłużenie bądź skrócenie lin jest banalnie proste i zajmuje chwilę. W sieci aż roi się od przykładowych programów treningowych, dzięki którym wzmocnisz wszystkie partie mięśniowe. Największą zaletą TRX jest to, że z jego pomocą trenujesz mięśnie stabilizujące, czyli te, które klasyczny trening najczęściej pomija. Nawet jeśli normalnie bez problemu robisz 50 pompek, w zawieszeniu z TRX-em może nie pójść ci już tak łatwo.
Cena: ok. 850 zł
2. Kettlebell
Z odważnikami trenował Arnold Schwarzenegger, a także pewnie i twój dziadek. Teraz mają swoje pięć minut. W odświeżonej (choć dostępne są też oldskulowe żeliwne) wersji, pokryte tworzywem sztucznym, które chroni twoją podłogę, wyglądają na tyle ładnie, że nie musisz ich chować w szafce. Postaw kettlebell w widocznym miejscu tak, by jak najczęściej przypominać sobie o treningu. Z odważnikami możesz praktycznie wykonać trening całego ciała. Ich kolejną zaletą jest to, że specyficzny chwyt (środek ciężkości przeniesiony za twoją dłoń) chroni oraz wzmacnia nadgarstki. Z kettlebellem zwiększysz siłę i poprawisz wytrzymałość. Pamiętaj tylko, by kupować kettlebelle w parach (np. 2 x 5 kg). Pełen zestaw odważników to spory wydatek, ale to i tak lepszy sprzęt niż sztanga, poważnie.
Cena: od 100 zł
3. Skakanka
Jasne, ergometr wioślarski, rowerek stacjonarny czy bieżnia to świetne sprzęty, ale czy na pewno do domu? W końcu trochę miejsca zajmują, a jeśli nie masz oddzielnego pomieszczenia przeznaczonego na siłownię, to trudno będzie ci się zmieścić. Co prawda "wioślarza" możesz postawić do pionu i zaoszczędzić tym trochę miejsca, ale w m2 to i tak nie robi różnicy. Jest jednak sprzęt, który umożliwi ci wykonanie wyczerpującego treningu kardio i nie zagraci połowy mieszkania. Co to takiego? Skakanka! Tak naprawdę możesz zabrać ją ze sobą wszędzie - nie musisz trenować tylko w domu. Korzystaj z niej jak bokser: 3 minuty skakania, minuta odpoczynku. Stopniowo zwiększaj ilość rund. Skacz obunóż, przeskakuj z nogi na nogę lub wykonuj sprint w miejscu. Podpatrz najlepszych, by nauczyć się też imponujących trików.
Cena: ok 100 zł
4. Podpórki do pompek
Pompki to chyba najlepsze ćwiczenie, jakie wymyślił człowiek. Budują całą górę ciała (nawet brzuch), a wykonywane odpowiednio mogą spowodować, że szybko będziesz musiał zainwestować w większe koszule. Minusem pompek jest to, że mogą mocno nadwerężyć nadgarstki, a nawet doprowadzić do ich kontuzji. Dlatego warto zainwestować w podpórki - proste urządzenie, które nie tylko będzie chroniło nadgarstki. Podpórki gwarantują większy zakres ruchu i wzmocnienie chwytu oraz siły przedramion. Wykonuj pompki regularnie według jednej z setek aplikacji na Androida czy iPhone'a, by szybko zwiększyć ilość wykonywanych pompek z 10 na 100.
Cena: ok. 90 zł
5. Drążek
Najlepiej taki, który umożliwi ci kilka rodzajów chwytu. Drążek pomoże ci zbudować nie tylko szerokie i silne plecy, ale też mięśnie brzucha. Przyciąganie kolan do klatki w zwisie to chyba najlepsze ćwiczenie na dolne partie (ABS), o które zadbać najtrudniej. Możesz też zawiesić drążek na wysokości pasa i wykonać podciąganie w podporze, co wzmocni również mięśnie okalające łopatki, odpowiedzialne za stabilizację barków.
Cena: od 35 zł
6. Piłka bosu
Z jednej strony płaska, z drugiej wypukła - czyli to nie do końca piłka. Ale za to efekty, jakie przyniesie trening z nią, są powalające. Poprawisz dzięki niej poczucie równowagi i koordynację - po prostu wykonuj z jej pomocą ćwiczenia, które normalnie wykonywałbyś na podłodze (pompki, przysiady, wykroki itd.). Możesz odwrócić ją wypukłą stroną do podłogi.
Cena: od 700 zł
7. Hantle Spacesaver
Z hantlami, jak z kettlebellem, możesz wykonać pełen trening. Jak zawsze jest tylko jeden problem - kwestia zmiany obciążenia. Zakup kompletnego zestawu hantli (od 1 kg do nawet 40 kg) to wydatek większy niż koszt rocznego karnetu na siłownię, a sztangielki mogą irytować ciągłym ich rozkręcaniem, nakładaniem lub zdejmowaniem kolejnych talerzy. Ten problem rozwiązują hantle Weider Spacesaver (albo inne korzystające z tego patentu). Wystarczy, że odstawisz je na designerski stojak, przesuniesz suwak i... gotowe. Obciążenie zostało zmienione. Zajmie ci to nie więcej niż 10 sekund.
Cena: ok. 1000 zł
8. Powerbag
Worek wypełniony piaskiem to nie tylko atrybut bohatera ratującego zagrożone tereny przed powodzią. Powerbag to świetny sprzęt treningowy. Wykorzystano prosty patent. Dzięki wypełnieniu piaskiem (albo innym przesypującym się materiałem), który przez cały czas się przesuwa, "sztanga" nie ma stałego środka ciężkości. To dlatego do wykonania każdego ruchu używasz większej ilości mięśni i musisz odpowiednio je kontrolować.
Cena: ok. 346 zł (Powerbag 15 kg)
9. Atlas
Jeśli w domu masz osobne pomieszczenie, w którym chciałbyś zaaranżować siłownię, zastanów się nad kupnem atlasu. To kompletna siłownia, która umożliwi ci trening wszystkich partii mięśniowych - bez wychodzenia z domu. Musisz jednak pamiętać o kilku podstawowych sprawach: im bardziej rozbudowany atlas, tym większe prawdopodobieństwo, że prędzej czy później coś się w nim zepsuje, a stos początkowy (czyli ciężar) jest zazwyczaj mały i musisz dokupić kolejne sztabki, by forma wciąż rosła - dlatego przed kupnem sprawdź, czy istnieje możliwość dołożenia ciężaru do stosu. Pamiętaj, wybieraj dobre marki, by nie płacić kilka razy.
Cena: ok. 9500 zł
10. Ławka
Dobrze zrobisz, jeśli zrezygnujesz z atlasu i kupisz porządną ławkę. Taką, która reguluje się w obie strony. Ławka plus hantle albo kettlebell i... masz w domu kompletną siłownię! Dodaj do tego drążek, a nie będziesz musiał więcej nawet zastanawiać się nad wizytą na siłowni. We własnym domu będziesz mógł zbudować sylwetkę, której mogliby pozazdrościć ci modele z okładek.
Cena: ok. 690 zł