Dziewczyny10 najsłynniejszych pistoletów świata

10 najsłynniejszych pistoletów świata

10 najsłynniejszych pistoletów świata

11.06.2007 | aktual.: 07.04.2017 14:08

None

Nie wypada pisać takiej listy , nie wspominając na początku o najsłynniejszym dziecku Polskiego przemysłu zbrojeniowego. VIS , duma IIRP i każdego żołnierza który go posiadał. Broń która do dziś poszukiwana jest przez kolekcjonerów na całym świecie.

Wojsko Polskie w odrodzonej Polsce ,używało wielu typów pistoletów i rewolwerów. Ministerstwo spraw wojskowych , postanowiło ujednolicić broń krótką. Wybrano ofertę Piotra Wilniewicza i Jana Skrzypińskiego. VIS-a zaczęto produkować od 1936 roku w fabryce Broni w Radomiu. Pistolet wzorowany był na Colcie i Browningu HP, do których jest nieco podobny.

Jednak wiele rozwiązań było oryginalnych i wyróżniało tę broń. VIS posiadał nowy mechanizm ryglowy , mechanizm powrotny , zwalniacz kurkowy i przerywacz mechanizmu spustowego. VIS strzelał amunicją 9mm Parabellum. Był pistoletem niezawodnym , celnym , i odpornym na zabrudzenia. Kiedy Niemcy w 1939 roku przejęli linie produkcyjne w radomskiej fabryce , kontynuowali produkcję na potrzeby własnej armii. Niestety oszczędności wojenne , i chęć przyśpieszenia produkcji sprawiły że niemiecki Pistole P 35 (p) pozbawiony został kilu detali. Poziom wykonania został bardzo obniżony. W 1944 roku produkcję przeniesiono do Austrii. Z wyniesionych z fabryki części powstawały pistolety dla Armii Krajowej. W przedwojennej Polsce wyprodukowano 40 tysięcy sztuk pistoletu VIS. Niemcy wyprodukowali 310 tysięcy. Po wojnie broń ta nie weszła na wyposażenie, wojska.

1 / 9

COLT 1911

Obraz

Jeden z najlepszych i najsłynniejszych pistoletów w dziejach. Używany przez ponad siedemdziesiąt lat , przez Armie USA i jej sojuszników. Niezawodny , celny i bardzo lubiany przez swoich użytkowników.

Prace nad tą bronią , rozpoczęto w 1907 roku opierając się na Colcie z 1900 roku ,którego nabój był zbyt słaby . Colt 1911 strzela nabojem kalibru 11,43 mm (0.45 cala) działając na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Od 1911 roku cudowna broń Johna Browninga zaczęła być produkowana dla armii.

Używany w Pierwszej i Drugiej Wojnie światowej , w Korei i Wietnamie. Poszukiwany przez żołnierzy jako dodatek do karabinu który pozwoliłby im się obronić przed atakującym lub skradającym się wrogiem. Odporny na brud i ciężkie warunki bojowe. Dziś wersja A1, wprowadzona po „Wielkiej Wojnie” używana jest jeszcze przez oddziały specjalne US MARINES.

2 / 9

BROWNING HP

Obraz

Ostatni wynalazek Johna Browninga, z 1923 roku. Do produkcji seryjnej wszedł w 1935 roku w Belgijskiej fabryce w Liege. Jeden z najlepszych pistoletów świata ,produkowany w ogromnych ilościach. Był konstrukcją nowoczesną , działającą na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Wiele rozwiązań podobnych jest do tych stosowanych w COLT 45.

Kaliber 9 milimetrów i trzynastonabojowy magazynek , sprawiły że przed wojną HP (High Power) był konstrukcją wyprzedzającą swoją epokę. Przyjęty na uzbrojenie ,Belgii, Danii, Rumunii i Litwy. W 1940 roku rozpoczęto produkcję na rzecz armii Niemieckiej.

Niemcy wprowadzili Browninga jako pistolet jednostek Waffen SS ,produkując go ponad trzysta tysięcy. HP produkowano w Kanadzie , skąd eksportowano go do Chin dla wojsk Czang Kaj-szeka. Używany do dziś przez Brytyjskie jednostki specjalne SAS.

3 / 9

LUGER P-08

Obraz

Znany jako „Parabellka”, bohater wielu filmów wojennych. Poszukiwany przez alianckich żołnierzy na wszystkich frontach Europy, jako najcenniejsze trofeum. Luger produkowany był seryjnie od 1900 roku , strzelał nabojem 7,65mm.
** Kiedy Luger wszedł na wyposażenie armii Kajserowskich Niemiec w 1908 roku , przerobiono go tak by strzelał specjalnie wyprodukowanym nabojem 9 milimetrów. W magazynku mieściło się 8 nabojów. Produkowany w Berlińskiej fabryce DWM pod nazwą Parabellum.

Celny i świetnie układający się w dłoni pistolet , a także doskonale wykonany. Jego wada był skomplikowany mechanizm kolankowo-dzwigniowy , który przy zabrudzeniu zacinał się. Używany przez wojska lądowe ,lotnictwo i marynarkę wojenną.

Kaburę z tym pistoletem można zobaczyć na prawie każdym zdjęciu , na którym pojawiają się użytkownicy broni krótkiej w Niemieckiej armii w Drugiej Wojnie Światowej. Sprzedawany do wielu krajów, min . Szwajcarii, Portugalii, Turcji ,krajów Ameryki Południowej a nawet na rynek komercyjny w USA. Legenda obydwu wojen światowych, obecny w niejednej kolekcji weteranów z całego świata.

4 / 9

WALTHER P-38

Obraz

Pistolet Walther P-38 miał zastąpić Lugera, który był zbyt drogi w produkcji. Wszedł do produkcji w 1938 roku. Nowoczesna konstrukcja ,niezawodna, produkowana z najlepszych materiałów.

Strzelał nabojem kalibru 9mm parabellum. Działał na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, przy opatentowanych nowatorskich rozwiązaniach konstrukcji mechanizmu.

Walther był na tyle dobrą bronią, że w połowie lat pięćdziesiątych rozpoczęto jego ponowną produkcje seryjną. Pod nową nazwą P1, wszedł na wyposażenie Budeswehry i policji.

5 / 9

TT wz. 1933

Obraz

Sowiecki pistolet konstrukcji Tokariewa, a właściwie zmodyfikowany Browning 1903. TT-ka weszła do służby w 1933 roku, i miała zastąpić nie najmłodszy już rewolwer Nagant.

Strzelał sowieckim nabojem 7,62 mm , działając na zasadzie krótkiego odrzutu lufy. Broń była oparta na rozwiązaniach z innych pistoletów ,jednak posiadała liczne udogodnienia np. umieszczeniem w jednym module wszystkich najważniejszych części mechanizmu. Pistolet używany w czasie Drugiej Wojny Światowej przez Armie Czerwoną i jej sojuszników.

Produkowany do lat 80 tych ,a nawet i dłużej. TT-kę wytwarzały takie kraje jak: Polska, Węgry, Egipt czy Korea Północna.

6 / 9

WALTHER PPK

Obraz

Kolejny pistolet produkcji Niemieckiej. Wiadomo powszechnie że broń produkcji Niemieckiej należy do jednych z najlepszych na świecie. PPK znany jest szerzej jako broń Jamesa Bonda. Pistolet jest rozwinięciem wersji PP (Polizeipistole) która powstała jako broń osobista policjanta.

Wersja PPK (k-kurz) była mniejsza i w zamyśle miała być łatwiejsza do ukrycia przez funkcjonariuszy w cywilu. PPK powstał w latach trzydziestych. Strzelał trzema kilkoma rodzajami naboju 6,35, 7,65 i 9 milimetrów.

Lekki i poręczny , używany w Niemieckim lotnictwie i oddziałach o policyjnych. Po 1945 roku, produkowany we Francji, Turcji i na Węgrzech.

7 / 9

GLOCK

Obraz

Kiedy wszedł na wyposażenie Austriackiej Armii, w 1983 roku mógł szokować nowatorskim kształtem i wykonaniem. Zbudowany w 40 procentach z tworzyw sztucznych.

Działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy.W jego magazynku w zależności od wersji mieści się od 15 do 19 naboi. Glock jest pistoletem z samonapinaniem kurka. Broń ta jest poręczna i lekka i co najważniejsze niezawodna i odporna na zabrudzenia.

Obecnie GLOCK używany jest przez policje ze wszystkich stron świata , a także przez siły zbrojne. Produkowany w wersjach GLOCK 17, 19, 20, 21, 22, 23. Wszystkie różnią się wielkością i kalibrem. Wersja 20 strzela nabojem 10 mm, a 21 np. 11,43mm.

8 / 9

BERETTA 92

Obraz

Najpopularniejszy pistolet Włoskiej firmy zbrojeniowej Beretta. Jeden z głównych bohaterów filmu „Zabójcza Broń”. Pistolet strzela nabojem 9 milimetrów parabellum. Jego magazynek mieści piętnaście nabojów. Beretta jest pistoletem samopowtarzalnym, z mechanizmem samonapinania.

Zalety tego pistoletu, nie zawodność i prostota użycia ,sprawiły że siły zbrojne USA przyjęły Berette do uzbrojenia , pod oznaczeniem M9.

9 / 9

CZ 75

Obraz

Pistolet powstały w połowie lat siedemdziesiątych. Jeden z najlepszych produktów Czeskiej Zbrojóvki , która zasłynęła wieloma doskonałymi konstrukcjami.

Pistolet wzorowany i oparty na rozwiązaniach Browninga HP. Strzela nabojem kalibru 9 milimetrów. Dwurzędowy magazynek mieści trzynaście nabojów. Jest tak udaną konstrukcją że porównuje się z nią COLTA 1911.Wykonany z materiałów najwyższej klasy.

Gdyby nie fakt że CZ 75 powstał w Układzie Warszawskim , miałby może szanse na zaistnienie w siłach zbrojnych i policjach państw zachodnich.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)