Trwa ładowanie...
17-09-2008 15:06

Bardziej metro niż retro

Bardziej metro niż retroŹródło: DISCOVERY
d1i4lnz
d1i4lnz

Badanie przeprowadzone wśród 12 tysięcy młodych Europejczyków przez Discovery Channel potwierdza, że podobnie jak ich rówieśnicy z innych krajów Starego Kontynentu, współcześni młodzi Polacy szukają własnego miejsca gdzieś pomiędzy stereotypem macho, a mężczyzną metroseksualnym, tworząc tym samym nowe pojęcie męskości.

Eksperci Discovery Channel podzielili mężczyzn w wieku 25-39 lat na cztery typy: żywiciel pod presją, nowoczesny i powściągliwy, wszystko o mnie i unikający zobowiązań. W każdym segmencie znaleźli się mężczyźni o zbliżonych zapatrywaniach na życie i postawach wobec otaczającej ich rzeczywistości.

Aż dwóch na pięciu Polaków reprezentuje typ określany przez ekspertów Discovery jako „nowoczesny i powściągliwy”. Jest to najliczniejsza w naszym kraju grupa młodych mężczyzn – 38%. Bardziej „nowocześni i powściągliwi” od nas są jedynie Skandynawowie (Szwedzi z 57% wskazań i Norwegowie z 44%) oraz Francuzi, gdzie do grupy tej zalicza się 42% młodych mężczyzn. Średnia europejska dla tej kategorii jest nieco niższa od polskiej i wynosi 34%.

Mężczyznę „nowoczesnego i powściągliwego” charakteryzuje przede wszystkim nowoczesne podejście do relacji partnerskich. Okazuje on szacunek partnerce, dając jej równe prawa w związku. W domu przejmuje część „kobiecych” obowiązków, potrafi prać, gotować i nie wstydzi się ani tego robić, ani o tym mówić czytaj więcej...

d1i4lnz

Orgie nieletnich w ChileOrgie nieletnich w Chile

Jak miło spędzić wakacje i ujść z życiem?

* Niemcy w kosmosie*

Z przyjemnością poświęca czas rodzinie i pragnie brać czynny udział w wychowaniu dzieci. Bliską więź z rodziną uważa za bezcenną, a okazywanie uczuć za naturalne. Lubi też spędzać czas w gronie znajomych. Ze względu na silną koncentrację na rodzinie nie ma zbyt wiele czasu na własne zainteresowania. Nie powoduje to jednak w nim napięć czy frustracji.

d1i4lnz

Na reprezentantach tej grupy nie robią wrażenia nowinki techniczne, nie imponuje im kolekcjonowanie najnowszych gadżetów. Dla „nowoczesnego i powściągliwego” większą wartość stanowi możliwość spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego nie pozwala, by praca przesłoniła mu całe życie. Stres związany z wykonywaniem zawodu stara się zostawiać za drzwiami swojej firmy.

Co czwarty badany Europejczyk, w tym również Polak, to „żywiciel pod presją”. Żywiciel pod presją to prawdziwy tradycjonalista w podejściu do kwestii partnerstwa i rodzicielstwa. Czuje się odpowiedzialny za swoją rodzinę, zobowiązany by zapewnić jej podstawy do godnego życia. Uważa, że jego życiowym obowiązkiem jest otoczenie bliskich opieką, więc na nich zazwyczaj skupia całą swoją uwagę.

d1i4lnz

Tradycyjnie postrzega także rolę kobiety, twierdząc, iż nie powinna pracować, tylko zająć się wychowaniem dzieci i prowadzeniem domu. Sam jest dumny z bycia głową rodziny. Nie poczuwa się natomiast do angażowania się w sprawy domowe, a czynności takie jak sprzątanie, czy gotowanie uważa za typowo kobiece czytaj więcej...

Orgie nieletnich w ChileOrgie nieletnich w Chile

d1i4lnz

Jak miło spędzić wakacje i ujść z życiem?

* Niemcy w kosmosie*

Oczywiście nie odmówi partnerce naprawy sprzętu gospodarstwa domowego, wymiany żarówki, czy wbicia kilku gwoździ. Co ciekawe, największą reprezentację „żywicieli pod presją” zidentyfikowano w Rumunii, gdzie ten typ prezentuje aż siedmiu na dziesięciu mężczyzn.

„Żywiciel” często znajduje się pod podwójną presją. Z jednej strony poczuwa się do odpowiedzialności za swą rodzinę, z drugiej strony bardzo zależy mu na dobrej opinii pracodawcy. Aby utrzymać się na stanowisku, mężczyzna rezygnuje z urlopu, pracuje po kilkanaście godzin dziennie, nawet w weekendy. Już nie wystarczy, że jest dobry w tym co robi – chce być doskonały.

d1i4lnz

Kolejnym źródłem presji jest własne ego „żywiciela”, które wymusza na nim potrzebę ciągłego doskonalenia i nieustannego wyznaczania sobie ambitnych celów osobistych. Próba sprostania wszystkim wymaganiom często prowadzi do napięć i frustracji.

W Polsce mamy jedną z największych w Europie grupę mężczyzn zaliczanych do kategorii „unikający zobowiązań”. Do tej kategorii należy aż jeden na pięciu mężczyzn (21%). Więcej unikających zobowiązań mają tylko Hiszpanie – 26% i Turcy – 30%. Ten wskaźnik, liczony dla wszystkich Europejczyków jest znacznie niższy i wynosi 14% czytaj więcej...

d1i4lnz

Orgie nieletnich w ChileOrgie nieletnich w Chile

Jak miło spędzić wakacje i ujść z życiem?

* Niemcy w kosmosie*

„Unikający zobowiązań” to najczęściej single, niezależni i zorientowani na siebie, stroniący od jakichkolwiek obowiązków. Nie czują się w pełni gotowi na poważne związki. Choć mają po 25-39 lat, to w małżeństwie widzą się najwcześniej za kilka, a nawet kilkanaście lat. Zabawa jest dla nich najważniejsza.

Imprezy, poznawanie nowych ludzi – to kręci ich najbardziej. Praca jest dla nich przede wszystkim źródłem pieniędzy. Chcą zarabiać dużo przy jak najmniejszym nakładzie sił. Rzadko zmieniają miejsce pracy, ponieważ nie mają ochoty podejmować wysiłku dostosowywania się do nowego otoczenia.

Nie mają też raczej szczególnych zainteresowań, gdyż poświęcenie się konkretnemu hobby wymagałoby od nich zbyt wiele zaangażowania. Mężczyźni „unikający zobowiązań” lubią spędzać czas leniwie, stroniąc od aktywnego wypoczynku. Nie wykazują również zainteresowania życiem politycznym. Oddawanie głosów w wyborach powszechnych uważają za całkowitą stratę czasu.

Najrzadziej występującym w Polsce typem mężczyzny jest egotyczny typ określany mianem „wszystko o mnie”. W Polsce zaklasyfikowano do niego zaledwie 16% respondentów, podczas gdy średnia europejska to 25% wskazań, a najwyższa niemiecka średnia to aż 48% badanych czytaj więcej...

Orgie nieletnich w ChileOrgie nieletnich w Chile

Jak miło spędzić wakacje i ujść z życiem?

* Niemcy w kosmosie*

Mężczyzna z kategorii „wszystko o mnie” uważa, że nie jest jeszcze gotowy na założenie własnej rodziny. Skupia się na sobie i pielęgnowaniu licznych przyjaźni i znajomości. Praca jest dla niego ważna, ale ponad wszystko stara się zachować równowagę pomiędzy czasem dla siebie, a pracą. Sukces utożsamia ze statusem materialnym i ekspercką wiedzą, byciem dobrym w jakiejś konkretnej dziedzinie, z pewnością siebie i imponowaniem innym.

Charakterystyczna dla tego typu mężczyzny jest troska o siebie, praca nad wyglądem i kondycją fizyczną. Nie chce on jednak, by przylgnęła do niego etykietka próżniaka i lalusia, więc nie afiszuje się ze swymi staraniami. Zazwyczaj ma wiele zainteresowań i jest zorientowany proekologicznie. To typ ekstrawertyka lubiącego poznawać nowych ludzi, otwartego i życzliwego innym.

Badanie Discovery Channel „Species: Praktyczny przewodnik po świecie młodych mężczyzn” potwierdza, że 25-39-letni mężczyźni w Polsce w większości akceptują nowoczesne rozumienie męskości. Tradycjonaliści, powielający wzorce swoich ojców, znaleźli się w mniejszości. Młodzi ojcowie, poszukujący równowagi między bogatym życiem rodzinnym, a dobrze wykonywaną pracą tworzą najliczniejszą grupę.

Razem z drugimi na liście konserwatywnymi „żywicielami pod presją” zagospodarowują 63% swojej kategorii wiekowej. Łączy ich zaangażowanie w sprawy społeczne, zainteresowanie polityką, gotowość do ciężkiej pracy i chęć do życia w rodzinie. Z czasem być może dołączy do nich 16% facetów z kategorii „wszystko o mnie”, jeśli rodzina stanie się dla nich tak samo ważna jak znajomi i przyjaciele. Co zrobi 21% „unikających zobowiązań”? Prawdopodobnie nic, w końcu nie muszą czytaj więcej...

Orgie nieletnich w ChileOrgie nieletnich w Chile

Jak miło spędzić wakacje i ujść z życiem?

* Niemcy w kosmosie*

d1i4lnz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i4lnz