HobbyBieganie to nie tylko moda

Bieganie to nie tylko moda

Można ich spotkać w parkach, lasach i na osiedlowych alejkach. Pojedynczo lub w dużych, nieraz kilkunastotysięcznych grupach, które w weekendy na wiele godzin paraliżują ruch w miastach. Bieganiem zauroczyło się już blisko cztery miliony naszych rodaków. Czy jest to chwilowa moda czy trwały trend, zwiastujący przemianę stylu życia przeciętnego Polaka?

Bieganie to nie tylko moda
Źródło zdjęć: © 123RF

02.01.2019 | aktual.: 06.02.2019 11:54

Ze statystyk wynika, że biega już blisko cztery miliony Polaków. Zazwyczaj są to indywidualne treningi w parkach, lasach czy na osiedlowych alejkach, ale coraz więcej osób decyduje się również na udział w masowych biegach organizowanych w wielu polskich miastach.

Długi dystans mamy w naturze

Niewątpliwie producentów strojów i sprzętu sportowego bardzo cieszy moda na bieganie. Szacuje się, że polscy miłośnicy aktywności fizycznej wydają co roku blisko 1,5 mld zł, a w najbliższych latach ta kwota prawdopodobnie ulegnie podwojeniu. Reklamy zachęcają nas bowiem do wybierania specjalistycznych butów, oddychającej bielizny czy koszulki, kompresyjnych skarpet, pulsometrów i wielu innych tego typu wynalazków.

Zdaniem naukowców fascynacja bieganiem to nie jest jednak chwilowa fanaberia, ale powrót do korzeni. Natura stworzyła nas bowiem do pokonywania długich dystansów. Wprawdzie możemy tylko pomarzyć o prędkości uzyskiwanej np. przez geparda, ale na wielokilometrowej trasie człowiek potrafi prześcignąć niemal każde zwierzę.

Nieprzypadkowo dysponujemy długimi kończynami dolnymi, wykształconymi w czasach, gdy homo sapiens zamieszkiwał bezkresne sawanny. Dzięki temu w czasie truchtu organizm zużywa mniej energii niż podczas szybkiego chodu. Do biegania przystosowane są również nasze stopy. Ułożenie dużego palca u nogi pozwala zachować stabilność postawy podczas biegu. Krótkie, w porównaniu z innymi naczelnymi, kości pozostałych palców powodują mniejsze straty energii. Joggingowi sprzyja również rozbudowany mięsień pośladkowy oraz rozwinięte ścięgno Achillesa.

Sport to zdrowie

Nawet jeśli uznamy bieganie za formę snobizmu, trudno zaprzeczyć, że jest to bardzo zdrowa moda. Zalety joggingu można długo wyliczać. Bieganie poprawia kondycję i samopoczucie. Pozwala uwolnić się od stresów czy stanów lękowych. Uaktywnia pracę całego organizmu, usprawnia funkcjonowanie serca, płuc, mięśni kończyn dolnych i obręczy biodrowej. Poprawia krążenie krwi i ukrwienie całego organizmu. Obniża poziom złego cholesterolu, zapobiega rozwojowi osteoporozy.

Jednak zanim zaczniemy uprawiać jogging, warto się dobrze przygotować. Na początku skonsultujmy się z lekarzem. W powszechnej opinii "sport to zdrowie", jednak zdarzają się sytuacje, gdy wysiłek fizyczny może okazać się niewskazany. Dotyczy to osób z chorobami serca i układu krążenia. Jeśli chcemy regularnie biegać, warto sprawdzić czy nie mamy przeciwskazań ortopedycznych.

Nie zapominajmy o rozgrzewce przed biegiem. Trening należy planować według własnych możliwości, do nich dostosować częstotliwość biegania oraz tempo. Za jogging uznaje się bieg z prędkością od 7 do 10 km na godzinę, jednak wiele zależy od naszej kondycji. Specjaliści nie polecają biegania do utraty tchu.

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)