Trwa ładowanie...
d1vgadc

Bushcraft na łonie natury. Jak przygotować się na wypad do lasu

Wiosna w pełni, a pogoda zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Wypad na łono natury to nie tylko spacer i zbieranie grzybów. Jeśli chcesz, aby było on prawdziwą przygodą, warto zainteresować się bushcraftem i zebrać odpowiedni sprzęt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Na samotną wyprawę w dzicz trzeba być przygotowanym
Na samotną wyprawę w dzicz trzeba być przygotowanym (Shutterstock.com)
d1vgadc

Fani outdooru, dla których leniwy biwak w lesie to za mało, wolą czerpać przyjemność z obcowania z dziką przyrodą. Tym właśnie jest bushcraft – odcięciem się od zdobyczy techniki i wykorzystywaniem pierwotnych technik survivalowych do budowania prowizorycznych narzędzi czy rozpalania ognia. To sposób, w jaki radzili sobie dawni traperzy i ludzie gór. Dla wprawionych survivalowców jest to niemal mistyczne przeżycie, podczas gdy dla amatorów i zapaleńców bushcraft to nie lada przygoda.

Jak spakować się na bushcraft?

Podstawową zasadą bushcraftu jest odpowiedni dobór sprzętu, który powinien zmieścić się w plecaku. Optymalna pojemność kieszeni powinna mieścić się w granicach 20-30 litrów. Z jednej strony będziesz w stanie zabrać wszystkie najważniejsze rzeczy, z drugiej nie obciążysz pleców. Siekierka, piła, nóż czy koc to absolutna podstawa, bez której trudno przetrwać włóczęgę po lesie.

Na wypad należy zabrać ze sobą również artykuły pierwszej pomocy. W kieszeni każdego amatora bushcraftu powinien znaleźć się dobrej jakości scyzoryk lub multitool w postaci karty survivalowej, który znacznie ułatwi wykonywanie podstawowych obozowych czynności.

Idealne do noszenia całego dobytku na barkach iStock.com
Idealne do noszenia całego dobytku na barkach (iStock.com)

Przygotuj racje żywnościowe

Dobór jedzenia zależy od tego, ile czasu zamierzasz spędzić w terenie oraz z kim wybierasz się na wyprawę. Jeśli podróżujesz samotnie i planujesz jedynie kilkugodzinną wyprawę, lepiej zaopatrzyć się w lekkie i sycące przekąski, które nie zajmują dużo miejsca. W tym celu warto wziąć ze sobą batoniki proteinowe, czekoladę lub suszone owoce. Kilkudniowy wypad wymaga odpowiednio przygotowanych racji żywnościowych, które będą w stanie przetrwać długi czas.

Do podgrzania gotowych racji żywnościowych warto użyć specjalnych podgrzewaczy chemicznych. Gotową kopertę ze specjalnym środkiem chemicznym należy zalać zwykłą wodą, która po wejściu w reakcję z podgrzewaczem gwałtownie zwiększy jej temperaturę i umożliwi podgrzanie gotowego posiłku. Przygotowywanie jedzenia w duchu bushcraftu wymaga jednak rozpalenia ognia. W tym wypadku zamiast zapałek czy zapalniczki lepiej będzie wybrać krzesiwo lub – jeśli czujesz się na siłach – zrezygnować z niego i ogień rozpalić przy pomocy patyków.

Rozpalanie ognia krzesiwem

Używanie krzesiwa jest nieco trudniejsze niż standardowe metody rozpalania ognia, jednak przy odrobinie wprawy mogą okazać się bardziej efektywne, zwłaszcza w trudnych warunkach. Krzesiwo nie jest wrażliwe na kiepskie warunki atmosferyczne, może działać nawet po całkowitym przemoczeniu i ponownym wysuszeniu, a przy tym jeden wkład starcza na więcej użyć niż przeciętna zapalniczka.

Narzędzie składa się z pręta, zwykle zakończonego wygodnym uchwytem, oraz iskrownika, którego zadaniem jest wykrzesać iskry. Użycie sprzętu jest banalnie proste, należy docisnąć krawędź iskrownika do pręta, a następnie mocno przeciągnąć w kierunku rozpałki. Wystarczy jedna iskra, by rozpalić ogień. Na podpałkę nadają się zarówno drobne patyczki i sucha trawa, jak i własnoręcznie przygotowane pastylki wykonane z szyszek bądź waty nasączonej woskiem.

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d1vgadc

Podziel się opinią

Share
d1vgadc
d1vgadc