Buty dla biegacza. Niezawodne podczas treningów
Dobre buty na wiosnę i lato muszą być przede wszystkim lekkie i wygodne. Dobrze wybrać model, który cechuje również należyta wytrzymałość. W przeciwnym wypadku w kolejnym sezonie trzeba będzie poszukać nowej pary.
28.04.2020 | aktual.: 28.04.2020 15:48
W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów
Wygodne, sportowe buty sprawdzą się nie tylko podczas wymagających treningów, ale również na co dzień. Wybierz spośród wielu modeli przystosowanych do różnych zadań.
Wiosna to dobry czas, by pomyśleć o zwiększeniu aktywności. Zanim przebiegniesz swój pierwszy maraton, zacznij od podstaw czyli odpowiedniego obuwia. Wiosenno-letnie buty sportowe powinny być nie tylko wygodne i wytrzymałe, ale również należycie odprowadzać wilgoć na zewnątrz i zapewniać dobrą amortyzację podczas biegania.
Jakie buty do twoich stóp?
Dobre buty do biegania powinny być przystosowane do kształtu stopy oraz wysokości podbicia. Przyjmuje się, że przy zakupie obuwia sportowego warto kupić model o jeden numer większy tak, by palce miały odrobinę luzu. W przeciwnym wypadku bieganie może być bardzo dyskomfortowe. Jednocześnie obuwie powinno należycie stabilizować stopę tak, by nie przesuwała się w bucie. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się otarcia, które znacznie uprzykrzą przyszłe treningi.
Do miasta i do lasu
Wybierając buty do joggingu, warto przede wszystkim zastanowić się nad tym, w jakim terenie zwykle trenujesz. Jeśli preferujesz bieganie typowo miejskie, czyli po asfalcie, chodniku czy ubitym żwirze, musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiednią amortyzację. Dodatkowo powinny mieć stosunkowo małą wagę, by nie obciążać stóp.
Buty przeznaczone do biegania po naturalnym i "miękkim" terenie z dużą ilością piachu i kamieni mają zwykle wyraźnie zarysowany bieżnik, który przekłada się na lepszą przyczepność do podłoża, a także zapewniają większą stabilizację stopy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by biegać w typowo miejskich butach po lesie, jednak zapewnią one mniejszą stabilizację niż obuwie przeznaczone do konkretnego rodzaju podłoża.
Zadbaj o amortyzację
Długotrwałe uderzanie stopami w twarde podłoże może negatywnie odbić się na stawach i stopach, dlatego dobrze będzie zadbać o odpowiedną amortyzację obuwia. Przyjmuje się, że im więcej ważymy, tym bardziej miękkie podbicie powinny mieć buty. W ten sposób będziesz w stanie znacznie odciążyć stawy i kręgosłup. Większy stopień amortyzacji nie zawsze oznacza jednak lepszy komfort, dlatego należy dopasować obuwie do swoich preferencji.
Podstawą jest tu wysokość podbicia i związana z nim pronacja, czyli naturalny ruch stopy do wewnątrz podczas biegu. Niskie podbicie cechuje osoby, które podczas biegu zbyt mocno wykręcają stopę do wewnątrz. Z kolei wysokie podbicie oznacza, że nadmiernie obciążona jest zewnętrzna krawędź stopy.
Osoby z niskim podbiciem są bardziej narażeni na urazy związane z przeciążeniem. Dlatego, by ograniczyć ryzyko, należy wybrać buty do biegania z systemem podtrzymującym, który zapobiega ewentualnym kontuzjom stopy. Obuwie zwykle jest nieco cięższe niż inne modele i ma sztywniejszą podeszwę. Osoby, u których podczas biegania nacisk pada na zewnętrzną część stopy, potrzebują obuwia z amortyzacją. Jest na tyle uniwersalne, że dobrze sprawdzą się podczas biegania po każdym rodzaju terenu. Najważniejsze jest to, by podeszwa była dopasowana do kształtu stopy, dlatego osoby z wysokim podbiciem wybierają buty do biegania z elastyczną podeszwą o nieco zakrzywionym kształcie. Osoby, których stopy mają właściwą pronację, mogą wybrać każdy rodzaj butów do biegania w zależności od swoich potrzeb i powierzchni, po której biegają.
W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów