WP

Chroń oczy. Okulary ochronne, które warto mieć. Noś podczas pracy

Okulary ochronne to niezbędny element do zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu podczas pracy w trudnych warunkach. Szkła przydadzą się wbrew pozorom nie tylko w pracy, ale również podczas codziennych czynności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ochrona oczu jest jedną z najważniejszych zasad BHP
Ochrona oczu jest jedną z najważniejszych zasad BHP (Shutterstock.com)
WP

Okulary ochronne należą do podstawowego wyposażenia osób, które podczas pracy mają do czynienia nie tylko z pyłem czy wysokimi temperaturami, ale także ryzykiem nagłego uderzenia czy zagrożeniami chemicznymi. Tego typu okulary przydają się nie tylko w pracy, możesz ich używać również podczas uprawiania sportów lub jazdy autem.

Okulary odpowiednie do pracy

WP

Przy wyborze okularów należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich przeznaczenie. Okulary chroniące przed pyłem muszą przede wszystkim szczelnie przylegać do twarzy, aby uchronić oko przed uszkodzeniami. W przypadku prac, w których oczy są narażone na promieniowanie, lepiej wybrać okulary z przyciemnioną soczewką.

Jeżeli natomiast podczas pracy masz kontakt z substancjami chemicznymi, warto zadbać o to, by szkła były wyposażone w specjalną powłokę zapobiegającą parowaniu pod wpływem wysokiej temperatury.

WP
Shutterstock.com
Podziel się

Podczas niektórych prac może zaistnieć również ryzyko uderzenia cząstkami stałymi, dlatego warto wybrać okulary o określonej wytrzymałości mechanicznej. Określana jest ona symbolami S, F, B, oraz A, które odpowiadają kolejno podwyższonej (niż zwykłe), niskiej, średniej i wysokiej energii uderzenia. Im wyższy stopień, tym lepsza ochrona, najlepszej jakości okulary są w stanie wytrzymać uderzenie stalową kulką o masie 0,75 g z prędkością 190 m/s.

Zwróć uwagę na wykonanie

WP

Liczy się nie tylko wytrzymałość, ale również komfort noszenia. Pracując w trudnych warunkach musisz mieć na uwadze to, że spędzisz kilka godzin w goglach na nosie. Jeśli będą zbyt ciężkie, ich waga szybko zacznie dawać ci się we znaki.

Z drugiej strony nie należy przesadzać w drugą stronę. Lekkie okulary mogą być wykonane z kiepskiej jakości materiałów i zepsują się podczas częstego użytkowania.

WP

Na komfort wpływa również kształt okularów i ich wykończenie. Powinny dobrze dopasowywać się do twarzy, nie uciskając okolicy oczu, a jednocześnie przywierać na tyle mocno, by nie zsuwały się z nosa, gdy pracujesz w pozycji pochylonej. Zbadaj uważnie powierzchnię okularów i sprawdź, czy nie ma na niej odkształceń, ostrych kątów i pęknięć. Jeśli je przeoczysz, później możesz żałować.

WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP