StylCiepła kurtka na zimę. Mrozy nie będą ci straszne

Ciepła kurtka na zimę. Mrozy nie będą ci straszne

Zima zbliża się wielkimi krokami, więc czas pomyśleć o ciepłej kurtce. W sklepach znajduje się mnóstwo różnych modeli, więc każdy może wybrać najlepszy dla siebie wariant. Jakie kurtki warto wybrać i na co zwracać uwagę przy kupnie?

Ciepła kurtka na zimę. Mrozy nie będą ci straszne
Źródło zdjęć: © iStock.com | Viorel Kurnosov
Sylwia Ścibak

12.11.2019 15:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kurtka zimowa – puchówka czy parka?

Fasonów kurtek zimowych jest mnóstwo, więc każdy może dopasować najlepszy dla siebie model. Najpopularniejsze są parki oraz kurtki pikowane, które zawierają sztuczne lub naturalne wypełnienie. Parki są dość długie, bo zwykle zakrywają biodra, mają zazwyczaj ściągacze w dolnej części i w rękawach, wysoki kołnierz oraz kaptur z odpinanym lub nieodpinanym sztucznym futrem. Kurtki pikowane posiadają charakterystyczny wzór na wierzchniej warstwie w postaci pasów albo rombów, również mogą mieć kaptur oraz wysoki kołnierz.

Dobrym wyborem na zimę są również kurtki sportowe, np. narciarskie. Takie modele są przystosowane do ochrony przed zimnymi podmuchami wiatru, mają również wodoodporną powłokę, która uchroni przed śniegiem lub deszczem. Kurtka narciarska ma typowo sportowy styl, więc będzie nie tylko dobrym wyborem do treningu, ale też i na co dzień, do luźnych, nieformalnych stylizacji.

Za bardziej eleganckie uchodzą ramoneski w zimowym wariancie, kożuchy – które powoli wracają do łask – oraz popularne pilotki. Takie fasony z całą pewnością dopasują się do bardziej szykownych stylizacji, składających się z dopasowanych jeansów, koszuli i butów wizytowych. Do najbardziej eleganckich zestawień (np. garniturów biznesowych) poleca się noszenie wełnianych płaszczy.

Kurtka zimowa – materiały

Przy wyborze zimowej kurtki warto zwracać uwagę nie tylko na rozmiar, ale też na tworzywo, z jakiego została wykonana. Kurtki najczęściej wypełniane są odpowiednią ilością materiału izolacyjnego, a jest to najczęściej syntetyk np. poliester, albo materiał naturalny, czyli pierze lub puch ptasi (kaczy lub gęsi). Oba warianty mają swoje wady i zalety. Na zimę doskonale sprawdza się pierze/puch, gdyż jest to bardzo lekki materiał świetnie zabezpieczający przed chłodem. Ma jednak dwie wady: źle znosi wilgoć i jest dość drogi. Świetną alternatywą będzie materiał syntetyczny, który jest o wiele tańszy, dobrze znosi wilgoć i nie powoduje alergii. Jego właściwości izolacyjne są jednak gorsze.

Kurtki zimowe pokrywa się również odpowiednim materiałem wierzchnim, najczęściej syntetycznym, który ma wyizolować wypełnienie i zapobiec jego przemoczeniu oraz ochronić przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warstwę wierzchnią wykonuje się np. z nylonu, poliestru, włókna akrylowego. Zdarzają się również mieszanki z naturalnymi materiałami, np. bawełną.

Komentarze (10)