Trwa ładowanie...
d4ew6w1

Eleganckie obuwie na późną jesień i zimę. Modele za kostkę do jeansów i garnituru

W słoneczną, suchą jesień jeszcze można nosić zwyczajne półbuty, ale zimą i późną jesienią, kiedy temperatura jest bardzo niska i bywa ślisko, przydadzą się zupełnie inne modele. Jakie obuwie sprawdzi się w tym okresie?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Buty za kostkę też mogą być eleganckie
Buty za kostkę też mogą być eleganckie (iStock.com, Fot: bixpicture)
d4ew6w1

Ocieplane i za kostkę

Najlepszym wyborem na chłodną i nieprzyjemną pogodę będą buty z podwyższoną cholewą, która sięga okolic kostki. Dzięki temu śnieg i błoto nie dostaną się do wnętrza. Ważna jest także podeszwa, która powinna być nieco grubsza, solidniejsza, dzięki któremu obuwie nie będzie się ślizgać na ubitym śniegu czy ścieżce pokrytej gołoledzią. Warto też pamiętać o jego jakości i odpowiedniej pielęgnacji, gdyż zimą bardzo często mamy do czynienia z chodnikami pokrytymi solą lub piaskiem, co niezbyt dobrze działa na materiał wierzchni.

W największe mrozy przyda się warstwa ocieplenia, ale nie jest to konieczne, bo zawsze można włożyć grubsze skarpety. Dobrze sprawdzą się też wkładki ocieplające, które są tanie i powszechnie dostępne.

Materiał

Buty szyje się ze skóry naturalnej albo sztucznej. Skóra naturalna jest bardziej wymagająca w pielęgnacji i o wiele droższa od sztucznej, ale za to przepuszcza powietrze, więc nada się i na zimne dni zimy, i na ciepłe dni jesieni. Często wykorzystuje się skórę cordovan (z tylnej części grzbietu końskiego), ale dobrze sprawdzają się też skóry bydlęce oraz cielęce. Trzeba jednak pamiętać, że butów ze skóry nie powinno się suszyć przy kaloryferze.

Sztuczna skóra zaś bardzo dobrze izoluje od chłodu, jednak w ciepłe dni nie będzie trafionym wyborem, gdyż spotęguje pocenie się stóp i powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Obuwie ze skóry sztucznej spełni swoje zadanie podczas naprawdę zimnych dni. Będzie też odpowiednie dla osób, które nie akceptują wyrobów z naturalnej skóry.

d4ew6w1

Także do garnituru

Do garnituru nosi się przede wszystkim skromne, nisko zabudowane półbuty, ale takie modele nie sprawdzą się w deszczową czy śnieżną pogodę. Wówczas można wybrać odpowiednie egzemplarze za kostkę, które idealnie dopasują się do eleganckiego zestawienia. Będą to trzewiki z zamkniętą lub otwartą przyszwą, które można porównać do klasycznych oksfordów i derbów. Modele z zamkniętą przyszwą – podobnie jak oksfordy – nadają się do garniturów formalnych i wieczorowych, a modele z otwartą przyszwą – jak derby – będą najlepsze do garniturów dziennych, nieco mniej formalnych.

d4ew6w1

Podziel się opinią

Share

d4ew6w1

d4ew6w1