Ćwiczenia, które spalają najwięcej kalorii
17.10.2018 | aktual.: 06.02.2019 12:01
Świąteczne dni sprawiły, że przybyło nam nieco nadprogramowych kalorii. Żeby szybko je spalić, warto wybrać ćwiczenia, które wycisną z nas siódme poty. Oto te, które "wytopią" z nas przynajmniej 500 kalorii na godzinę.
Aqua aerobik - do 600 kcal
Aqua aerobik ma same zalety. Przede wszystkim jest to sport dla każdego, bez względu na wiek i kondycję. Jest zalecany młodym i starszym, otyłym i szczupłym, kobietom w ciąży, a nawet osobom po operacjach, kobietom w ciąży, osobom cierpiącym na osteoporozę i artretyzm, mającym problemy z układem kostno-stawowym. Nawet spora nadwaga, kiepska forma, bóle pleców lub kolan nie są przeszkodą dla gimnastyki w wodzie.
Wodna gimnastyka początkowo była traktowana jako cenne uzupełnienie pływania, przerywnik idealny między pokonywaniem kolejnych długości basenu. Dzisiaj wiadomo, że może pływanie skutecznie zastąpić. Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń także umożliwia modelowanie sylwetki. Jeśli chcesz zgubić fałdki tłuszczu, zapisz się na grupowe zajęcia aqua aerobiku. W zespole raźniej, poza tym ta forma aktywności to wspaniała zabawa. A po aqua aerobiku można jeszcze zrelaksować się i spalić dodatkowe kalorie, pływając.
Get the look
Wiosłowanie - do 600 kcal/h
Nie potrzebujemy akwenu, by wiosłować. Świetnie nadaje się do tego ergometr wioślarski, który angażuje do pracy aż 95 proc. mięśni. Choć urządzenie wygląda niepozornie, jest jednym z najlepszych sprzętów treningowych na siłowni. Wiosłując, kształtujemy mięśnie ramion, brzucha, pleców, ud, klatki piersiowej i łydek.
Poczatkujący zanim rozpoczną samodzielne wiosłowanie, powinni dokładnie zapoznać się z zasadami treningu na ergometrze. Mimo że sam ruch wydaje się prosty do powtórzenia, tak naprawdę składa się z kilku faz, których kolejność jest bardzo istotna i decyduje o skuteczności ćwiczenia.
Squash - do 700 kcal
Squash "narodził się" ponad 200 lat temu w jednym z londyńskich więzień. Z potrzeby ruchu wymyślili go brytyjscy osadzeni. Miał on zastępować tenis – nie mogąc w niego grać, zaczęli odbijać piłeczki od ścian. Wkrótce przeniósł się do elitarnych brytyjskich szkół dla chłopców. Swoją popularność na świecie zawdzięcza jednak armii brytyjskiej, która obozując na nowych terenach, przy okazji szerzyła nową aktywność. Do Polski dotarł stosunkowo późno i powoli zdobywa popularność.
To wyjątkowo dynamiczny sport, a jego regularne uprawianie oznacza sprawną oraz smukłą sylwetkę, lepszą kondycję fizyczną, szybszy refleks i większą koordynację ruchową. Granie w squasha sprzyja odreagowaniu stresów, a opanowanie podstaw gry nie zajmuje zbyt wiele czasu.
Skakanka - do 800 kcal/h
Niektórzy uważają, że skakanka może służyć jedynie jako dziecięca zabawka. Mylą się bardzo. Gdy zastosujemy odpowiedni zestaw ćwiczeń, stanie się ona idealnym przyrządem do pracy nad mięśniami i sylwetką. Regularne ćwiczenia na skakance poprawiają nie tylko kondycję i koordynację ruchową, ale zapewniają także lekkość ruchów i zwinność. Nie mówiąc już o płaskim brzuchu czy ładnie umięśnionych nogach.
Istotna jest tu technika. Podskoki powinny być niskie – na wysokość kilku centymetrów – i wykonywane na palcach. Liczy się także prawidłowa postawa podczas wykonywania ćwiczeń. Ciało powinno być wyprostowane, a brzuch wciągnięty. Należy również zwrócić uwagę na to, by barki były cofnięte, łokcie znajdowały się możliwie blisko ciała, natomiast dłonie były nieznacznie odsunięte od tułowia. Do wprawiania skakanki w ruch używamy tylko i wyłącznie dłoni (a konkretnie – nadgarstków), natomiast nie używamy barków.
Niestety ze względu na specyfikę ćwiczeń (duża intensywność i zwiększone obciążenie stawów) nie mogą być one wykonywane u osób ze zwyrodnieniami stawów, a także cierpiących na ostrą niewydolność mięśnia sercowego lub układu krążenia. Osoby bardzo otyłe także powinny na początku pomyśleć o innych ćwiczeniach, które pozwolą im stracić zbędne kilogramy.
Spinning - do 800 kcal/h
Coś w sam raz dla fanów roweru, którzy w czasie kapryśnej jesienno-zimowej aury chcą jeździć na świeżym powietrzu. Spinning to bardzo szybka jazda na specjalnym rowerze stacjonarnym. Ćwiczenia podczas sesji spinningu wykonuje się w rytm muzyki. Najlepiej robić to w grupie – obecność innych osób bardzo mobilizuje podczas wyczerpującej sesji ostrego pedałowania.
Ćwiczenia na rowerze treningowym zalicza się do treningu cardio, a więc zwiększającego wydolność organizmu. Dzięki stale wysokiemu tętnu poprawia się krążenie, organizm jest lepiej dotleniony, co z kolei ma wpływ na przyspieszenie procesu odchudzania. Spinning to świetny wybór dla tych, którzy chcieliby pozbyć się warstwy zbędnego tłuszczu w strategicznych partiach ciała. Jeśli naprawdę chcemy wzmocnić kondycję i poprawić sylwetkę – powinniśmy jednak ćwiczyć regularnie.
Szybki jogging - do 900 kcal/h
Bieganie to doskonała forma aktywności fizycznej. Tym bardziej, że do uprawiania tego sportu nie potrzebujemy prawie nic – oprócz odpowiednich butów. I to cała nasza inwestycja. Uprawiając jogging, możemy zapobiegać chorobom serca, osteoporozie, cukrzycy, nerwicom, depresji i wielu innym cywilizacyjnym zmorom. Najnowsze badania naukowe wykazały nawet korzystny wpływ joggingu na inteligencję.
Podczas biegania w naszym mózgu wytwarzają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia, które działają przeciwbólowo, dają poczucie relaksu i zmniejszają niepokój. A przy okazji to najlepszy sposób na spalanie kalorii - ile dokładnie stracimy, zależy oczywiście od wielu czynników, m.in. naszej wagi, tempa czy nawierzchni, po której biegamy.
Szybki jogging to propozycja dla osób, które są aktywne fizycznie, pozostali powinni wybrać raczej bieg w średnim tempie, trucht lub szybki marsz. Pamiętajmy też, by przygody z joggingiem nie zaczynać... od joggingu. Jeśli chcemy dobrze biegać, zacznijmy najpierw chodzić. I kolejny błąd - gdy biegamy prawie codziennie, bez przygotowania, rozgrzewki czy dni na regenerację, nasze ciało na pewno po pewnym czasie zacznie strajkować - bóle kolan i kręgosłupa to najczęstsze sygnały, że ćwiczymy w nieodpowiedni sposób lub też wybraliśmy dla siebie nieodpowiedni sport (biegać nie powinny np. osoby ze skrzywionym kręgosłupem).
Wchodzenie po schodach - do 900 kcal/h
W najlepszej sytuacji są mieszkańcy wieżowców, którzy pod nosem mają "darmowy" spalacz tłuszczu. Wchodzenie po schodach wydaje się banalną czynnością, ale wystarczy w równym tempie "przespacerować się" na 10 piętro, by poczuć, że nie jest to zwykła przechadzka. Jeśli pracujesz w wysokim biurowcu, mieszkasz w wielopiętrowym budynku, wykorzystaj to i pokonuj schody tak często, jak się da - w wersji light, wchodząc, w wersji hard, wbiegając. Możesz również zaznać dobrodziejstwa działania wspinaczki po schodach w fitness clubie, ćwicząc na przyrządzie zwanym drabiną Jakuba ("Jacob’s ladder").
Osoby, które przygotowują się do zdobywania górskich szczytów, chętnie wybierają tę formę treningu. Wchodzenie po schodach pozwala spalić zdecydowanie więcej kalorii niż zwykły spacer, a przy okazji znacząco wzmacnia mięśnie nóg. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzić. Osoba początkująca powinna zacząć od powolnego zdobywania kolejnych stopni.