Trwa ładowanie...

Czy warto obrzezać dziecko?

Czy warto obrzezać dziecko?Źródło: AFP
d4e6fhp

Wraz ze zbliżającym się terminem rozwiązania ciąży, przyszli ojcowie w coraz większym podekscytowaniu oczekują narodzin potomka. Planują jego przyszłość, chcąc dlań jak najlepiej. W przypadku córki, marzą aby rosła mądra i piękna, zaś jeśli chodzi o syna, bodaj najbardziej pożądanymi cechami chłopca są zdrowie i siła. W związku z tym, warto chyba wziąć pod rozwagę zyskujące na intensywności namowy lekarzy do obrzezania noworodka...

Oryginalnie, obrzezanie było obrządkiem symbolizującym przymierzę z Bogiem i przez stulecia utożsamiano je głównie z religią (choć wbrew powszechnej opinii występuje nie tylko w judaizmie). W czasie II Wojny Światowej, hitlerowcy identyfikowali Żydów właśnie na podstawie braku napletka. Z czasem jednak, wraz z rozwojem medycyny, naukowcy znajdowali coraz to nowsze przesłanki medyczne do rozpropagowania tego zabiegu. Obecnie, już ponad 30% światowej populacji mężczyzn jest "bliżej Boga".

[

]( #opinions )

d4e6fhp

Obrzezać można się w każdym wieku, lecz najmniejsze ryzyko powikłań występuje wśród noworodków. Jak możemy dowiedzieć się ze stron portalu "WebMed" jeżeli zabieg jest przeprowadzany w późniejszym okresie życia, może dojść do krwawienia i zakażenia, a także do czasowego podrażnienia żołędzia czy - w bardzo rzadkich przypadkach - uszkodzenie penisa. Niemniej jednak, w chwili obecnej obrzezanie to zabieg zaliczany do tych bezpiecznych, niemal bezbolesnych. W przypadku dorosłych procedura usuwania napletka trwa około godziny, zaś do obrzezania noworodka wystarczy dziesięć minut.

Czas przejść do konkretów - jakie są przesłanki do obrzezania?

"New York Times" opisuje, zakrojoną na globalną skalę, akcję promocji obrzezania niemowlaków. Bo choć duża część populacji noworodków wciąż poddawana jest temu zabiegowi (zwłaszcza w USA, Afryce, czy na Filipinach), to statystyki pokazują spadek jego popularności w ostatnich latach.

d4e6fhp

Jest to wynik skutecznej działalności przeciwników obrzezania, którzy twierdzą, że jest to procedura wysoce niehumanitarna, zaś społeczeństwa bezmyślnie godzą się na tego typu świadome okaleczanie genitaliów. Owe oskarżenia wydają się być bezpodstawne, zważywszy na korzyści jakie wypływają z obrzezania...

A są to m.in. podwyższona odporność na choroby przenoszone drogą płciową (HPV, wirus opryszczki narządów płciowych, syfilis, a nawet HIV), ochrona przed zakażeniem układu moczowego, mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia raka prącia, a wg niektórych badań nawet raka prostaty. Ponadto, obrzezanie zalecane jest w przypadku wystąpienia stulejki (niemożność zsunięcia napletka z żołędzi) czy załupka (niemożność ponownego wsunięcia napletka na żołądź).

[

]( #opinions )

d4e6fhp

"New York Times" podaje, że 80% Amerykanów płci męskiej zostało poddana obrzezaniu - jest to najwyższy odsetek na świecie. Warto również zauważyć, że właśnie wśród tej nacji występuje nie mniejszy wskaźnik zarażenia chorobami intymnymi. W 2007 roku WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) podała do wiadomości, że "obrzezanie jest ważnym krokiem do zredukowania liczby przypadków zakażenia wirusem HIV w kontaktach heteroseksualnych". Również jeden z eksperymentów przeprowadzonych w Afryce dowodzi, że wycięcie napletka przekłada się na większe bezpieczeństwo w stosunkach płciowych.

d4e6fhp

W związku z powyższymi informacjami, warto się chyba zastanowić, czy również i swojej pociesze nie zafundować zabiegu obrzezania. Poza niewątpliwymi korzyściami zdrowotnymi, są też inne, bardziej przyziemne - acz istotne! Usunięcie napletka przekłada się na lepszą higienę. Naskórek jest bowiem wymarzonym siedliskiem dla wszelkiego rodzaju bakterii - te najszybciej rozwijają się w miejscach gdzie jest ciemno i mokro, a więc pod napletkiem.

Dodatkowo, w rowku zażołędnym członka wytwarza się tzw. mastka. Jest o żółta mazista wydzielina, na którą składają się złuszczone komórki nabłonkowe napletka, łój, flora bakteryjna, a także resztki moczu oraz spermy. Niektórzy naukowcy są zdania, iż mastka jest rakotwórcza.

Obrzezanie ma również mieć niemały wpływ na długość stosunków płciowych, a to za sprawą utwardzenia żołędzi. Staje się ona mniej wrażliwa na bodźce i stymulacje.

[

]( #opinions )

Jak się okazuje, przez stulecia, naród wybrany faktycznie miał przewagę na resztą świata. Dzięki obrzezaniu, Żydzi cieszyli się lepszym zdrowiem, lepszą higieną, zaś w pościeli bili kolejne rekordy pokonywanych dystansów...

d4e6fhp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e6fhp