Czym jest BMI i jak je obliczyć?
Właściwa kontrola wagi ciała to nie tylko kwestia wyglądu, ale również stanu twojego zdrowia. Jednym ze skutecznych sposobów, który pomoże ci stwierdzić, czy faktycznie powinieneś przejść na dietę, czy może wręcz odwrotnie spróbować nieco zmienić sposób żywienia, aby lekko nabrać masy, jest kalkulator BMI. To skuteczne narzędzie pozwoli ci w zaledwie kilka chwil sprawdzić, jak wygląda twój stan zdrowia. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat kalkulatora masy ciała oraz jak poprawnie go używać.
Dieta w codziennym życiu — dlaczego jest tak ważna?
Dbanie o właściwy sposób żywienia okazuje się kluczowym aspektem, który ma znaczący wpływ na jakość twojego zdrowia. Już dawno stwierdzono, że brak poszczególnych składników odżywczych, mikro i makro elementów oraz odpowiednio zbilansowanych posiłków może doprowadzić do osłabienia organizmu, powstawania stanów zapalnych, czego konsekwencją są liczne choroby. Jak zatem tego uniknąć i zadbać o swoje zdrowie?
Kluczowe jest wyeliminowanie z diety żywności wysokoprzetworzonej. Ta niestety gości na wielu talerzach coraz częściej nie tylko ze względu na łatwą dostępność i różnorodność proponowanych dań, ale również brak czasu na samodzielne gotowanie. Chcąc zadbać o codzienny jadłospis, należy postawić na dużą ilość warzyw oraz owoców, odpowiednią ilość białka, które znajduje się nie tylko w drobiu i rybach, ale również w grochu, przetworach mlecznych, czy nasionach. Istotne jest również, by całkowicie nie eliminować węglowodanów, które są znakomitym źródłem energii.
Podczas przygotowywania codziennego jadłospisu weź również pod uwagę ewentualne alergie pokarmowe, choroby i inne uwarunkowania, które wykluczają z twojej diety poszczególne składniki.
Jak obliczyć BMI?
BMI, czyli inaczej wskaźnik masy ciała to skuteczne narzędzie, które umożliwia natychmiastową ocenę ryzyka nadwagi lub niedowagi. Co więcej, wykonując obliczenia, można określić również możliwość wystąpienia takich chorób, jak miażdżyca, czy nadciśnienie tętnicze. Kalkulator BMI dzieli stopnie masy ciała na:
- wygłodzenie — poniżej 16,
- wychudzenie — 17-16,1,
- niedowagę — poniżej 18,5,
- wagę prawidłową — od 18,5 do 24,9,
- nadwagę — od 25 do 29,9,
- I stopień otyłości — od 30 do 34,9,
- II stopień otyłości — od 35 do 39,9,
- otyłość skrajną — powyżej 40.
Obliczeń możesz dokonać, wykorzystując dostępny w sieci gotowy kalkulator masy ciała lub korzystając z prostego wzoru. Wystarczy, że aktualną masę ciała podzielisz przez swój wzrost podniesiony do kwadratu. Wynik dopasuj do tabeli wskaźników, co pozwoli ci odczytać swój aktualny stan. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
WP Facet na: