Trwa ładowanie...

Czynnik strachu. Czołgi, które niszczyły i zabijały

Share
Czynnik strachu. Czołgi, które niszczyły i zabijały
dczwi7l

TOP 10 najlepszych maszyn wszech czasów

Po raz kolejny publikujemy ranking najlepszej broni, której głównym zadaniem jest niszczenie, zabijanie i tym razem rozgniatanie przeszkód na wojennym szlaku. Korzystając z doświadczenia ekspertów wypowiadających się na wizji specjalistycznego Military Channel prezentujemy 10 najlepszych czołgów wszech czasów. Sprawdź, który czołg zyskał największe uznanie w oczach międzynarodowych ekspertów.

Ranking najlepszych czołgów świata został oparty na kilku podstawowych parametrach wyznaczonych przez brytyjskich i amerykańskich ekspertów wojskowych - oficerów i specjalistów - techników. Przy ocenie czołgów eksperci wzięli pod uwag pięć głównych osiągów, na podstawie których ocenili i sklasyfikowali stalowe potwory do zabijania. I tak - bojowe maszyny na gąsienicach oceniane były z uwzględnieniem następujących kryteriów - moc ogniowa i siła rażenia, uzbrojenie, bezpieczeństwo załogi i mobilność, zastosowanie myśli technicznej dostępnej w okresie, w którym konstruowano maszynę oraz najważniejsze i przeważające kryterium - czynnik strachu. Eksperci uznali bowiem, że oprócz wszystkich wymienionych czynników, czołg podczas działań operacyjnych pełni również funkcję tworzenia psychologicznej przewagi nad przeciwnikiem.

Wyniki rankingu mogą być zaskoczeniem dla wielu miłośników i ekspertów, szczególnie dlatego, że w najlepszej dziesiątce zabrakło kilku ważnych pozycji. Jakich? Wszystko wyjaśni ranking, w którym na pewno nie ma skonstruowanego w czasie I wojny światowej, pierwszego prawdziwego czołgu, francuskiego Renault FT-17. Jest za to inny, pierwszy wóz bojowy, według niektórych ekspertów nazywany jednak czołgiem. Kto wygrał? Zdradzimy, że to czołg, który dostał najwięcej punktów za to, że budził największy respekt wśród swoich przeciwników.

Michał Bagiński

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
dczwi7l

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dczwi7l
dczwi7l