Trwa ładowanie...

Czyszczenie komputera – darmowe aplikacje i programy

Kiedy warto przeprowadzić czyszczenie komputera? Zaśmiecony dysk twardy i atak wirusa to częste przyczyny źle działającego sprzętu. W takich sytuacjach warto zainstalować program, który wyczyści komputer z niechcianego oprogramowania.

Share
Czyszczenie komputera – darmowe aplikacje i programy
Źródło: Fotolia
d1b4m3e

W internecie jest całkiem spory wybór darmowych programów do czyszczenia komputera. Program, którego zadaniem jest usprawnienie pracy komputera, zwykle jest dostępny do ściągnięcia z oficjalnej strony internetowej producenta.

Czyszczenie komputera za pomocą CCleaner

Najpopularniejszą aplikacją do czyszczenia komputera jest CCleaner, który jest również dostępny w polskiej wersji językowej. CCleaner jest w stanie wyczyścić z komputera dane przeglądarki, takie jak historia odwiedzanych stron, pliki cookies, a także tzw. tymczasowe pliki internetowe.

Aplikacja CCleaner czyści komputer również z zawartości schowka i kosza, którego często zapominamy opróżnić. Krótko mówiąc, CCleaner jest w stanie oczyścić komputer z tych plików, które istotnie obniżają jego wydajność, a nie są nam potrzebne.

Czyszczenie komputera za pomocą AdwCleaner

Do wyczyszczenia z dysku twardego tzw. oprogramowania PUP (Potentially Unwanted Program) przydatny jest program AdwCleaner. To narzędzie pozwala na usprawnienie pracy komputera za pomocą usuwania oprogramowania adware, które powoduje, że w trakcie korzystania z internetu pojawiają się irytujące reklamy czy niechciane paski narzędzi. Zalety AdwCleanera to szybkość i nieobciążanie systemu komputera ze względu na małe rozmiary aplikacji i prosty sposób jej działania.

d1b4m3e

Czyszczenie komputera za pomocą Wise Disk Cleaner

Czyszczenie komputera możemy też przeprowadzić z pomocą programu Wise Disk Cleaner. Ten program, podobnie jak np. CCleaner, usunie z dysku twardego dane przeglądarki internetowej, takie jak ciasteczka czy historia przeglądania. Poza tym Wise Disk Cleaner wyczyści komputer ze zbędnych multimediów. Dodatkową zaletą tego programu jest możliwość czyszczenia komputera w trybie zaawansowanym albo prostym – w zależności od posiadanej ilości czasu i preferencji użytkownika.

Czyszczenie komputera za pomocą Wise Registry Cleaner

Jeśli nie wiemy, jak oczyścić komputer z niepotrzebnych danych w kompleksowy sposób, możemy również zainstalować narzędzie Wise Registry Cleaner, które pochodzi od tego samego producenta co Wise Disk Cleaner. Wise Registry Cleaner oferuje czyszczenie rejestru komputera, kasując błędy w rejestrze i dane pozostałe po usuniętych przez nas programach.

Czyszczenie komputera za pomocą Avast!

Jeśli nasz komputer nie działa poprawnie, przyczyną może być także wirus. Dlatego warto pobrać jeden z darmowych programów antywirusowych, żeby wyczyścić komputer z wirusów. Darmowe antywirusy w większości przypadków zapewniają wystarczającą ochronę komputera, mimo że są w teorii mniej skuteczne od wielu płatnych programów antywirusowych. W przeciwieństwie do nich darmowe programy oczyszczają komputer bez większego obciążania systemu.

Avast to chyba najpopularniejszy darmowy program wykrywający wirusy na komputerze. Zaletą tego narzędzia jest bardzo częste aktualizowanie bazy wirusów oraz ochrona komputera w czasie rzeczywistym. Avast oferuje też możliwość skanowania komputera podczas uruchamiania systemu i sprawdzania sieci internetowej, z której korzystamy, w kontekście np. szyfrowania połączenia Wi-Fi.

d1b4m3e

Czyszczenie komputera za pomocą AVG AntiVirus

Drugim najpopularniejszym darmowym programem, który wie, jak wyczyścić komputer z wirusów, jest AVG AntiVirus. Program AVG jest bardzo lekki dla naszego systemu, lecz jego darmowa wersja bywa uciążliwa ze względu na często wyskakujące okienka, które zachęcają do zakupu pełnego oprogramowania. AVG jest jednak bardzo czujnym antywirusem, który oczyści komputer z rootkitów, trojanów i innych wirusów.

d1b4m3e

Podziel się opinią

Share
d1b4m3e
d1b4m3e