Trwa ładowanie...
10-02-2015 10:44

Dbanie o formę lekarstwem na zdrowie

Dbanie o formę lekarstwem na zdrowieŹródło: WP.PL
d3wk5vg
d3wk5vg

Zdrowa dieta, aktywność fizyczna, utrzymywanie prawidłowej masy ciała to podstawa zdrowego stylu życia. To także ważne zalecenia w profilaktyce kamicy nerkowej.

Jedz zdrowo! * Nasze zdrowie w dużej mierze zależy od tego, co jemy. Jedzenie może być lekarstwem lub w wypadku wielu chorób - jednym ze sposobów zapobiegania zachorowaniu. Zróżnicowana i zbilansowana dieta obfitująca w warzywa i owoce to część zdrowego stylu życia. To również istotne zalecenia w profilaktyce *kamicy nerkowej.

Warzywa i owoce są nie tylko bogatym źródłem witamin, ale również działają alkalizująco i zawierają błonnik, a także znaczne ilości potasu i magnezu. Przeprowadzone w USA badania, w których wzięło udział ponad 45 tys. mężczyzn, wykazały, że dieta obfitująca w te dwa mikroelementy znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia kamicy nerkowej. Żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na tę chorobę, warto ograniczyć ilość spożywanego mięsa do 0,8-1,0 gramów na kilogram masy ciała dziennie. Powstawanie kamieni nerkowych jest bowiem związane m.in. z nadmiernym spożywaniem białka zwierzęcego, co zwiększa wydalanie kwasu moczowego, a także powoduje zakwaszenie moczu. Dobrze jest zmniejszyć konsumpcję soli (NaCl) do mniej więcej 6 gramów dziennie (trochę więcej niż łyżeczka do herbaty). Sód, który jest jednym ze składników soli, w dużych ilościach przyczynia się nie tylko do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, ale również do tworzenia się złogów w układzie moczowym (powoduje wzrost wydalania jonów wapnia w moczu, co
może skutkować wytrącaniem się kamieni w nerce). Dietetycy alarmują, że obecne spożycie soli jest w Polsce trzykrotnie wyższe od zalecanego. Nic dziwnego, skoro jest ona wszechobecna w wysoko przetworzonej żywności - dodawana do kiszonek, wędzonek, konserw, serów, marynat, a także zup w proszku.

Ruszaj się!

Aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ nie tylko na stan organizmu, ale i funkcjonowanie układu nerwowego. To sposób na zmniejszenie ryzyka otyłości i zachorowania na wiele groźnych chorób - m.in. krążenia i na niektóre rodzaje nowotworów. Ruch wzmacnia kości i mięśnie, zapobiega rozwojowi nadciśnienia i pomaga obniżyć poziom cholesterolu. To także jeden z elementów profilaktyki kamicy nerkowej.

d3wk5vg

Utrzymuj prawidłową masę ciała

Osoby otyłe znacznie częściej niż ludzie z prawidłową masą ciała są narażone na ryzyko wystąpienia wielu chorób. To m.in. cukrzyca typu 2, schorzenia narządu ruchu, nadciśnienie i inne choroby krążenia. Otyłość istotnie zwiększa również ryzyko kamicy nerkowej. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania epidemiologiczne, w których uczestniczyło w sumie kilkadziesiąt tysięcy osób, pokazały, że w porównaniu z osobami o masie ciała niższej niż 68,2 kg prawdopodobieństwo kamicy nerkowej u mężczyzny o wadze ponad 100 kg wzrasta o 44 proc., zaś u kobiety o masie ciała wyższej niż 100 kg aż o 89 proc. Dlatego dla własnego zdrowia warto zrzucić kilka zbędnych kilogramów. I dalej nie tyć.

Nawet z pozoru niewielkie zmiany w codziennym stylu życia mogą korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Wystarczy na przykład zacząć codziennie chodzić na 30-minutowe przechadzki szybkim krokiem. Warto również skończyć z dosalaniem potraw.

Dr n. med. Ryszard Hanecki

d3wk5vg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wk5vg