Trwa ładowanie...

Doroczne beczki w smole!

Doroczne beczki w smole!Źródło: AFP
d2q4xky
d2q4xky

Co roku 5 listopada, w mieście Ottery St Mary w Wielkiej Brytanii ma miejsce nietypowa uroczystość. Otóż 17 śmiałków dźwiga tyle samo 30-kilogramowych beczek przez miasto nad rzekę Otter. Wszystko było by umiarkowanie w porządku, gdyby nie fakt, że niesione beczki macza się w smole i podpala!

Nocna uroczystość, obchodzona jest w rocznicę tzw. „Spisku prochowego” Guya Fawkesa, czyli zamachu na życie ówczesnego króla Anglii i Szkocji Jakuba I.

Guy Fawkes był członkiem katolickiej grupy spiskowej, planującej zabicie Jakuba I i w rezultacie osadzenia na tronie jego córki Elżbiety. Spiskowcom udało się umieścić 2,5 ton prochu strzelniczego pod Izbą Lordów i planowali zdetonować go w dniu otwarcia parlamentu, właśnie 5 listopada.

Wybuch miał zabić króla i wszystkich członków parlamentu. Guya Fawkesa złapano w piwnicach Izby Lordów, przesłuchano, powieszono i poćwiartowano.

d2q4xky

Każdą z beczek sponsoruje jeden miejski pub. Beczki nosić mogą jedynie mężczyźni urodzeni w Ottery, a niosą je tak długo, aż temperatura stanie się nie do zniesienia lub beczka spłonie w trakcie. Z doniesionych beczek robi się w końcu wielkie ognisko czytaj więcej...

Zobacz również

Jak głupi za serem

*Robin Hood XXI. wiekuRobin Hood XXI. wieku*

* Ucieczka z Alcatraz Ucieczka z Alcatraz*

d2q4xky
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q4xky