Trwa ładowanie...
Ciekawostki

EUTANAZJA - mogę odejść, gdy zechcę!

Share
EUTANAZJA - mogę odejść, gdy zechcę!
Źródło: Jupiterimages
d2lp73u

Śmierć budzi w ludziach strach i lęk - podobnie jak wszystko, co nie znane. Natomiast zjawisko tak zwanej „śmierci na życzenie” wciąż wywołuje wiele kontrowersji i żarliwe dyskusje. Czy każdy ma prawo zdecydować, kiedy zechce umrzeć?

11 kwietnia 2001 roku
Tego dnia Holandia, jako pierwszy kraj na świecie przyjmuję ustawę legalizującą eutanazję. Cztery lata później rząd holenderski idzie o krok dalej. „Protokół z Groningen” dopuszcza eutanazję dla nieuleczalnie chorych noworodków i dzieci poniżej dwunastego roku życia.

„Umrzeć na żądanie” możemy też między innymi w Belgii, Szwajcarii i Luksemburgu. We Francji istnieje możliwość zaniechania leczenia w skrajnych wypadkach. Wciąż trwają tam spory w kwestii legalizacji eutanazji.

d2lp73u

Wielu określa eutanazję jako uprawomocnione samobójstwo. Jednak nie jest to do końca adekwatne wyjaśnienie tego zjawiska. Istnieje eutanazja bierna i aktywna. Pierwsza ma na celu zaniechanie procesów umożliwiających przedłużenie życia u chorego, natomiast druga ma za zadanie, przy zastosowaniu odpowiednich środków, przyspieszyć u niego śmierć.

Żadna z religii eutanazji nie popiera. Inną rzeczą jest, że niektóre kategorycznie jej zabraniają, jak islam czy chrześcijaństwo, a drugie jedynie odradzają nie ingerując za bardzo w wytworzeniu u społeczeństwa określonych postaw (buddyzm, hinduizm). W Polsce przedstawiciele kościoła katolickiego dosyć często i chętnie wypowiadają się na temat eutanazji. Wykazując wobec niej jednoznaczne stanowisko – sprzeciw.

Celem eutanazji jest skrócenie męki nieuleczalnie chorych. Czy aby na pewno? Eutanazja wydaję się być bowiem łatwym sposobem na pozbycie się starzejącej części społeczeństwa, a także osób psychicznie chorych. Jeśli nieuleczalnie chory nie jest w stanie wyrazić swojej woli, ma prawo zdecydować za niego rodzina. Tak samo rzecz ma się w stosunku do niemowląt i dzieci...

Zobacz również

*Mowa ciała - kłamcy patrzą w lewo * *10 najbogatszych ludzi świata * *Kobiety rządziły światem * *Egzorcysta w walce z szatanem * *Idealnie miękki macho *
Eutanazja jest prostym wyjściem. Lepiej przecież w taki sposób eliminować nieuleczalne choroby. Jeśli ktoś naprawdę ma dosyć swojego życia zawsze znajdzie wyjście z sytuacji, i wcale nie będzie musiał uciekać się do eutanazji. Prawo do niej coraz częściej wykorzystywane jest w niewłaściwy sposób.

d2lp73u

Wkrótce osoby z depresją będą się domagały „śmierci na żądanie”. Warto też wspomnieć, że mimo, iż eutanazja legalna jest tylko w kilku państwach - nie znaczy, że nie praktykuje się jej w innych. Kary za popełnienie zabójstwa w ten sposób swoją drogą nie są także zbyt wysokie.

W belgijskich, czy holenderskich aptekach dostępne są już „mini zestawy” do przeprowadzenia zabiegu eutanazji. Oczywiście, żeby uzyskać receptę upoważniająca do wykupu jednego należy porozmawiać z lekarzem, który zdecyduje czy eutanazja jest słuszna.

Nie można się oszukiwać - wprowadzenie zestawów do samodzielnej eutanazji doprowadzi do różnych, niekoniecznie legalnych praktyk. Zdesperowani, albo ich rodziny znajdą wyrafinowane sposoby na ich zdobycie.

Z drugiej strony, każdy ma prawo decydować o swoim życiu, ale samodzielnie. Jeśli ktoś uważa śmierć za jedyne wyjście, uwolnienia się od cierpienia, zamiast eutanazji, po prostu wyskoczy z okna – popełniając samobójstwo. Natomiast ludzie nieuleczalnie chorzy, może przez problem eutanazji chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na swoje problemy?

Tak czy inaczej sprawa jest bardzo poważna, a zarazem delikatna. Świadomość ludzi na ten temat jest znikoma, ale zapytani o eutanazję, od razu mówią - NIE - może właśnie w tak krótkim stwierdzeniu kryje się cała prawda... Zobacz również

*Mowa ciała - kłamcy patrzą w lewo * *10 najbogatszych ludzi świata * *Kobiety rządziły światem * *Egzorcysta w walce z szatanem * *Idealnie miękki macho *

d2lp73u

Podziel się opinią

Share
d2lp73u
d2lp73u