CiekawostkiFuture Combat System - System Walki Przyszłości Armii USA

Future Combat System - System Walki Przyszłości Armii USA

W ciągu najbliższych kilkunastu lat sposoby prowadzenia wojen zostaną zmienione. Sprawi to rozwój technologii w dziedzinie uzbrojenia XXI wieku. Nowoczesne systemy łączności, wsparcie ogniowe, logistyczne, ochrona żołnierzy – to wszystko mieści się w nowym rewolucyjnym projekcie sił zbrojnych USA - Future Combat System.

Future Combat System - System Walki Przyszłości Armii USA
Źródło zdjęć: © AFP

07.11.2008 | aktual.: 07.11.2008 16:24

FCS ma zmienić oblicze wojen prowadzonych w tym stuleciu. Wszystko co możemy obserwować w relacjach z konfliktów na całym świecie w dziedzinie prowadzenia działań wojennych, ma przejść do historii. Future Cobat System rozciągnięty został na wszystkie rodzaje uzbrojenia sił lądowych.

Jego podstawą ma być system informatyczny wykorzystujący supernowoczesne systemy łączności, do którego ma zostać podłączony każdy żołnierz. Dzięki temu rozwiązaniu wchodzący do walki, będzie mógł ocenić sytuację i warunki panujące wokół niego. FCS składa się z dwudziestu modułów tworzonych przez takich gigantów jak Boeing, Lockheed Martin czy Northrop Grumman. Całkowity koszt tego nowoczesnego projektu ma wynieść 340 miliardów dolarów.

System lub dokładniej jego plany zostały zaprezentowane w październiku 1999 roku. Po kilku zmianach i dyskusjach w 2004 roku przedstawiono najnowszy wzór systemu. Pierwsza jednostka działająca w tym nowoczesnym systemie, miała rozpocząć działanie w 2008 roku. Miałaby, to być jednostka eksperymentalna składająca się z 2,500 żołnierzy. Kolejne brygady korzystające z systemu mają wejść do służby do 2014 roku, który ma być w pełni gotów do 2040 roku.

Co wyróżnia Future Combat System spośród innych nowości przemysłu zbrojeniowego?

To pierwszy tak rozbudowany program modernizacji wojska na miarę nowej ery. Żołnierze na polu walki mają zostać wyposażeni w super nowoczesne technologie dzięki, którym osiągnięcie przewagi nad przeciwnikiem będzie możliwe jeszcze szybciej. Zwiększona zostanie ochrona pojazdów takich jak czołgi, bojowe wozy piechoty. Zwykły żołnierz będzie lepiej chroniony na polu walki. Każdy dowódca będzie mógł w czasie rzeczywistym sprawdzać stan zdrowia, każdego swojego podkomendnego jak również ilość zużytej amunicji. Pododdziały wyposażone będą w zdalnie sterowane roboty, które będą prowadzić rozpoznanie np. budynków w poszukiwaniu snajperów czy pułapek, oświetlać cele za pomocą lasera czytaj więcej...

Zobacz również

* Sekty atakują! Sekty plagą XXI w. Sekty atakują! Sekty plagą XXI w.*

* TOP 10 karabinów TOP 10 karabinów*

W powietrzu nad walczącymi czuwać będą nowe obecnie testowane bezzałogowe aparaty latające, cichsze i mniejsze, przekazujące obraz do centrum dowodzenia. Zaopatrzeniem walczących oddziałów zająć się mają specjalistyczne pojazdy, które pokonać mogą każdą drogę bez obawy o zasadzkę, a to dlatego, że ich kierowca będzie siedział daleko sterując za pomocą joysticka.

W USA już opracowano zupełnie nowe pojazdy wsparcia ogniowego, wyrzutnie rakietowe, bojowe wozy piechoty, pojazdy zabezpieczenia technicznego. Co więcej do użycia na masową skalę wejdzie inteligentna amunicja (używana już np. w Iraku) Pociski artyleryjskie sterowane za pomocą GPS, eksplodujące nad celem tak, by zminimalizować szkody wśród ludności cywilnej i w zabudowaniach. Plan jest ogromny. Wsparcia brygadom na ziemi udzielać mają satelity, powietrzne centra wczesnego ostrzegania, aparaty latające czy zmodernizowane śmigłowce szturmowe.

Pojazdy przewożące piechotę, które do tej pory narażone, były na eksplozje ukrytych ładunków wybuchowych, bądź ostrzał z granatników rakietowych RPG, będą mogły bronić się przed tymi zagrożeniami. Miny można będzie wykrywać za pomocą sensorów wykrywających minę i określających jej typ. W USA i Izraelu prowadzone są już próby poligonowe nad systemem ochronnym pojazdów opancerzonych, które namierza nadlatujący granat przeciwpancerny i następnie niszczy go kontr-pociskiem. To tak jakby bwp - stał się odporny na ostrzał.

SZKOLENIE WOJOWNIKÓW ŚMIERCI DALEJ AKTUALNE?! >>
Wykrycie i określenie pozycji strzelca jest już dziś możliwe dzięki czujnikom wykrywającym źródła ciepła. Obecnie obowiązujący w US ARMY system brygadowy zostanie podzielony na dwie części - ciężką i lekką. Brygady „ciężkie”, których przeznaczeniem będzie użycie w konfliktach pełnowymiarowych, gdzie wrogiem będzie regularna armia - wyposażone będą w ciężkie wozy bojowe oraz czołgi.

Brygady „lekkie” mają być użyte w konfliktach asymetrycznych, gdzie zmierzyć się trzeba ze słabszym wrogiem, atakującym z ukrycia, stosującym taktykę partyzancką, kryjąc się pomiędzy cywilami. Jak pokazały doświadczenia Iraku - lekkie jednostki wyposażone w kołowe transportery opancerzone, broń o mniejszym kalibrze radzą sobie lepiej w terenie zurbanizowanym niż np. czołgi i ciężka artyleria czytaj więcej...

Zobacz również

* Sekty atakują! Sekty plagą XXI w. Sekty atakują! Sekty plagą XXI w.*

* TOP 10 karabinów TOP 10 karabinów*

*Jak będzie wyglądała wojna przyszłości?<*/b>

Na to pytanie odpowiedzieli sami producenci FCS, którzy stworzyli swego rodzaju wizualizację możliwych starć przyszłości. I tak za kilka lat możliwe będzie użycie oddziału wchodzącego w skład FCS. Satelity oraz aparaty latające wykryją pozycje wroga i obliczą jego liczebność. Informacja natychmiast dotrze do wozu dowodzenia skąd zostanie przekazana dowódcom pododdziałów. Tam po szybkiej odprawie, oddziały przystąpią do zajmowania pozycji wyjściowych osłanianych przez własny aparat latający pionowego startu i lądowania. Sytuację dzięki obrazowi w czasie rzeczywistym przekazywanym satelitarnie można śledzić w centrum dowodzenia za Oceanem oraz w wozach dowódców batalionów i brygad. W tym czasie snajperzy na rozkaz zdejmują strażników atakowanego obiektu. Oddziały szturmowe wspierane przez wozy bojowe ruszają do ataku.

SIAŁY STRACH WŚRÓD CYWILI! >>
Roboty zwiadowcze, niewielkie kołowe pojazdy wyposażone w kamery i wszystkie inne cuda elektroniki, wykryją ewentualne pułapki miny i inne zagrożenia. Jeśli wróg zdecyduje się na kontratak, szybko zostanie namierzony przez bezzałogowce a dowódca oddziału szturmowego poinformowany o sytuacji, będzie mógł wezwać na pomoc wsparcie artylerii bądź lotnictwa. „Inteligenta” amunicja zatrzyma atakujących i zmusi ich do odwrotu.

Żołnierze rzucają do akcji robotę na gąsienicach - niewielki, zwinny, zdalnie sterowany robot, który wspina się po schodach budynku namierzając wroga, sprawdzając każde pomieszczenie. Gdyby podczas walki zabrakło amunicji dowódca zostanie poinformowany o tym poprzez komputer. Zdalnie sterowany pojazd zaopatrzeniowy Mule ruszy na pomoc, dowożąc na pierwszą linię amunicję. Do akcji może wejść lotnictwo precyzyjnie wybierające cele…

* ZOBACZ ZAMACHY TERRORYSTYCZNE NA ŚWIECIE >>ZOBACZ ZAMACHY TERRORYSTYCZNE NA ŚWIECIE >>*
Gama możliwości jest ogromna. FCS ma być rewolucją, największym wydarzeniem w dziedzinie uzbrojenia od czasu wynalezienia prochu. Jeśli uda się zrealizować wszystkie plany, kraje aspirujące do roli mocarstw będą musiały się natrudzić, by osiągnąć choćby jedną czwarta poziomu jaki gwarantuje Future Combat System.

Zobacz również

* Sekty atakują! Sekty plagą XXI w. Sekty atakują! Sekty plagą XXI w.*

* TOP 10 karabinów TOP 10 karabinów*

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)