Jak dopasować koszulę? Garść przydatnych informacji
Wizytowa moda męska jest uregulowana dość restrykcyjnymi zasadami. By wyglądać dobrze w garniturze i koszuli, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Oto, co mówią reguły etykiety na temat doboru koszuli.
05.07.2018 | aktual.: 11.07.2018 12:47
Po pierwsze: rozmiar, krój, materiał
By dopasować koszulę, trzeba przede wszystkim uwzględnić obwód w klatce piersiowej, długość rękawów, wzrost i obwód kołnierzyka. Kołnierzyk (najlepiej z usztywniającą fiszbiną) winien być dopasowany w taki sposób, ażeby przylegał do szyi, lecz jej nie uciskał (jeśli można naciągnąć go na dwa place, wtedy ma odpowiedni rozmiar). Mankiety zaś powinny lekko wystawać poza rękawy marynarki i sięgać nadgarstka (ok. 1 cm). Koszula musi mieć również odpowiednią długość – nawet po uniesieniu rąk nie powinna wysuwać się spod spodni.
Koszule mają różne kroje, a każdy z nich przeznaczony jest do innego typu sylwetki. Modele custom fit są uniwersalne, dlatego z założenia pasują do każdego rodzaju sylwetki. Modele regular fit przeznaczone są dla panów o nieco masywniejszej sylwetce lub sylwetce o regularnej linii, a typy slim fit i super slim fit to modele taliowane, przeznaczone dla szczupłych, wysportowanych panów.
Koszule wykonuje się przede wszystkim z bawełny, lnu i jedwabiu, ale w ofercie często można znaleźć egzemplarze wykonane bawełny z domieszką włókien syntetycznych. Takie mniej się gniotą, a poza tym są nieco tańsze.
Zobacz także
Po drugie: kolor i zdobienia
Zawsze warto zwracać uwagę na mankiety. Najpowszechniejsze są modele zapinane na guzik, które będą dobrym wyborem na oficjalne lub nieoficjalne okazje, np. rozmowę o pracę, spotkanie biznesowe, randkę czy przyjęcie komunijne. Modele z mankietem francuskim, czyli tym zapinanym na spinki, nadają się na bardzo ważne uroczystości, np. ślub, wesele czy bal sylwestrowy.
Koszula w kolorze białym jest najbardziej uniwersalna, więc nada się pod każdy garnitur i na każdą okazję (zwłaszcza na wieczór). Podobnie jest w przypadku koszul w kolorach błękitu. Egzemplarze w jasnych odcieniach różu najlepiej dopasują się do garniturów granatowych i szarych, a modele w ciemnych brawach – do marynarek jasnych (np. beżowych, jasnoszarych).
Warto zwrócić też uwagę na wzory. Na wielkie wyjścia najlepiej wybierać modele gładkie. Na mniej formalne okazje lub do pracy sprawdzą egzemplarze w delikatne prążki lub kratkę. Modele bardzo wyraziste (np. w dużą, kontrastową kratę) to typy przeznaczone na co dzień, dlatego najlepiej je nosić do sportowej marynarki. Jeśli garnitur jest wzorzysty, wtedy warto postawić na gładką koszulę. Jeśli zaś jest jednolity – wtedy można włożyć koszulę z deseniem.