Trwa ładowanie...

Jak obchodzą Dzień Kobiet

Jak obchodzą Dzień KobietŹródło: Thinkstockphotos
d2r4wz2

"Dzień kobiet! Dzień kobiet! Niech każdy się dowie!". Tak, to już dzisiaj swoje święto obchodzą kobiety na całym świecie. Przeczytajcie artykuł na temat tradycji obchodzenia dnia 8 marca w różnych krajach, a może zainspiruje Was by kupić swojej kobiecie coś innego niż tylko czerwonego goździka.

Święto Dnia Kobiet ma w tym roku swoją sto pierwszą rocznicę. Bowiem w roku 1910 w Kopenhadze z inicjatywy Klary Zetkin ustanowiono Międzynarodowy Dzień Kobiet. Miał on służyć szerzeniu idei równouprawnienia, a także budowaniu wsparcia społecznego dla praw wyborczych kobiet. Rok później, 19 marca, dzień kobiet zaczęto obchodzić w wielu krajach Europy. Ale to nie koniec, okazuje się bowiem, że historia tego święta sięga aż do starożytności.

d2r4wz2

Obecnie dzień kobiet jest oficjalnym świętem w wielu krajach, takich jak: Albania, Algieria, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Burkina Faso, Kamerun, Chiny, Kuba, Włochy, Laos, Kazachstan, Kirgistan, Macedonia, Mołdawia, Mongolia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Tadżykistan, Ukraina, Uzbekistan, Wietnam i Zambia.

Najczęściej w tym dniu panowie dają kobietom - matkom, żonom, partnerkom, koleżankom z pracy lub miłym paniom z pobliskiego sklepu kwiaty i drobne podarunki - zazwyczaj bombonierki.

W Polsce najczęstszym skojarzeniem związanym z Dniem Kobiet są czerwone goździki, które w epoce PRL były tradycyjnymi kwiatami dawanymi paniom w ich dniu. Oprócz owych goździków płeć piękna dostawała również rajstopy, kawę, mydła czy ręczniki. Dzisiaj raczej z rozrzewnieniem wspominamy tamtą tradycję, choć są tacy, którzy nadal ją kultywują.

Obecnie poza podarunkami i kwiatami częstą formą świętowania 8 marca są coroczne manify, czyli demonstracje organizowane przez feministki, połączone najczęściej z happeningami na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.

d2r4wz2

Natomiast, jeśli chodzi o tradycje w innych krajach, to na przykład w Rumunii dzień 8 marca jest zarazem Dniem Matki, podczas którego dzieci wręczają prezenty swoim mamom i babciom. W tym dniu w Rumunii grupy kobiet świętują swój dzień na przyjęciach lub kolacjach tylko dla pań.

W Białorusi Dzień Kobiet jest świętem państwowym i okazją do oficjalnych akademii oraz spotkań towarzyskich.

Kolejną ciekawostką jest fakt, że na Ukrainie Dzień Kobiet jest wolny od pracy. Oprócz tradycyjnego bukietu kwiatów czy bombonierki, panie mogą liczyć na złoty pierścionek lub... lodówkę, bowiem w tym dniu we wszystkich sklepach ze sprzętem domowym są największe rabaty.

Ponadto w wielu krajach, np. w Brazylii, Bułgarii, Chorwacji czy na Węgrzech, podobnie zresztą jak w Polsce, kobiety najczęściej dostają kwiaty. We Włoszech kobiety są obdarowywane gałązkami akacji srebrzystej, a w Rosji oprócz takich właśnie gałązek panie otrzymują czekoladowe pyszności. Co więcej, właśnie tutaj Dzień Kobiet jest drugim po Nowym Roku najbardziej popularnym świętem. W Hiszpanii 8 marca jest obchodzony pod hasłem: "Od prawa do głosowania do demokratycznej równości", natomiast w Tunezji Dzień Kobiet obchodzony jest pod inną datą, a mianowicie 13 sierpnia.

d2r4wz2

Najlepiej jednak mają panie mieszkające w Armenii, gdyż pod wpływem dyskusji społecznej na temat wyboru daty świętowania dnia kobiet, ostatecznie ustanowiono Miesiąc Kobiet, który trwa od 8 marca, aż do 7 kwietnia, kiedy to obchodzone jest jedno z głównych świąt kościoła armeńskiego - Zwiastowanie.

Niezależnie od długości trwania święta kobiet, czy rodzaju jego obchodzenia, jedno jest pewne - kobiety zasługują na swój dzień. Pełniąc rolę muz, matek, żon, partnerek, obiektów westchnień i uwielbień sprawiły, że nie możemy sobie wyobrazić życia bez nich. W tym szczególnym dniu pragniemy życzyć płci pięknej jeszcze więcej wytrwałości w obcowaniu z nami i urody, która nigdy nie zblednie. Serwis facet.wp.pl kocha was bez wyjątku!

Paweł Drukarczyk, eSBe / DrP

d2r4wz2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r4wz2