Trwa ładowanie...
d47wlc4

Jak obchodzić się z nożem myśliwskim. 6 zasad, które trzeba znać

Kupując drogi nóż trzeba liczyć się z tym, że bez odpowiedniego traktowania może posłużyć nam raczej krótko. Dlatego warto przyswoić sobie kilka zasad, dzięki którym oszczędzisz sobie dodatkowych wydatków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trzymanie noża bezpośrednio nad ogniem może przynieść sporo problemów
Trzymanie noża bezpośrednio nad ogniem może przynieść sporo problemów (Materiały prasowe)
d47wlc4

Czyść i ostrz

Każdy wytrawny survivalowiec powinien umieć odpowiednio zajmować się nożem myśliwskim. Niezależnie od tego jak długi był wypad i jak mocno eksploatowano ostrze, zawsze warto zabezpieczyć je przed korozją, szczególnie jeśli wybierasz tańsze noże ze stali węglowej. Na szczególną uwagę zasługują ostrza z ruchomą głownią, gdzie zanieczyszczenie mechanizmu może doprowadzić do jego zniszczenia. Nie wolno zapominać również o regularnym ostrzeniu. W innym przypadku czeka cię przykra niespodzianka.

Dobry nóż myśliwski wiele razy wyciągnie cię z opresji Pixabay.com
Dobry nóż myśliwski wiele razy wyciągnie cię z opresji

Nie zostawiaj byle gdzie

Wiele osób kończąc pracę z tym narzędziem odkłada nóż gdzie popadnie, a niekiedy wbija w ziemię co samo w sobie jest kardynalnym błędem. Drobne kamyki i piasek mogą doprowadzić do powstawania mikroskopijnych rysek, które mogą przyczynić się do powstawania rdzy na jego powierzchni.

Prawdziwy nóż myśliwski w odpowiednich rękach przetrwa wiele Shutterstock.com
Prawdziwy nóż myśliwski w odpowiednich rękach przetrwa wiele

Nie przeciążaj

Noże, zwłaszcza te składane mogą stwarzać problemy podczas zajęć, w których wymagana jest spora siła. Ostrze będzie tak wytrzymałe, jak wytrzymały jest jego mechanizm. Dlatego jeśli planujesz sporo korzystać z noża, lepiej wybrać taki z ostrzem stałym, najlepiej wykonanym w technologii full tang. Wytrzyma znacznie więcej.

Pomyśl o cięższym sprzęcie

Z pomocą dobrej jakości noża możesz oczywiście przeciąć nawet grube drzewo, ale po pierwsze zajmie to mnóstwo czasu, a po drugie kosztować cię będzie sporo wysiłku. Dlatego czasem lepiej wybrać sprzęt o większych gabarytach. Niełatwo będzie znaleźć na niego miejsce w plecaku, ale planując kilkudniowy wypad warto zabrać ze sobą toporek lub maczetę.

d47wlc4

Nie ogrzewaj

Filmowe sceny, w których bohater opieka kawałek świeżo upolowanego zwierzęcia przy ognisku, nadziewając go wcześniej na czubek noża można wsadzić między bajki. Wysokie temperatury źle służą ostrzu. Dlatego lepiej unikać zarówno opiekania, jak i mieszania wrzątku czy rozgrzebywania węgli nożem. Lepiej sprawdzi się do tego inne narzędzie lub w przypadku jego braku zwyczajny patyk.

Nie pożyczaj

Niektórym trudno jest trzymać się tej zasady z czystej chęci niesienia pomocy. Nie każdy ma jednak świadomość tego, że takie zachowanie niesie ze sobą więcej szkody niż pożytku. Jeżeli twojemu kompanowi podczas wypadu zepsuł się nóż, przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być dwie. Z jednej strony winne mogą być rozmaite problemy natury technicznej, czyli wadliwy mechanizm lub nieodpowiedni stop, z którego wykonano ostrze. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że posługiwano się nim w nieodpowiedni sposób. Jeśli oddasz komuś swój nóż, bardzo możliwe, że po jakimś czasie doprowadzi go do podobnego stanu.

d47wlc4

Podziel się opinią

Share

d47wlc4

d47wlc4