Męskie sprawyKiedyś ze zwierzęcych jelit, dziś jakby ich nie było. Długa droga prezerwatyw

Kiedyś ze zwierzęcych jelit, dziś jakby ich nie było. Długa droga prezerwatyw

Organizatorzy igrzysk w Pjongczangu poinformowali, że przygotowali dla sportowców rekordową liczbę prezerwatyw. Na jednego zawodnika przypada ich aż 36. Dawniej musiałoby na nie stracić życie wiele zwierząt.

Kiedyś ze zwierzęcych jelit, dziś jakby ich nie było. Długa droga prezerwatyw
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

03.02.2018 | aktual.: 07.02.2018 09:22

Praktycznie każde kolejne igrzyska olimpijskie przynoszą nowy rekord w liczbie przygotowanych prezerwatyw. Nie inaczej jest z zimowymi zmaganiami, które potrwają od 9 do 25 lutego w Pjongczang.

Organizatorzy poinformowali, że przygotowali 110 tys. "gumek" - o 10 tys. więcej niż przed czterema laty w Soczi. Będą dostępne w damskich i męskich toaletach na terenie wioski olimpijskiej. Jako że w zmaganiach weźmie udział niecałe 3 tys. zawodników, na jednego przypada 36 prezerwatyw.

Dziś branża antykoncepcyjna prześciga się w coraz to nowszych rozwiązaniach, co sprawia, że niektóre prezerwatywy dają poczucie - a momentami i stres - jakby ich nie było. Przyglądając się historii kondomów można się zastanawiać jednak, czy po całym procesie zakładania w ogóle jeszcze komukolwiek chciało się uprawiać seks.

Jeśli wierzyć historykom, już Egipcjanie używali prezerwatyw. Źródła historyczne przytaczają 1350 p.n.e., a same prezerwatywy opisywane są jako ozdobne osłonki na penisy. O lateksie nikt jeszcze wtedy nie słyszał, więc pierwsze prezerwatywy robiono z lnu lub po prostu ze zwierzęcych flaków. Warto nadmienić, że prezerwatywy były najczęściej wielokrotnego użytku.

Obraz
© wikimedia | Wikimedia

Jelita jako zabezpieczenie przed ciążą były stosowane jeszcze nawet w XVIII w. Ludzkość przed zwierzęcymi wnętrznościami w czasie stosunku uratował dopiero Charles Goodyear. Ten sam, którego nazwisko stało się marką jednych z najpopularniejszych opon.

W 1839 Goodyear wynalazł technologię produkcji gumy. Był odkrywcą sposobu wulkanizacji kauczuku, który został opatentowany 15 czerwca 1844 roku. Na szczęście zastosowanie dla swoich wynalazków znalazł nie tylko w przemyśle i motoryzacji. W 1856 roku został odznaczony francuskim Krzyżem Legii Honorowej w uznaniu jego zasług dla dobra publicznego. I słusznie.

Mężczyźni źle dobierają prezerwatywy

Jeszcze kilka lat temu nawet połowa mężczyzn wybierała dla siebie złe prezerwatywy. "W proces zakupu kondomów zbyt często zaangażowane jest ego. Każdy mężczyzna pragnie być dobrze wyposażony przez naturę..." - wyjaśniała doktor Sarah Alleyne, specjalistka z Lexington- Fayette County Health Department.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (95)