Trwa ładowanie...

Krowowskaz: Rogami na północ

Share
Krowowskaz: Rogami na północ
Źródło: Jupiterimages
d22ybxe

Męskim okiem... * * Istnieje wiele sposobów na wskazanie północy – można obserwować słońce, gwiazdy, można szukać mchu na drzewach, albo badać kąt nachylenia stoku mrowiska. Jak się okazuje – można też obserwować krowy, które zdaniem Hynka Burdy, biologa z Universität Duisburg-Essen, ustawiają się zawsze… rogami na północ.

Naukowiec korzystając ze zdjęć satelitarnych Google Earth zbadał 308 krowich stad z 6 kontynentów, liczących w sumie ponad 8 tys. osobników. Porównując ustawienia krów ze wskazaniami kompasu Burda odkrył, że w przypadku samotnie stojących osobników odchylenie osi ciała od geograficznej osi północ-południe wynosi zazwyczaj ok. 5 stopni.

Do badań wybrano krowy, które stały na równym terenie i nie miały w pobliżu żadnych rozpraszaczy – wodopoju, paśnika, czy innych osobników.

d22ybxe

Wyniki badań dowodzą ponoć, że krowy wyczuwają pole magnetyczne Ziemi. I niby nic dziwnego, w końcu podobne zdolności mają inne zwierzęta – głównie owady, ale też migrujące ptaki czy morskie żółwie. Jednak w odróżnieniu od wszystkich tych zwierzaków – krowom umiejętność ta nie przydaje się raczej w życiu codziennym czytaj więcej...

Zobacz również:

* Spokojnie, to tylko pingwiny Spokojnie, to tylko pingwiny*

Jak miło spędzić wakacje i ujść z życiem?

* Niemcy w kosmosie*

d22ybxe

*Męskim okiem... * Być może właśnie dlatego nikt wcześniej nie wpadł na to, że gdy krowy w stadzie ustawiają się w podobnym kierunku robią to właśnie z powodu swych nadnaturalnych zdolności.

Zaciekawieni odkryciem Hynka Burdy postanowiliśmy przyjrzeć się zagadnieniu dokładniej. Dlaczego krowa ustawia się rogami na północ? Olśnienie przyszło już po chwili: przecież krowa wytwarza mleko. A mleko jak wiadomo zawiera magnez. Dwa magnesy ustawione do siebie tym samym biegunem odpychają się. A więc – krowa wcale nie stoi rogami na północ, tylko pełnymi mleka wymionami na południe!

(eMPi, Kabron)

Zobacz również:

* Spokojnie, to tylko pingwiny Spokojnie, to tylko pingwiny*

Jak miło spędzić wakacje i ujść z życiem?

* Niemcy w kosmosie*

d22ybxe

Podziel się opinią

Share
d22ybxe
d22ybxe